Hlavní obsah

Cítíte se mizerně? Radost hledejte v sobě! Být šťastný je vaše volba, na okolí nespoléhejte

Foto: Josep Suria, Shutterstock.com

Foto: Josep Suria, Shutterstock.com

Jak a čím si zvednout náladu, když běžné radůstky jako nákupy, kino s kamarádkou nebo výlet nezabírají? Otázka za milion, ale odpověď je překvapivě jednoduchá. Hledat musíte v sobě samých, pomoc zvenčí totiž moc nefunguje. A mnozí na ni proto čekají marně.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Listopad je smutný měsíc, často je šedivo, málo slunce, večer se brzy stmívá… Není divu, že na mnoho lidí přicházejí chmury a občas mají pocit, že zdroje radosti vyschly. Ale ony jsou stále všude okolo, jen je musíte hledat a vidět. Protože právě to za vás nikdo neudělá.

Rozhodněte se být spokojený

Ani si nepamatujete, kdy jste se od srdce zasmáli, až vás bolelo břicho, nebo jste se chvíli cítili skutečně spokojení? „Největší chyba lidí, kteří nejsou šťastní, je hledání radosti a štěstí někde okolo. Zůstávají v pasivní roli oběti okolností s očekáváním, že je něco nebo někdo spasí,“ říká psycholožka Umay Wolf z portálu Terapie.cz. A dodává základní poučku, kterou by si každý měl vytesat do kamene a každý den si ji připomenout: „Být radostný a šťastný je volba. Stejně tak jako být nešťastný!“

Zaměřte se na to, co funguje

Samozřejmě i psycholožka dobře ví, že někdy okolnosti kolem vás nemusejí být zrovna nejrůžovější, ale vždy záleží na vás, jak na ně reagujete a jaký postoj k nim zvolíte. A podotýká, že čím víc se budete pozitivně zaměřovat na nedostatek radosti, štěstí, přátel, peněz, tím víc z toho ve svém životě vytvoříte. „V terapeutickém přístupu zvaném SFBT (krátkodobá terapie zaměřená na řešení) totiž máme dvě motta: Když něco funguje, dělej toho víc nebo častěji. A když to nefunguje, vyber si něco jiného. Opravdu je to takto jednoduché,“ tvrdí Umay Wolf.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Mizerná nálada nepřichází jen tak sama od sebe, často se o ni zasloužíme samiFoto: fizkes, Shutterstock.com

Pečujte o sebe

Už delší dobu se cítíte pod psa? Může to mít víc příčin. „Je pravděpodobné, že to jen zrcadlí vaši neochotu věnovat se sami sobě se stejnou intenzitou a energií, jakou vkládáte do někoho či něčeho jiného,“ upozorňuje psycholožka.

Každý den by mělo být vaší hlavní prioritou zaměřit se na čtyři základní pilíře fyzického a psychického zdraví: tedy pitný, spánkový, výživovýodpočinkový (pasivní i aktivní) režim. Když vám například nedobře funguje zažívání a vylučování, děláte nějakou dietní chybu nebo opomíjíte kvalitu či množství toho, co a jak výživou do těla vkládáte, můžete začít ztrácet vhodnou hladinu serotoninu a tím si „vyrábět“ špatnou náladu. Co vám ji – kromě správného životního stylu – pomůže zlepšit? Například vitaminy, hořčík, šafrán, třezalka, meduňka, kozlík, levandule a probiotika.

Buďte k sobě laskavější

„Ve své praxi vidím, že lidé často opomíjejí odpočinkový režim a mají málo pohybu. Nebo naopak příliš mnoho, kdy se zase sebedestruktivně ničí v posilovně či příliš intenzivním během a chovají se ke svému tělu nelaskavě,“ vysvětlujte psycholožka.

Odpočinek by měl být vyvážený – a to jak ten pasivní, tak i aktivní. K tomu patří přes den se protáhnout, zaměřit se na dechové cvičení, chvíli meditovat, dopřát si autogenní trénink před spaním, poslouchat oblíbenou hudbu, projít se v přírodě, zatančit si, zazpívat si, pomazlit se, uvařit si dobré jídlo. Zkrátka vytvořit si svět kolem sebe příjemnější a milejší. A zapamatovat si, že nespokojenost s životem a jednáním druhých lidí vás jen zbytečně oslabuje. A nic dobrého nepřináší.

Načítám