Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Svalovou soustavu, která je důležitá pro celkovou pohyblivost, stabilitu a rovnováhu těla a nepostradatelná pro základní životní funkce (dýchání, udržování tělesné teploty, činnost srdce a krevní oběh), tvoří soubor všech svalů v těle. Bez správně fungujících svalů nelze vykonávat ani ty nejběžnější každodenní činnosti. Svaly se dělí na svaly kosterní, hladké svalstvo a svalstvo srdeční (myokard).
Kosterní (tzv. příčně-pruhované) svaly, které jsou připojené ke kostem, umožňují pohyb celého těla, tedy chůzi, nošení a zvedání předmětů, běh, ale i jemnou motoriku, potřebnou pro psaní nebo práci na počítači, zajišťují držení těla, zabraňují pádům. Hladké svaly se nacházejí ve stěnách vnitřních orgánů, jako je močový měchýř, bránice (Proč ji posilovat?), střeva nebo děloha a pomáhají s trávením, dýcháním, vylučováním moči nebo při porodu.
Proč svaly bolí
Bolest svalů může mít mnoho příčin. Nejčastěji jde o přetížení svalů při sportu, fyzické práci nebo v návaznosti na opakované pohybové vzory. „Svaly mohou bolet také po dlouhodobém stresu, který způsobuje zvýšené napětí a ztuhlost. Dalšími běžnými příčinami jsou svalové křeče (Časté křeče mohou znamenat nedostatek tekutin, ale také cukrovku či nedostatek minerálů), úrazy nebo nedostatek pohybu.
Bolest může vzniknout i v důsledku nedostatku minerálů, jako je hořčík, vápník nebo draslík. Bolest často nevzniká jen náhodně, ale je výsledkem kombinací dlouhodobě ustálených pohybových stereotypů a nesprávné životosprávy,“ popisuje Vojtěch Kovařík, fyzioterapeut z Galen Clinic.
Bolest svalů jako příznak nemoci
Nejčastěji se můžete potýkat s bolestmi svalů a kloubů na bázi infekčních onemocnění, jako jsou chřipka či borelióza. „Někdy může být svalová bolest spojena i s vrozenou či získanou strukturální vadou pohybového aparátu. Méně často se v praxi setkáváme se systémovým zánětlivým onemocněním svalů. Svalové bolesti mohou být různorodé a je důležité komplexně hodnotit celkovou funkci pohybového aparátu,“ říká Vojtěch Kovařík. Mezi další choroby a stavy, které mohou být doprovázeny bolestmi svalů, patří:
- Myofasciální syndrom: Opakované přetěžování může vést k tvorbě tzv. spoušťových bodů, což jsou bolestivé uzlíky ve svalech, které mohou vyzařovat bolest do okolních oblastí.
- Polymyositis a dermatomyositis: Jedná se o zánětlivá onemocnění svalů, u kterých pacient pociťuje postupné snižování svalové síly a chronickou bolest, často v kombinaci s dalšími systémovými příznaky.
- Akutní svalové natažení či natržení: Tato poranění jsou častá zejména u sportovců nebo osob vykonávajících fyzicky náročnou práci a projevují se pocitem prasknutí s ostrou bolestí, hematomem a následně omezenou funkcí postižené svalové skupiny.
- Degenerativní změny páteře: Například u osteoartrózy nebo diskopatie (degenerativní změny meziobratlových plotének) může docházet k dráždění nervových zakončení daných struktur. V této návaznosti jedinec ulevuje danému segmentu náhradním pohybovým vzorcem a nerovnoměrně zatěžuje okolní svaly, což vede k sekundární svalové bolesti.
- Neurologické poruchy: U pacientů s roztroušenou sklerózou nebo po cévní mozkové příhodě může docházet k tzv. spasticitě neboli zvýšenému svalovému napětí, které často doprovází chronická bolest a omezení pohyblivosti.

Důležitým krokem léčby je identifikovat hlavní i přidružené obtíže, které mohou souviset s pocitem bolestiFoto: aslysun, Shutterstock.com
Léčba svalových bolestí
Léčba vždy závisí na příčině. „Ve fyzioterapii se snažíme zaměřit na identifikaci hlavních a přidružených obtíží, které mohou souviset se subjektivním pocitem bolesti. Poté je zvolena terapie, jejíž prvky mohou obsahovat jemné mobilizační techniky, akupresuru či práci s fasciemi. Žádná terapie se však neobejde bez aktivní spolupráce klienta, který pod naším vedením upravuje své pohybové návyky a stereotypy, jež se mohou spolupodílet na vzniku bolesti,“ uvádí fyzioterapeut Vojtěch Kovařík.
Pokud jde o akutní přetížení svalů, pomůže odpočinek, jemné protahování, masáže (Jaká se hodí právě pro vás?) nebo aplikace tepla na postiženou oblast. U bolestí, spojených s nedostatkem minerálů, je vhodné upravit stravu nebo užívat doplňky stravy. Pokud bolest přetrvává, může fyzioterapeut doporučit rehabilitační cvičení na posílení oslabených svalů nebo zlepšení držení těla.
Manuální, fyzikální či laserová terapie
Fyzioterapeuti využívají řadu metod, které pomáhají zmírnit bolest i obnovit správnou funkci svalů a celkovou mobilitu. Mezi ty základní patří manuální terapie, metoda, která zahrnuje různé techniky, jako jsou masáže, mobilizace kloubů či měkkých tkání a myofasciální uvolňování, fyzikální terapie, jež zahrnuje metody jako TENS (transkutánní elektrická nervová stimulace) či interferenční proudy, které pomáhají blokovat přenos bolestivých signálů a podporují hojení poškozených tkání, a laserová terapie (stimuluje buněčnou regeneraci a zlepšuje mikrocirkulaci, což může být užitečné při léčbě chronických bolestí).
„Využíváme též termoterapii s použitím tepla, například infračervené lampy a individuálně navržené cvičební programy, kdy fyzioterapeut sestavuje cvičení, která kombinují strečink, posilování a stabilizační techniky. Tyto programy jsou zaměřeny na obnovení rovnováhy mezi svalovými skupinami, korekci špatných pohybových návyků a prevenci recidivujících potíží,“ vysvětluje fyzioterapeut Vojtěch Kovařík.
Bolest svalů
- Popis – Bolesti svalů způsobují tlak a nepříjemný pocit ve svalech, vznikají po přetížení, v důsledku infekce, zánětu, poranění, degenerativních onemocnění nebo nadměrného namáhání svalových vláken.
- Příznaky – Tlaková či ostrá bolestivost, ztuhlost, citlivost, omezená hybnost, někdy též otok či zarudnutí postižené oblasti.
- Léčba – Zahrnuje odpočinek, aplikaci tepla (obklady), masáže, fyzioterapeutické techniky, cvičení pro zlepšení flexibility svalstva.
- Prevence – Důkladné prohřátí a protažení před fyzickou aktivitou, strečink po sportu, správná technika při cvičení, vyhýbat se fyzickému přetěžování svalů, dostatečný odpočinek a regenerace svalů po námaze.