Hlavní obsah

Jak se zbavit stresu? Poslouchejte srkání, mlaskání, šepot i šustění. Fenomén ASMR ovládl internet

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Tiché šeptání, poťukávání nehtů po skle, šustot stránek v knížce, mačkání papíru, srkání, mlaskání… Zvuky, které zaplavily internet, představují pro nespočet lidí formu relaxace, uvolnění a zlepšení nálady. Jejich poslech u někoho vyvolává tak libé pocity, že se dokonce mluví o mozkovém orgasmu. Opravdu ASMR funguje?

Článek

Poprvé se zkratka ASMR objevila někdy v roce 2010 a její autorkou je Jennifer Allen, americká IT pracovnice v oblasti zdravotnictví. Sama se tehdy o blahodárný vliv těchto zvuků na lidskou psychiku zajímala a chtěla pro tento tehdy ještě nepojmenovaný fenomén najít vědecky znějící název.

Co to je ASMR

Za zkratkou ASMR se skrývají anglická slova autonomous sensory meridian response, v češtině jde o autonomní senzorickou meridiánovou reakci. Slovo „autonomní“ říká, že se jedná o reakci, která se děje samovolně a člověk ji nemůže vědomě ovládat, výraz „senzorická“ odkazuje na lidské smysly, přídavné jméno „meridiánová“ lze vysvětlit jako vrcholná – a slovo reakce není třeba vysvětlovat.

Stále to zní dost nepochopitelně? V normální lidské řeči to znamená, že určité intenzivní zvuky, jako je právě třeba nejrůznější šustění, škrábání, srkání a podobně, v lidech vyvolává samovolnou tělesnou reakci. Naskočí jim husí kůže, v oblasti hlavy, trupu a podél páteře pociťují mravenčení, které připomíná vzrušení. Některým lidem je to tak příjemné, že se dokonce objevuje termín hlavový či mozkový orgasmus, protože poté přichází uvolnění a relaxace.

Miliony „podivných“ videí

A tak když si třeba na YouTube zadáte zkratku ASMR, můžete vybírat miliony videí s nepočítaně druhy nejrůznějších zvuků a podnětů. Podle údajů ASMR University (centrum zabývající se tímto relativně novým fenoménem) bylo na serveru YouTube v roce 2022 asi půl milionu ASMR kanálů, půl milionu ASMR umělců a asi 25 milionů jednotlivých tematických videí.

A nejedná se o pouhé „vydávání zvuků na mikrofon“. Velmi oblíbené je také hraní rolí, kdy tvůrci videí svým „klientům“ myjí a češou vlasy, ošetřují zranění, předčítají jim knihy a čistí uši, líčí je, odličují, oblékají, ukládají ke spánku, krmí je, masírují, naznačují různé lékařské či kosmetické procedury, a to vše v různé míře stylizace.

ÚČINKY ASMR

Nespočet lidí ve chvílích volna poslouchá, jak někdo ťuká nehty o stůl, mlaská do mikrofonu, srká limonádu nebo šustí papírem. Proč? Jen kvůli příjemnému mrazení, mravenčení a husí kůži ne. Podle mnoha má totiž tento „mozkový orgasmus“ na lidskou psychiku velmi blahodárný vliv:

  • Uklidňuje a uvolňuje napětí.
  • Pomáhá s nespavostí a s problémy s usínáním.
  • Zlepšuje náladu.
  • Ulevuje od chronického stresu.
  • Zmírňuje úzkosti.
Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Existují tisíce intenzivních zvuků, které dokážou přivodit příjemné mrazení a uklidněníFoto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Funguje to, nebo je to mýtus?

Jsou blahodárné účinky skutečné? To je otázka, kterou si klade laická i odborná veřejnost. Odpověď hledali například vědci z Univerzity v Sheffieldu pod vedením psycholožky Giulie Poerio. V roce 2018 provedli velký průzkum, kdy tisíc dobrovolníků sledovalo ASMR videa a popisovalo své pocity. A další studie se přenesla do laboratoře – zúčastnilo se jí 110 lidí, kteří sledovali videa, a výzkumníci přitom monitorovali jejich fyziologické změny.

Výsledek? Většina účastníků potvrdila zmiňované příjemné pocity během sledování, tento prožitek mělo 83 procent dotazovaných. A jejich tvrzení potvrdila i následná studie z laboratoře, protože u těch, kdo jakýsi „mozkový orgasmus“ pocítili, vědci zaznamenali snížení tepové frekvence v průměru o 3,14 tepu. A to je srovnatelné s jinými relaxačními technikami. „Naše studie ukazují, že ASMR videa skutečně mají relaxační účinek, který na základě svých osobních prožitků popsali účastníci studie,“ říká Giulia Poerio.

ASMR není pro každého

Na jedné straně jsou miliony lidí, kteří si ASMR nemohou vynachválit, ale na straně druhé existují miliony těch, kdo to pokládají za výstřelek, podivnost a nesmysl. Takzvaný mozkový orgasmus totiž neprožívá každý – některé zdroje uvádějí, že se to týká pětiny lidí, optimističtější odhady mluví o 40 procentech populace.

Tím, kdo tyto pocity může zažít, se zabýval například Stephen Smith, psycholog a neurovědec z univerzity v kanadském Winnipegu. Podle něj se jedná o zvídavé jedince otevřené novým zážitkům, ale také o úzkostné osoby se sklony ke smutku a splínům a obecně hodně citlivé lidi. „Myslím, že jsou vnímavější ke konkrétním typům fyzických, sluchových a vizuálních zážitků než my ostatní,“ míní Stephen Smith.

Za vyzkoušení nic nedáte…

A vysoká individualita panuje i v tom, jaké „spouštěče“ ve vás ASMR zážitek mohou vyvolat. Někoho třeba dostává šustění papíru, ale třeba srkání v něm vyvolá vyloženě negativní pocity, jiný to má přesně naopak. Stejně tak je možné, že i když v realitě nemůžete například mlaskání vystát, v ASMR videu vám vadit nebude a naopak přinese žádoucí uvolnění.

Ačkoli tedy jasnou odpověď na to, zda (případně jak) ASMR funguje, zatím asi nikdo nezná, za zkoušku to stojí. Rozhodně vám to neublíží. A najít v dnešní době něco, co vám pomůže zvládat stres, je skoro jako výhra v loterii.

Když je ho moc, je samozřejmě nebezpečný. Ale zcela ho vymýtit nelze. Stres k životu patří, jen tak se ho nezbavíte. Radši si z něj udělejte parťáka!

Načítám