Hlavní obsah

Nesnesitelné bolesti za krkem, třeštění hlavy i problémy s chůzí? Nenápadné drobnosti škodí zdraví každý den

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Některé běžné návyky, které řada lidí praktikuje každý den (a často i úplně automaticky), mohou velmi negativně ovlivnit bolesti kloubů, zad i hlavy. Na které nenápadné zlozvyky se vyplatí dávat pozor, protože mohou vést k velkým potížím, snížené pohyblivosti, a dokonce i nepříjemným úrazům a zraněním?

Článek

Existuje mnoho věcí, které mohou vyvolat bolesti – od způsobu chůze až po to, jak stojíte při čekání na autobus, sledujete televizi nebo si čtete v křesle. Špatné držení těla, například shrbená záda u počítače nebo hlava neustále skloněná k telefonu, nadměrně zatěžují krční páteř i ramena… Dlouhé sezení může zase způsobovat ztuhlost páteře a kloubů, zatímco jednostranné zatížení, jako třeba nošení těžké kabelky vždy na jednom rameni, vede ke svalové nerovnováze. Velkým problémem je také nedostatek pohybu, jelikož sedavý způsob života oslabuje důležité svaly, které mají zajišťovat celkovou oporu těla.

Chronická bolest i riziko úrazů

„Pozoruji každý den, že lidé dělají spoustu potenciálně škodlivých chyb. Záludné je, že mnohé tyto návyky jsou jen drobné, nenápadné a prováděné podvědomě, mnozí nemají většinou ani tušení, že je dělají. Pokud si je ale včas neuvědomí a neřeší, mohou časem přinést vážné následky, jako je například chronická bolest, ztížená či omezená pohyblivost i zvýšené riziko úrazůzranění,“ říká pro magazín Self známý fyzioterapeut Kellen Scantlebury, zakladatel Fit Clubu New York.

Zdůrazňuje, že i drobné změny, jako je pravidelné protahování, správné ergonomické vybavení při práci s počítačem (ale i na zahradě nebo doma při úklidu), pomohou tyto obtíže zmírnit.

Které běžné pohybové návyky bývají příčinou nepříjemných zdravotních problémů a stojí za to, se nad nimi zamyslet?

1. Předkláníte hlavu ke knížce či mobilu

Ano, dělají to téměř všichni – a mnohdy i několik hodin denně. Tento problém je tak běžný, že má dokonce vlastní název: esemeskový krk (neboli tech či text neck). Jedná se o termín používaný k popisu bolesti a napětí v oblasti krku, ramen a horní části zad, které vznikají v důsledku dlouhodobého sklánění hlavy při používání elektronických zařízení, jako jsou telefony, tablety nebo notebooky.

Když držíte hlavu skloněnou dopředu a směrem dolů, vytváří se tím nepřirozený a nadměrný tlak na krční svaly a vazy, což vyvolává řadu problémů, kromě zablokování krční páteře či ramen také bolesti hlavy nebo čelistí. Tato poloha dále snižuje přirozenou pružnost a stabilitu páteře.

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Předklánění hlavy k mobilu, tabletu či ke knize způsobuje, kromě zablokování krční páteře či ramen, také silné bolesti hlavy nebo čelistí!Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

2. Trávíte hodně času vsedě

Dlouhé sezení, zejména v nevhodné poloze, když se například hrbíte, uvelebíte se na gauči v „polozhroucené“ pozici nebo sedíte s překříženýma nohama, vytváří přílišný a nepřirozený tlak na páteř a kloubní aparát a způsobuje ztuhlost a bolest v dolní části zad a zvyšuje pravděpodobnost, že vás časem doženou chronické problémy, jako je například ischias (zánět sedacího nervu, kdy ostrá bodavá bolest vyzařuje z dolní části zad do hýždí a nohou).

3. Věšíte ramena

Někteří lidé mají tendenci svěšovat horní část ramen dovnitř, zejména když delší dobu sedí. Tento návyk obvykle vede k celkově špatnému držení těla, kdy je hrudní páteř ohnutá a hlava nakloněná dopředu, což způsobuje zvýšené napětí v oblasti krku a horní části zad, jejich oslabení a přetížení. Důsledkem bývají chronické bolesti krku a ramen, svalová ztuhlost a nerovnováha.

Podobný problém jako příliš svěšená a nezdravě uvolněná ramena představuje i permanentní napětí v ramenou a šíji, kdy jsou svaly neustále „zaťaté“, tedy přetížené a namožené a způsobují chronické bolesti.

4. Sedíte s nohou přes nohu

Ať už pracujete, sedíte u jídla, odpočíváte na pohovce, nebo jedete vlakem, všude si možná přehodíte nohu přes nohu. „A pravděpodobně si pokládáte stále stejnou dolní končetinu nahoru, protože je to pro vás pohodlnější, což znamená, že můžete mít na této straně větší rozsah pohybu,“ vysvětluje fyzioterapeut. Upřednostňování jedné strany způsobí, že se svaly kyčelního kloubu na druhé straně zkrátí, což může omezit pohyblivost kyčle.

Expert dodává, že pokud se tato nerovnováha významně posílí, může vyvolat bolest v kyčlích a zvýšit pravděpodobnost zranění, protože ostatní oblasti, například záda, začnou přetížení kyčelních kloubů kompenzovat. Při častém sezení s nohou přes nohu dochází k nerovnoměrnému rozložení tělesné hmotnosti, což způsobuje také nadměrný tlak na kolena a vede k jejich bolestem.

  • Prevence: Sedejte si tak, abyste měli obě chodidla položená rovně na podlaze, sedací kosti spojené se židlí a kolena byla v jedné linii s boky. A když už si přece jen dáváte nohy křížem, pravidelně je střídejte. Naučte se protahovat kyčle a třísla.
Foto: Pra Chid, Shutterstock.com

Dáváte si často nohu přes nohu? Poškozujete si kyčelní klouby i kolena a časem vás mohou dostihnout velké bolestiFoto: Pra Chid, Shutterstock.com

5. Nosíte tašku na jednom rameni

Zvyk nosit tašku či kabelku stále na stejném rameni zvyšuje riziko svalových a kloubních problémů. Dochází k nerovnoměrnému rozložení hmotnosti, tělo kompenzuje zátěž na jednu stranu a to vede k asymetrickému zatížení páteře, kyčlí, ramen i krku. Toto přetížení se nevyhnutelně po čase projeví chronickými bolestmi svalů i šlach.

Špatné držení těla pak pokračuje k vychýlení páteře, ztuhlosti nebo bolesti v oblasti kříže a překvapit vás může rovněž snížená flexibilita a pohyblivost v oblasti ramen. Dlouhodobé přetěžování krční páteře také přispívá ke vzniku cervikokraniálního syndromu, pro který jsou typické bolesti a ztuhlost v oblasti krku, a především silné bolesti hlavy či obličeje, závratě, nevolnost, malátnost, poruchy vidění, či dokonce nesnesitelné pískání v uších.

  • Prevence: Při nošení kabelky a dalších zavazadel se snažte rovnoměrně rozdělit váhu mezi obě ramena, případně používejte tašky s popruhem přes rameno, který umožní rovnoměrné rozložení zátěže. Při chůzi myslete na vzpřímené držení těla. Naučte se cviky na kulatá a předsazená ramena.

6. Spíte často na břiše

Pro mnoho lidí je spánek na břiše ta nejpříjemnější poloha. Pokud ale vaše postel není masážní lehátko s otvorem pro obličej, znamená to, že vždy ležíte s hlavou otočenou na jednu stranu. A to je problém, protože na straně, na niž jste celou noc otočeni, se časem zkrátí krční i obličejové svaly a na opačné straně se v reakci na to naopak prodlouží.

A tato svalová nerovnováha může vést k napětí a bolestem krční páteře i ramen, což následně způsobuje bolesti hlavy. Při spaní na břiše navíc váha těla tlačí na oblast beder a kříže, páteř je často v nepřirozené pozici, tedy se vychýlí a nastupuje ztuhlost a bolesti v oblasti kříže i kyčlí.

Načítám