Článek
Proč přibývá mužů, kterým se zvětšují prsa? Lékaři to přičítají dvěma faktorům. Tím prvním je, že opadly jisté zábrany a muži se o sebe začali mnohem více zajímat a starat. Do určité míry je tu i kult těla, takže se o problému víc mluví a hlavně se řeší. Druhý důvod je prozaičtější, souvisí s nárůstem nadváhy, nejen dospělých, ale i u dětí, kdy ke zbytnění prsou dochází velmi často. Jsou ale i další příčiny.
Zvětšování prsou a vliv estrogenů
Zvětšení prsní žlázy u mužů se nazývá gynekomastie a dochází k ní nejčastěji v těch etapách života, kdy se mění hladina estrogenů, tedy u novorozenců v prvních týdnech života, u dospívajících během puberty a pak ve stáří. K hormonální nerovnováze přispívá i strava bohatá na tzv. fytoestrogeny (sója, luštěniny, ořechy) či užívání anabolik. „Podstatnou roli může sehrát i chronický stres, užívání léků, které mají vliv na hormonální sekreci, a také konzumace drog (marihuany, heroinu, metadonu, amfetaminu nebo alkoholu). Příčinou mohou být i nádory varlat, nadledvin a hypofýzy a některá systémová onemocnění,“ vyjmenovává nejčastější faktory doktor Pavel Horyna, primář kliniky Medicom Clinic v Praze.
Muži s gynekomastií
Nejde zdaleka o ojedinělý problém. Zvětšené prsní žlázy se vyskytují až u 40 % dospělých mužů a ve věkové skupině kolem 13 let trápí až 75 % adolescentů. Slovo „trápí“ je tu zcela namístě, protože mít holčičí prsa je v tomto věku vnímáno jako potupné, a pokud se přidají posměšky okolí, je zaděláno na mindrák jako hrom, snížené sebevědomí i sociální bloky.
Každý puberťák by tak měl vědět, že zhruba ve 40 % případů problém do několika měsíců či dvou let sám zcela vymizí. A pokud ne, je vhodný stejný postup, jaký je navrhován dospělým mužům s gynekomastií, tedy podrobné endokrinologické a ultrazvukové vyšetření. „Tím se vyloučí možné závažnější příčiny gynekomastie, jako jsou nádory, systémová onemocnění či nežádoucí účinky některých léků. Poté je možné přistoupit k některému z možných řešení - úpravě stravy a životního stylu, hormonální léčbě nebo chirurgickému zákroku,“ vysvětluje doktor Lubor Mrňa z kliniky Yes Visage.
Liposukce prsou u mužů
Zvětšení prsní žlázy je často zaměňováno za tzv. pseudogynekomastii, jejíž příčinou je právě již zmiňované nadměrné ukládání tuku v oblasti prsou způsobené nadváhou. „Léčba pseudogynekomastie spočívá především v úpravě životního stylu a odsátí tuku pomocí liposukce. Před plánovanou plastickou úpravou doporučujeme u obézních jedinců redukci hmotnosti pro žádaný kosmetický efekt,“ upozorňuje Pavel Horyna. Odsátí nadměrného tuku se většinou provádí v místním znecitlivění a postup je obdobný jako u každé jiné liposukce.
Lékaři se často setkávají i s kombinací gynekomastie a pseudogynekomastie, proto je podrobné vyšetření vždy důležité, aby se určila přesná diagnóza. U rozsáhlejšího nálezu, kdy je nutné odstranit zbytnělou prsní žlázu, provede lékař v celkové narkóze řez okolo prsního dvorce a vyjme ji.
Chirurgické odstranění povolené kůže
Někdy může rozsáhlá gynekomastie také způsobit, že po vyjmutí prsní žlázy zůstanou v oblasti prsou přebytky povolené kůže. „V takovém případě se provede i jejich úprava. Výsledky odstranění gynekomastie jsou trvalé, v místech odsátí tuku se již znovu tuková tkáň neobjeví,“ říká doktor Pavel Kobzík z Perfect Clinic. Délka zákroku záleží na typu a rozsahu gynekomastie, většinou trvá okolo 1-2 hodin. „Po zákroku je nutné nosit kompresivní prádlo (vestu) zpravidla 3-4 týdny, prsní svaly by neměly být zatěžovány. Lehčí kancelářská práce je možná po týdnu, zcela bez omezení, včetně sportovních aktivit, prakticky za 6-8 týdnů,“ dodává Pavel Horyna.