Článek
Čas od času se to stane téměř každému – neudržíte chutě na uzdě a najednou máte pocit, že každou chvíli prasknete. Když se přejíte, žaludek se nadměrně roztáhne a vyvíjí tlak na okolní orgány, dochází ke zvýšené tvorbě žaludečních šťáv, což může způsobit pálení žáhy a také vést k nadměrné produkci střevních plynů, nafouknutí a bolestem břicha.
Přejedení může tedy být velmi nepříjemné a přináší s sebou podrážděný žaludek, jícnový reflux a další potíže. Dobrou zprávou je, že existují jednoduché kroky, které podpoří správné fungování trávicího systému a vám pomohou znovu se cítit lépe.
1. Nechoďte si lehnout
I když je s plným a nafouklým břichem určitě velmi lákavé natáhnout se na pohovku, nedělejte to. Polehávání poté, co jste zkonzumovali nadměrné množství jídla, může totiž způsobit jícnový reflux (obsah žaludku se vrátí zpět do jícnu) a významně zpomaluje celý proces trávení. Raději zůstaňte ve vzpřímené poloze, aby jídlo mohlo volně procházet trávicím traktem.
2. Zakažte si výčitky
Pokud se nepřejídáte pravidelně, ale stalo se vám, že jste zkrátka během svátků nevydrželi a museli ochutnat více dobrot, než vaše trávení zvládlo, není to žádná velká tragédie. Jednorázové přejedení se občas přihodí každému, takže se nenechte ovládat stresem a výčitkami, stresové hormony totiž mohou negativně ovlivnit trávení a ještě více podpořit podráždění žaludku.
3. Vyrazte na krátkou procházku
Po jídle určitě není dobrým nápadem vrhnout se do intenzivního sportování nebo náročných fyzických aktivit, lehká chůze ale může podpořit trávení a také stabilizovat hladinu cukru v krvi. Dopřejte si nenáročnou půlhodinovou procházku na čerstvém vzduchu. I když se vám s plným břichem nejspíše vůbec nechce, věřte, že vám pohyb venku velmi prospěje.
4. Vyhněte se bublinkovým nápojům
Při přejedení pomáhá pomalu a po douškách popíjet čistou vodu. Nikoli ale perlivou, té se vyhněte, stejně tak jako sodovkám a syceným limonádám. Tyto nápoje by ještě podpořily nadýmání a nafouklé břicho (přidají do organismu ještě další plyny) a neudělají dobře ani žaludku. Dejte přednost čisté vodě nebo bylinkovým čajům.
5. Vsaďte na probiotika
Probiotika jsou prospěšné bakterie, které podporují zdraví střev a trávicího systému. Přirozeným zdrojem těchto mikroorganismů je například bílý přírodní jogurt, kefír, kysané zelí, tempeh nebo kombucha. Tyto potraviny pomáhají podpořit trávení a zmírnit nepříjemné pocity, jako je plynatost, křeče v břiše i pálení žáhy.
6. Zkuste polohu na čtyřech
Klekněte si na kolena a zaujměte pozici na všech čtyřech, jemně se předkloňte a uvolněte břicho. Tato poloha pomůže zmírnit tlak na žaludek a umožní lepší pohyb střevním plynům. Vytrvejte v této pozici několik minut a cvik opakujte klidně v průběhu celého odpoledne.
7. Vezměte na pomoc mátu, heřmánek či zázvor
Dejte si vlažný bylinkový čaj, bylinky jako máta, heřmánek nebo kořen zázvoru mají zklidňující účinky na zažívací trakt, pomáhají zmírnit nadýmání i nevolnost a podporují trávení. Vlažný nápoj je pro žaludek mnohem šetrnější než horký nebo naopak studený.
8. Udělejte si jemnou masáž břicha
Masáž spodního břicha dlaní ve směru hodinových ručiček může podpořit pohyb střev a zmírnit tlak způsobený nadýmáním. Použijte jen velmi jemný tlak a zkuste se úplně uvolnit.
9. Dejte si půl lžičky sody
Jedlá soda (bikarbonát sodný) má zásadité pH, což znamená, že umí pomoci neutralizovat přebytečné kyseliny v žaludku, čímž zmírní pálení žáhy nebo jícnový reflux, který se může vyskytnout po přejedení. Sodu oceníte také při nadýmání, uvolňuje plyny, které se tvoří v trávicím traktu. Smíchejte půl čajové lžičky jedlé sody se 150 ml vody a pomalu ji vypijte.