Hlavní obsah

V Číně se šíří virus HMPV: Máme se bát další pandemie? Odborníci uklidňují…

Foto: Jelena Zelen, Shutterstock.com

Foto: Jelena Zelen, Shutterstock.com

Po zkušenostech s pandemií covidu-19 stačí zaslechnout spojení „Čína a šíření viru“, aby celý svět zpozorněl. A právě to se teď děje! Čína hlásí masivní nárůst výskytu viru HMPV. Máme se tedy začít bát a chystat se na možnost dalšího globálního ohrožení?

Článek

Pandemii si už nepřeje zažít nikdo, takže jakmile se někde objeví velká epidemie viru, celý svět zpozorní. A dvojnásob, pokud to je v Číně. A ta ohlásila šíření respiračního viru HMPV a zároveň vydala prohlášení, že jde o infekci, které se není třeba bát. Můžeme tomu věřit?

Základní údaje o viru HMPV

Lidský metapneumovirus (HMPV) je respirační virus, který se aktuálně šíří v Číně. Nejde o nový virus, byl objeven v roce 2001. Helena Jiřincová, viroložka z Národní referenční laboratoře, vysvětluje: „Původ viru není přesně známý, ale můžeme se domnívat, že v lidské populaci cirkuluje nejméně od 50. let minulého století.“

Podle informací oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ většina populace onemocní metapneumovirem v dětství, a to do pěti let věku. Příznaky nákazy způsobené HMPV se většinou podobají nachlazení, někdy však může mít i těžký průběh. Úmrtnost je ale minimální. „Rozhodně to nelze srovnávat s covidem, na něj lidstvo nemělo žádnou imunitu. HMPV je většina z nás promořena už během prvních pěti let a pak na něj máme vytvořenou imunitu,“ vysvětlil epidemiolog Petr Smejkal pro Seznam Zprávy.

Příbuzným HMPV je virus RSV, který je běžný i u nás – několik minulých sezon byl příčinou vyšší nemocnosti mezi školáky. Způsobuje také onemocnění dolních cest dýchacích a může vyvolat i zápal plic.

Příznaky HMPV (lidský metapneumovirus)

Závažnější průběh: příznaky a komu hrozí

Vyšší riziko závažného průběhu nákazy HMPV je u dětí ve věku 6 až 12 měsícůlidí nad 65 let, lidí s dýchacími obtížemi nebo oslabenou imunitouchronicky nemocnými. Potom hrozí:

Foto: ercanevcimen, Shutterstock.com

Čína hlásí nárůst nakažených metapneumovirem Foto: ercanevcimen, Shutterstock.com

Jak se HMPV šíří

Na konci roku 2024 Čína ohlásila nárůst případů HMPV, zvláště mezi dětmi mladšími čtrnácti let v severních provinciích. Virus se šíří z člověka na člověka (mimo tělo ale rychle hyne) a je aktuálně po chřipce druhým nejrozšířenějším respiračním onemocněním. I když se na internetu objevily záběry přeplněných čínských nemocnic, podle údajů se počet hospitalizací zvýšil jen mírně.

I tak se ale čeští odborníci tomuto faktu věnují a chtějí, aby o něm veřejnost věděla. Ovšem rozhodně nemají v úmyslu vyvolat paniku! „Kdyby informaci o zvýšení HMPV oznámilo Holandsko nebo Spojené státy, tak se nad tím možná ani tolik nepozastavíme. Tím, že to oznámila Čína, to vzbudilo takovou pozornost,“ upozorňuje epidemiolog Petr Smejkal.

Léčba HMPV

Léčba HMPV je většinou symptomatická. U lehkých případů postačí odpočinek a podpůrná léčba, snižování horečky a zvlhčování vzduchu. Závažnější případy mohou vyžadovat hospitalizaci a podávání kyslíku nebo intenzivnější léčbu.

Prevence HMPV

Proti HMPV zatím neexistuje vakcína, takže mezi základní prevenci šíření patří klasická hygienická opatření: důsledné mytí rukou před jídlem a po návratu z toalety či zvenku, neumytýma rukama si nesahejte do obličeje ani jimi nejezte. A pokud máte příznaky nachlazení, dopřejte si klid na lůžku, omezte kontakt s ostatními a v MHD či v čekárně u lékaře si nasaďte roušku, ať nenakazíte ostatní (a také ať v oslabení nechytíte něco dalšího). A při kašli, kýchání a zívání si ústa či nos zakrývejte rukou či kapesníkem.

Načítám