Hlavní obsah

Chcete, aby vám lidé věřili a měli vás rádi? Spolehněte se na pár psychologických triků

Foto: Krakenimages.com, Shutterstock.com

Foto: Krakenimages.com, Shutterstock.com

Jak mluvit s lidmi, aby byli na vaší straně? Není to zase tak složité. Stačí vědět, jak funguje lidská psychika, a řídit se osvědčenými pravidly. Opravdu fungují!

Článek

Také si kladete otázku, proč musíte druhé často (a leckdy zbytečně) přesvědčovat o svých názorech? Nepatříte v kolektivu k nejoblíbenějším a lidé vám obecně moc nedůvěřují, i když pro to nemají žádný důvod? Hodně záleží na tom, jak s druhými mluvíte, jak na ně reagujete i zda dokážete naslouchat.

Dobrá zpráva je, že se tohle umění, díky kterému se v očích ostatních stanete mnohem oblíbenější a důvěryhodnější osobou, dá celkem jednoduše naučit. Stačí si osvojit pár jednoduchých pravidel a technik.

Musíte působit sebevědomě

První dojem je klíčový a důvěra se buduje už při prvním kontaktu, často během několika minut. „Jestli chcete, aby nám někdo věřil, musíte věřit především sami sobě. Protože to, jak o sobě smýšlíte, působí i na okolí,“ vysvětluje Ivana Bařinková, psychoterapeutka z portálu Terapie.cz, a upozorňuje, že důvěra v sebe se projevuje i po neverbální stránce, například přímým pohledem nebo vzpřímeným postojem.

To samo o sobě ale nestačí. „Důležitý je také zájem a empatie či zda druhého umíte vyslechnout a dát najevo, že vám není lhostejný. Dalším krokem může být i nabídnutá pomoc, tím signalizujete, že je na vás spolehnutí,“ vyjmenovává psychoterapeutka. Co dalšího je dobré se naučit?

1. Úsměv a kompliment

Když se s někým setkáte poprvé, zaměřte se kromě přímého pohledu do očí i na široký upřímný úsměv. Vzbuzuje sympatie a lidé se ve vaší společnosti díky tomu rychleji uvolní. Na škodu není ani drobný kompliment během řeči, ale musí vyznít upřímně, strojené fráze naopak odrazují.

2. Méně mluvte, víc naslouchejte

„Lidé mnohdy dělají tu chybu, že hovoří příliš o sobě a neumějí naslouchat,“ říká lektorka osobního rozvoje Karolína Szabová. „Poslouchat a opravdu slyšet je často velký rozdíl,“ vysvětluje. Na tohle je většina lidí velmi citlivá, a pokud vyhodnotí, že je nevnímáte a zajímáte se především o sebe, jejich důvěru okamžitě ztrácíte. >>>Jak správně naslouchat lidem

3. Pamatujte si jména a drobnosti

Projevený zájem je další zaručený způsob, jak se k druhým přiblížit. Pamatujete si na film Ďábel nosí Pradu, kde přísná šéfka Miranda trvala na tom, že jí asistentka při vítání hostů musí předem pošeptat i nějakou drobnost z jejich života? A záhy ji okamžitě použila? Tak to je přesně ono! Podstatné je také dobře si zapamatovat jméno dotyčného a v rozhovoru ho poté použít. Oslovení během konverzace může mít hluboký dopad na to, jak vás dotyčný vnímá. Značí to váš zájem i snahu, dokazuje, že vám druhý není lhostejný.

Foto: insta_photos, Shutterstock.com

O tom, jak na druhé působíte, často rozhodují zdánlivé maličkosti. Co je vám platné, že jste důvěryhodní, když vám to lidé nevěří…Foto: insta_photos, Shutterstock.com

4. Zrcadlení

Velmi jednoduchý způsob, jak v očích druhého pozitivně zabodovat, je zrcadlení, které okamžitě navozuje pocit důvěry. Zahrnuje nenápadné kopírování řeči těla druhé osoby, jeho tónu hlasu i stylu konverzace. Například pokud druhý mluví spíš rozvážně, také zvolněte a podobně.

5. Porozumění a empatie

Laskavost a vstřícnost jsou vlastnosti, které odzbrojují. Pokud druhým nabídnete porozumění a nehraný zájem o jejich osobu a projevíte snahu vidět svět či problém z jejich perspektivy, máte vyhráno. Podstatné je působit upřímně a nesnažit se předstírat, že jste někdo jiný, lepší, nebo dokonce lhát. To je vždy ten nejrychlejší způsob, jak druhé odradit.

Načítám