Článek
Většina lidí si myslí, že největším zápřahem pro oči je léto, tedy období, kdy musí zvládat hromadu slunečního svitu. Ovšem právě zima je pro ně také velmi náročným obdobím, protože do hry vstupuje nejen ostré zimní slunce, ale i mráz, vítr a kontrast teplot venku a ve vyhřátém interiéru. Co tedy pro své oči v zimě udělat, abyste si zbytečně nezadělali na problémy?
Proč oči potřebují, abyste dost pili?
Nedostatek vody má vliv na celý organismus a samozřejmě i na oči – ty jsou pak suché, unavené a podrážděné. „Dehydratace je také jednou z příčin syndromu suchého oka, kdy je porušen slzný film, který chrání oči před vnějším prostředím. Voda je totiž významnou součástí nejen slz, které oči průběžné promývají, ale také ochranného filmu, který je trvale pokrývá. Proto je zapotřebí, abyste pili dostatečně - a nejen obyčejnou vodu, ale třeba i minerální a pramenité nebo kojenecké vody, které nejsou chemicky upravované a neobsahují žádné přídatné látky,“ upozorňuje spolupracovnice AquaLife Institutu Jitka Tomešová, klinická nutriční terapeutka a antropoložka.
Proč vás v zimě častěji pálí oči?
Oči pálí hlavně ve chvíli, kdy se poruší ochranný slzný film. „Ten mohou narušit především vnější vlivy – žádný jiný orgán nemá tak malou ochranu před vnějším prostředím jako oči. Zdraví očí zhoršuje zmíněný nedostatek tekutin, ale i hodiny sledování počítače, kdy výrazně omezujete spontánní mrkání, víčka pak špatně fungují, neroztírají slzy po celé rohovce a ta osychá. I proto jsou tyto problémy známé jako syndrom suchého oka a někdy i jako kancelářské oko,“ vysvětluje oční lékař Pavel Sušický. Ten upozorňuje také na to, že oči velmi zatěžujete a opotřebováváte, pokud digitální zařízení sledujete moc dlouho a z příliš malé vzdálenosti. Ta optimální je 40 -70 cm podle úhlu, pod kterým obrazovku sledujete.
Jak o oči pečovat hlavně v podzimním a zimním čase?
Oči jsou velmi důležitým orgánem, a pokud s nimi začnete mít problémy, ovlivní to zásadně váš život. Proto se hodí pamatovat na pár zásad.
- Dbejte na kvalitní osvětlení při práci a výběr takového, které očím svědčí. Pořiďte si kvalitní osvětlení na práci, protože jste velkou část dne pod umělým osvětlením, což není ideální. „Denní světlo je složeno ze sedmi základních barev, které se v průběhu dne různě mění. To umělé ale zůstává po celý den stejné, a navíc ho tvoří pouze tři barvy – žlutá, oranžová a červená. Ty mohou při dlouhodobém působení způsobovat u lidí podráždění či stres,“ upozorňuje Petra Uhlářová, lékařka z oční kliniky Gemini.
Jak vybírat žárovky podle barvy?
Při nákupu žárovky si všímejte toho, jakou má její světlo barvu. „Typicky jde o studenou bílou, neutrální bílou nebo teplou bílou barvu světla. Studená bílá se hodí zejména do pracoven či dílen, kde je potřeba soustředění. Studenou neutrální barvu světla doporučuji do kuchyně nebo koupelny, kde je důležitý silný jas. Pro odpočinkové místnosti, jako jsou ložnice, dětské pokoje nebo obývací pokoje, vyberte žárovku s teplou bílou barvou. Tento typ světla vytváří pocit klidu a relaxace. Teplá bílá barva světla připomíná světlo svíčky nebo západ slunce, což z ní dělá skvělou volbu pro místa, kde chcete vytvořit příjemnou atmosféru nebo si dopřát kvalitní spánek a odpočinek,“ radí produktový technik svítidel a světelných zdrojů společnosti EMOS, Michal Pochyla.
- Nepřetápějte v místnostech, protože oči pak rychleji vysychají. Udržujte v interiéru také optimální vlhkost, která je mezi 50 a 60 %.
- Nebojte se používat umělé slzy. „Zejména přechody z chladného venkovního prostředí do vytopených interiérů mohou způsobit syndrom suchého oka. Řešením mohou být zvlhčující kapky – umělé slzy, které oko chrání před drážděním,“ vysvětluje optometrista Martin Slaný, odborný garant FOKUS optik. Vhodné jsou třeba ty, které obsahují i kyselinu hyaluronovou.
- Noste i v zimě sluneční brýle – i jako ochranu před ostrým větrem.
- Dohlédněte na to, aby byl počítač, u kterého pracujete, správně umístěn. Nejde jen o vzdálenost, ale také výšku horního okraje monitoru, který by měl být v úrovni vašeho obočí (sklánění či zvedání hlavy přetěžuje krční páteř).
- Dodržujte pauzy při práci s počítačem – minimálně každou půlhodinu si dopřejte nejen procházku, ale hlavně pohled do dálky, který očím uleví. Bohužel naordinovat si digitální detox jde v téhle době velmi obtížně.
- Dostatečně pijte a kromě vody si dopřejte přírodní minerálky – to platí po celý rok. Minimální příjem tekutin je 35 ml na kilogram tělesné hmotnosti. Na podzim a v zimě můžete do pitného režimu zařadit i neslazené čaje, ať bylinné či třeba zázvorový, které podpoří imunitní systém.
Péče o oči na horách
Pokud se chystáte na hory, pamatujte na to, že s vyšší nadmořskou výškou se zvyšuje i působení UV záření – a to o 20 až 30 % na 1000 m výšky. K tomu je potřeba přičíst ještě další faktory, jako jsou čistota vzduchu a skoro 80% odraz od sněhu. Kvalitní sluneční brýle jsou tedy nutností. „Kombinace těchto vlivů způsobuje, že jsou oči náchylnější ke spálení, které se projevuje bolestí a světloplachostí. Tento stav se nazývá sněžná slepota neboli fotokeratitida. Způsobuje ji poškození tkáně spojivek a víček, které znemožňuje zavřít oči. Obvykle odezní až za pár dní, ale vždy vyžaduje, abyste vyhledali odbornou pomoc,“ varuje Martin Slaný.