Článek
Pokud se u vás objeví náhlé či neobvyklé zažívací potíže, podle lékařů není radno příliš dlouho čekat, zda samovolně pominou, mnohdy může být otálení s návštěvou specialisty velkým hazardem se zdravím. Možné diagnózy mohou totiž mít velmi široký rozsah, od nevýznamných potíží až po život ohrožující stavy.
Jícen, žaludek, střeva i játra…
Trávicí trakt je komplexním systémem orgánů, který zajišťuje příjem, zpracování a vstřebávání důležitých živin z potravy a zároveň odstraňování odpadních látek z organismu, tedy vyprazdňování. Součástí trávicího systému jsou hltan, jícen, žaludek, tenké střevo, dvanáctník, tlusté střevo, tračník a konečník, mezi podpůrné orgány pak patří žlučník, játra a slinivka břišní. Jde tedy o celou řadu orgánů, tudíž je patrné, že zdravotní potíže a příznaky, týkající se všech těchto oblastí, mohou být velmi různorodé a projevovat se v širokém rozmezí. V jakých případech byste neměli vyčkávat s návštěvou lékaře?
1. Časté pálení žáhy
Trápí vás často urputné pálení žáhy? Jde o velmi nepříjemný pocit pálení nebo tlaku v oblasti hrudníku, který se šíří od žaludku nahoru směrem ke krku a vzniká, když se žaludeční kyseliny vracejí zpět do jícnu, což dráždí jeho sliznici. K dalším příznakům patří kyselá či nahořklá pachuť v ústech, obtížné polykání nebo říhání.
Pálení žáhy je obvykle dočasný problém, pokud se ale objevuje často (více než dvakrát týdně) nebo je doprovázeno dalšími příznaky, může signalizovat refluxní chorobu jícnu (tzv. reflux jícnu). Ta, pokud se neléčí, může vést k vážnějším komplikacím, jako je zánět jícnu, vředy nebo Barrettův jícen (stav předcházející vzniku zhoubného nádoru jícnu).
2. Změny ve frekvenci a charakteru stolice
Pozorujete u sebe nevysvětlitelné změny ve střevních návycích? Například se potýkáte s chronickou zácpou nebo déletrvajícím průjmem, zdánlivě bez příčiny? Všimli jste si, že vaše stolice má jinou barvu nebo konzistenci, než je obvyklé? V těchto případech je namístě konzultace s lékařem. Například u mírného až středně těžkého průjmu by příznaky měly odeznít zhruba do týdne, jelikož vodnatá stolice je obvykle důsledkem střevní infekce nebo požití nevhodného jídla.
Jakékoli náhlé a přetrvávající změny ve struktuře stolice mohou signalizovat řadu potenciálních problémů, od jídelníčku chudého na vlákninu přes nedostatečný pitný režim, potravinovou intoleranci či vedlejší účinky některých léků až po choroby, jako jsou syndrom dráždivého tračníku, zánětlivá onemocnění střev (ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc) nebo v nejzávažnějších případech rakovinu tlustého střeva.
3. Problémy s polykáním
Možná by vás vůbec nenapadlo, že problémy s polykáním mohou být příznakem trávení, ale když se nad tím důkladně zamyslíte, celý proces trávení začíná právě v ústech. Obtížné polykání, otok nebo pocit knedlíku v krku, který přetrvává, je vždy potřeba řešit a zjistit příčinu obtíží. Potíže s polykáním (dysfagie) mohou být známkou zánětu či refluxu jícnu, případně neurologického onemocnění či svalových poruch. Projevovat se jimi může také rakovina krku nebo jícnu.
4. Bolesti břicha a žaludku
Nepříjemné pocity „těžkosti“ a tlaku v břiše, které pociťujete například, když se přejíte, nejsou obvykle ničím závažným, ukazují většinou na dietní chybu nebo nadměrný jednorázový přísun potravy. Pokud vás ale překvapí intenzivní křeče a silná ostrá nebo bodavá bolest, která vás nutí si lehnout a nepolevuje, je vždy třeba ji vyšetřit.
V mírnějších případech může jít o krátkodobou bolest způsobenou nadýmáním nebo střevní infekcí, pokud se ale svíjíte v křečích a bolest je na hranici snesitelnosti, v takovém akutním případě volejte záchrannou službu. Viníkem může být zánět slepého střeva, žlučníková kolika, infekce močových cest nebo zánět slinivky břišní či ledvin.
5. Krev ve stolici
Krev ve stolici může být příznakem celé řady zdravotních problémů, od těch méně závažných až po život ohrožující onemocnění. Nejčastější příčinou výskytu krve ve stolici jsou hemoroidy, které obvykle způsobují jasně červenou krev na povrchu stolice nebo si jí všimnete na toaletním papíru. Často jsou doprovázeny svěděním nebo bolestmi v oblasti konečníku. Podobně se projeví trhlinka v oblasti řitního otvoru, kterou mnohdy doprovází pálení při vyprazdňování.
Příčinou krve nebo i hlenu ve stolici mohou být zánětlivá střevní onemocnění (například Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida), některé bakteriální či parazitální infekce trávicího traktu, které může doprovázet průjem, horečka a bolesti břicha, dále také dvanáctníkové či žaludeční vředy a polypy nebo nádor v tlustém střevě.
6. Chronická zácpa
Pokud podceňujete pitný režim, nemáte dostatek pohybu, nadužíváte projímadla, berete antidepresiva, jíte velké množství mléčných výrobků nebo jídlo s minimem vlákniny, můžete občas pociťovat zácpu. Jde o stav, kdy dochází ke zpomalení nebo ztížení vyprazdňování stolice. Každý člověk má individuální rytmus trávení, ale o zácpu se jedná obvykle tehdy, když je stolice častá méně než 3× týdně a je tvrdá, suchá a obtížně průchodná, vyprazdňování působí bolest. Chronická zácpa je známkou toho, že něco není v pořádku, a je vždy důvodem k návštěvě gastroenterologa.