Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Menopauza u žen začíná ve chvíli, kdy dojde ve dvanácti po sobě jdoucích měsících k vynechání menstruace. Když vaječníky přestanou uvolňovat vajíčka a produkce estrogenu se zpomalí, dojde ke změnám v celém organismu. Je to postupný proces a na každý organismus působí jinak. Období, které menopauze předchází, se nazývá klimakterium (přechod) a má několik fází: první je premenopauza, po níž následuje perimenopauza. Poznáte začínající přechod? Přečtěte si, jaké příznaky jsou nejčastější a na co se připravit.
1. Nepravidelná menstruace
Jednoduchým ukazatelem, že jste ve stadiu premenopauzy (nastává kolem 40. roku), je, že sice krvácíte, ale nepravidelně. Případně jsou „vaše dny“ silnější než dřív, nebo naopak méně intenzivní. „I ty ženy, které měly dosud menstruaci jako hodinky každý 28. den cyklu, mohou mít cyklus najednou delší či jindy kratší,“ píší autorky Karolína Kamberská a Dita Pichlerová v knize Gurmánkou navždy.
2. Výkyvy nálad a negativní myšlení
I když se považujete za optimistku, pokud je vám kolem čtyřicítky a najednou vidíte vše negativně, víc se necháváte unést emocemi a cítíte se „pod psa“, na vině může být právě premenopauza. Aby ženské tělo fungovalo tak, jak má, musejí být hladiny hormonů vyvážené. V průběhu premenopauzy dochází však k jejich nepoměru, což může způsobovat dysbalanci, která se někdy projeví i na náladě a celkovém psychickém stavu.
„Hormonální nerovnováha může vyvolat i negativní myšlení a oslabovat sebevědomí. Celkově psychické kondici nesvědčí, a tak není divu, že se zralé ženy s těmito problémy potýkají častěji než zbytek populace,“ objasňuje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu značky Feminus.
3. Poruchy spánku a častější únava
Dlouhá léta jste patřily mezi sovy a najednou jste zralé zalézt už kolem desáté pod peřinu? Na vině bývá stres nebo tok vtíravých myšlenek. Pokud ale stav přetrvává, může to být zapříčiněno změnami před menopauzou. „Kromě jiného dochází i k úbytku endorfinů, hormonů štěstí. Ale my to chybně přičteme přepracování, problémům v rodině či tomu, že manžel má milenku. Neřešíme to jako projev nadcházejícího přechodu, což celou situaci ještě zhoršuje,“ popisuje obezitoložka Dita Pichlerová. Podstatné je tomu nepodlehnout a v případě, že se váš psychický stav rapidně zhoršuje, je dobré situaci konzultovat s odborníkem.
Ve druhé fázi, perimenopauze, která nastává kolem padesátky, se přidává ještě návaly horka, bolest hlavy a bušení srdce, jež může trvat i několik minut.
4. Ztráta libida a vaginální suchost
Další změna, jíž může tělo ženy během přípravy na menopauzu čelit, ale o které se málo mluví, je ztráta libida. Je to opět způsobeno poklesem hormonů a výše zmíněnou psychickou zátěží. S tím souvisí i vaginální suchost. Dá se s ní bojovat pomocí doplňků stravy, lubrikačními gely nebo speciálními přípravky pro intimní hygienu.
5. Ručička na váze se zblázní
I ženy, které nemusely nikdy dřív moc hlídat, co jedí nebo jestli sportují, najednou začnou přibírat. „Okolo 35. až 40. roku věku se postupně začíná snižovat aktivní svalová hmota. A čím méně svalů, tím pomalejší je spalování,“ popisuje obezitoložka. Nejde o nastavení diety, ale o vyváženost. Především je zásadní zařadit pravidelný pohyb. A také přijmout, že věk zastavit nelze, takže ani přes veškerou snahu zkrátka nelze v padesáti vypadat o třicet let mladší. Když se s tím smíříte, bude vám hned lépe!
Věk není správný ukazatel
Je vám okolo čtyřicítky a vykazujete všechny výše zmíněné příznaky, přesto si na přechod připadáte pořád mladá? „Zvěsti menopauzy mohou přijít již kolem čtyřicítky. Vše záleží na době první menstruace, na genetickém nastavení, ale i na životním stylu ženy,“ píše se v knize Gurmánkou navždy. Výjimkou nejsou ani ženy, u kterých se příznaky klimakteria projevují již kolem třicátého roku. V tom případě je však třeba konzultovat stav s lékařem, může se jednat o předčasnou menopauzu.
Klimakterium: Fáze přechodu
- Premenopauza: přichází v období mezi 40. a 50. rokem života (jedná se o průměrný věk, projevy jsou individuální a řídí se více faktory). Tělo začíná vykazovat první známky kolísání hladin hormonů, dostavují se v průměru čtyři roky před poslední menstruací. Premenopauza může trvat ale i deset let.
- Perimenopauza: nastává kolem 50. roku života a trvá zhruba rok dva před poslední menstruací a následuje asi ještě rok po ní. Organismus se vyrovnává se změnami hormonální nerovnováhy a dostavují se návaly horka i horší spalování a menstruace už bývá spíš překvapení. Doba trvání je velmi individuální.
- Menopauza: nastává po ukončeném klimakteriu, kdy žena neměla menstruaci celých 12 měsíců po sobě. Průměrný věk, kdy se objevuje menopauza, je 51 let. U některých žen však může přijít mnohem dříve nebo naopak o dost později. Nepříjemné příznaky klimakteria většinou v menopauze vymizí.