Hlavní obsah

Na co letos přispějí zdravotní pojišťovny těhotným a rodičům miminek? Nejen na vitaminy a cvičení

Foto: Nastyaofly, Shutterstock.com

Foto: Nastyaofly, Shutterstock.com

Zdravotní pojišťovny poskytují celou řadu zajímavých benefitů a příspěvků pro nastávající maminky i novopečené rodiče. Přečtěte si, o jaké bonusy můžete žádat v roce 2025 a jakým způsobem podat žádost.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Spousta rodičů vůbec netuší, že v době těhotenství, po porodu a během prvních let života s dětmi mohou od svých zdravotních pojišťoven v rámci jejich programů prevence získat poměrně zajímavé bonusy, výhody či slevy. V době inflace, kdy se životní náklady rodin významně zvyšují, se vám mohou hodit následující praktické informace, jaké příspěvky a benefity můžete čerpat a jak správně na to.

Screening, předporodní kurz nebo pomůcky ke kojení

Nastávající maminky mohou získat například finanční příspěvek na těhotenské vitaminy a doplňky stravy, na těhotenský screening nebo třeba předporodní kurz. „Postup je takový, že maminky u nás zaplatí například za předporodní kurz nebo za screening a dostanou od nás doklad. Následně si u své zdravotní pojišťovny požádají o proplacení. Někdy se může jednat o celou částku, jindy o část výdajů. Některé pojišťovny nabízejí určitý rozpočet na celou graviditu a z toho si ženy platí například cvičení pro těhotné, předporodní kurz pro rodiče, případně nadstandardní pokoj v porodnici,“ popisuje lékařka Markéta Matoušková, primářka gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Slaný.

Jak podat žádost o příspěvek

Na webových stránkách zdravotních pojišťoven se dozvíte přesné podmínky čerpání jednotlivých příspěvků, například do jaké doby lze o příspěvek požádat nebo jaké další dokumenty je třeba dodat. Zpravidla je třeba přiložit k žádosti o příspěvek či bonus platební doklad o úhradě za produkty či služby. Nejrychlejší a nejjednodušší cestou, jak podat žádost o příspěvek, je elektronická forma, ideálně v aplikaci nebo na webovém portálu vaší zdravotní pojišťovny. Vyplněný formulář společně s kopiemi platebních dokladů je samozřejmě též možné osobně odnést na vybranou pobočku zdravotní pojišťovny.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)

  • Těhotné ženy nebo maminky mohou do 6 měsíců po porodu zažádat o příspěvek do maximální výše 5000 Kč na screeningy v těhotenství či neinvazivní prenatální test (kromě neinvazivního prenatálního testu lze na ostatní screeningová vyšetření čerpat příspěvek do výše 1 500 Kč), pohybové či rehabilitační aktivity lázeňského typu v těhotenství, podporu kojení a služby laktační poradkyně, zakoupení či zapůjčení monitoru dechu a tak dále.
  • O speciální bonus ve výši 3000 Kč mohou žádat rodiče nedonošených miminek, až do 12 měsíců po porodu mohou získat příspěvek na nákup speciální výživy zakoupené v lékárně, nákup mateřského mléka z banky nebo na rehabilitační péči pro nedonošená miminka.
  • Letošní novinkou je příspěvek pro novorozence s rozštěpem rtu na nákup speciálních nostril v lékárně nebo nemocnici, a to ve výši 4500 korun (možno žádat do 12 měsíců věku miminka).
  • Pro děti do 1 roku věku je možné čerpat příspěvek až 1000 Kč na očkování proti rotavirovým nákazám.
Foto: Inside Creative House, Shutterstock.com

Zdravotní pojišťovny přispívají na prenatální screeningy i 3D nebo 4D ultrazvuková vyšetřeníFoto: Inside Creative House, Shutterstock.com

Oborová zdravotní pojišťovna (OZP)

  • Příspěvek 3000 Kč pro nastávající i novopečené maminky, který je možné využít například na úhradu vitaminů a doplňků stravy pro těhotné, vyšetření v těhotenství (např. screening plodu, ultrazvukové a genetické vyšetření), předporodní kurzy nebo očkování v těhotenství.
  • Příspěvek 3000 korun na miminko, využít jej lze například na očkování novorozenců proti rotavirům, na úhradu nákladů spojených s porodem, kurzy plavání a cvičení dětí do 12 měsíců, pořízení přístrojů a pomůcek pro péči o miminka (odsávačka na mléko, monitor dechu apod.) nebo očkování matky v těhotenství, určené pro preventivní ochranu budoucích novorozenců.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP)

  • Pro budoucí maminky je určen program Manažerka mateřství, v rámci něhož mohou těhotné od začátku letošního roku čerpat příspěvek 3000 Kč, který lze využít na nadstandardní vyšetření u poskytovatelů zdravotnických služeb, spojená s těhotenstvím, nehrazená z veřejného zdravotního pojištění: screeningy, kurzy pro těhotné, předporodní kurzy, cvičení a plavání pro těhotné, těhotenské masáže a nově též na služby soukromé porodní asistentky či na služby laktačních poradkyň.
  • V rámci programu Žena po porodu lze žádat o příspěvek 1000 Kč, například na pomůcky týkající se kojení a péče o dítě.
  • Pro děti do 2 let lze čerpat až 500 Kč v programu Chůva 24 na nákup monitoru dechu a chůvičky.

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR)

Z fondu prevence mohou těhotné ženy a novopečené maminky čerpat příspěvek až 3000 Kč na:

  • vyšetření v těhotenství, která nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění (genetické vyšetření, 3D a 4D ultrazvuk, vyšetření štítné žlázy)
  • kurzy cvičení pro těhotné, těhotenské masáže a předporodní kurzy, vedené zdravotnickým personálem
  • vitaminy a minerály určené speciálně pro těhotné nebo ženy po porodu
  • pomůcky pro kojení, jako jsou odsávačky mateřského mléka, sterilizátory, kojící podprsenky, chrániče bradavek a podobně
  • služby laktační poradkyně a kurzy cvičení pro ženy po porodu
  • nákup mateřského mléka z banky mateřského mléka
  • K dispozici je také příspěvek až 500 Kč pro každého novorozence z vícečetného těhotenství na pomůcky pro kojení, nákup monitoru dechu nebo mateřského mléka.
Foto: New Africa, Shutterstock.com

Nastávající maminky mohou požádat o příspěvek na kurzy těhotenského cvičeníFoto: New Africa, Shutterstock.com

Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP)

V rámci programu Zdraví mohou těhotné ženy a maminky po porodu čerpat příspěvek až 2000 Kč na jednu z následujících položek podle svého výběru:

  • těhotenský screening genetických vad plodu
  • 3D nebo 4D ultrazvukové vyšetření plodu
  • kurz cvičení a pohybových aktivit pro těhotné
  • předporodní kurz
  • dentální hygiena (ošetření či instruktáž)
  • služby laktační poradkyně (až 6 měsíců po porodu)
  • V rámci příspěvku Péče o miminko mohou rodiče obdržet jednorázový příspěvek ve výši maximálně 2000 Kč pro dítě od narození do šesti měsíců věku na následující produkty dle vlastního výběru: pomůcky pro kojení a krmení dětí, zakoupení nebo zapůjčení monitoru dechu, pomůcky k péči o novorozence a kojence (elektronická chůvička, váha, odsávačka hlenů apod.).
  • Pojišťovna nabízí dále příspěvek až 500 Kč těhotným ženám na doplňky stravy vhodné k užívání v těhotenství a zakoupené v lékárně.

Načítám