Článek
Zborcené nebo propadlé nožní klenby si na první pohled hned tak nevšimnete. Problém začnete vnímat až s prvními signály, kterými jsou bolest v chodidlech v oblasti paty, nártu nebo podél vnitřní strany chodidla. K ní dochází při chůzi, stání nebo během fyzické aktivity. Bolest se však může přenést i do kotníků, kolenou, kyčlí nebo páteře. Ploché nohy také stojí za vznikem křečových žil a pocitem těžkých lýtek.
Unavené a „rozšířené“ nohy
Dalším signálem zborcené nebo propadlé klenby mohou být také unavené nohy i po relativně krátké době chůze, nebo tzv. „rozšířené“ chodidlo. Prozradí vám to vaše boty, které vám nesedí tak dobře jako dříve. A napoví i jejich podrážky. Máte je více ošlapané na vnitřní straně? Pak je to známka toho, že vaše chodidlo přenáší více váhy na tuto část, což je typické pro lidi s plochýma nohama.
Test: Jak se pozná propadlá klenba
Jednoduchý test si můžete udělat sami. Namočte si nohu a postavte se na suchý povrch. V létě je ideální asfaltový povrch chodníku, v zimě využijte dlažbu nebo papír. Zdravá nožní klenba zanechá viditelný oblouk v místě, kde se chodidlo nedotýká země. Pokud se vám obtiskne téměř celé chodidlo, je celkem jisté, že máte ploché nohy.
Na vině je i přibývání na váze
Za zborcenou nožní klenbou stojí pojivové tkáně, které udržují klenbu nohy a s přibývajícím věkem se přirozeně mění. V důsledku toho, že ztrácejí pružnost a pevnost, čímž slábnou, nejsou tak schopny udržet klenbu v té správné pozici. Další, velmi častou příčinou plochých nohou je přibývání na váze, což řadu lidí s postupujícím věkem potká. Jenže větší tělesná hmotnost znamená také vyšší tlak na nohy, které musí přebytečná kila nosit, čímž vzniká větší riziko oslabení klenby. Klíčovým faktorem je také výběr obuvi. Oblíbené tenisky bez dostatečné podpory nožní klenby nejsou tím pravým ořechovým, zrovna tak jako baleríny a žabky. Také každodenní nošení vysokých podpatků může mít oslabení klenby na svědomí. Ani jedna z těchto obuví neposkytuje noze dostatečnou oporu, což může vést k přetížení klenby a způsobit její postupné ochabování. Přesto se dá vhodnými cviky propadání nožní klenby zabránit nebo jej alespoň oddálit.
4 cviky, které zabrání propadání nožní klenby
Pokud tedy některý z výše uvedených příznaků u sebe zpozorujete, a navíc nenosíte úplně vhodnou obuv, začněte pravidelně cvičit. A věřte, že následující cviky vám mnoho času nezaberou, takže s chutí do toho.
Vytáhněte prsty nahoru
Tento cvik je ideální pro posílení svalů nožní klenby. Bosými nohami se postavte na podlahu a zvedejte pomalu prsty u nohou nahoru, jako byste je chtěli vytáhnout. Patu a chodidla nechte pevně na zemi. V této pozici vydržet několik sekund a poté nohu uvolněte. Opakujte desetkrát až patnáctkrát na každé noze.
Stoupání na špičky
Stoupněte si na šířku ramen a pomalu zvedněte paty, až se ocitnete na špičkách. Vydržte několik sekund a pak se pomalu vraťte zpět. Opět opakujte desetkrát až patnáctkrát. Alternativou je pak stoupaní na paty, chůze po špičkách a chůze po patách.
Rolování míčku
Potřebovat budete malý tenisový nebo masážní míček. Ten si položte pod chodidlo a pomalu jím rolujte po celé délce nohy dopředu a dozadu. Pokud cvik nezvládnete ve stoje, můžete si k tomu sednout na židli. Každou nohu rolujte po dobu 1 až 2 minut.
Přitáhněte prsty
Pro posílení silné vazivové tkáně na spodní straně nohy je následující cvik ideální. Posaďte se na zem, natáhněte nohu a rukama přitáhněte prsty směrem k tělu. Vydržte 20 až 30 sekund a poté uvolněte. Opakujte dvakrát až třikrát na každé noze.
Důležitá je prevence
Boty patří mezi nejdůležitější faktory ovlivňující plochonoží, tedy jako první se zaměřte na výběr kvalitní obuvi, která netlačí a je z příjemných a přizpůsobivých materiálů. V kanceláři i doma se přezouvejte do zdravotní obuvi. K prevenci patří i řádná a pravidelná pedikúra a celková péče o nohy.