Článek
Léky s účinnou látkou paracetamol byste našli skoro v každé domácí lékárničce. Jsou považovány za zcela bezpečné s tím, že je lze užívat dle libosti. To je velký omyl, jenž vám může zničit zdraví, a dokonce dokáže způsobit i smrt.
Proč si dávat pozor na paracetamol
Přípravky s paracetamolem užívá většina lidí především na nachlazení a chřipku, na bolesti různého původu a také ke srážení horečky – účinek nastupuje do 30 minut. Některé jsou jednosložkové, jiné obsahují i další účinné látky, nejznámější jsou asi Panadol, Paralen, Coldrex, Ataralgin, Valetol a podobně.
Jedná se o běžně dostupné léky, které si může naordinovat každý, aniž by to konzultoval s lékařem či lékárníkem. Přitom je nutné vždy dodržovat dávkování uvedené na balení a v příbalovém letáku! V souvislosti se zmíněnou výzvou na TikToku odborníci v mnoha státech upozorňují, že při zvýšených dávkách umí paracetamol zásadně poškodit játra, a když se to přežene – jak ostatně výzva děti nabádá - může i zabít.
Pro koho paracetamol není
I když je paracetamol vhodný i pro děti nebo těhotné, jsou i jedinci, kteří by se mu měli vyhnout. „Jedná se například o ty, kdo mají zhoršenou funkci jater. Velmi nebezpečná pak může být i kombinace paracetamolu s alkoholem nebo užívání více přípravků s touto léčivou látkou,“ vysvětluje Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory.
Paracetamol: Kdy dochází k poškození jater
Kdy je paracetamol nebezpečný?
Paracetamol může být nebezpečný pro jaterní tkáň při odbourávání z krve. Jeho část se mění v látku, která je pro ni toxická. Tělo na ni sice vytváří „protijed“, který ji neutralizuje, je-li však paracetamolu moc, zásoby této ochranné látky (glutathionu) se vyčerpají a dojde k otravě. Na webu Lékárnické kapky uvádí Barbora Fialová z Lékárny SN Opava, kdy může dojít k poškození jater:
- Pokud je překročena maximální dávka.
- Pokud je paracetamol užíván spolu s dalšími léky, které poškozují jaterní tkáň, nebo s alkoholem.
- Pokud paracetamol užívá člověk, který již má závažnější jaterní onemocnění.
Je dobré vědět, že se paracetamol nehodí pro dlouhodobé užívání v maximálních dávkách, má se užívat jen pár dnů. Nepomůže se zánětem, na to je třeba volit jiné přípravky. Pokud si čímkoli nejste jisti, vždy se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.
Bezpečné užívání = správné dávkování
Odborníci velmi důrazně doporučují, abyste léky s touto účinnou látkou neužívali ve větších dávkách, než je doporučováno. Celková denní dávka paracetamolu doporučená pro osobu starší 15 let a vážící nad 50 kilogramů je 4 000 mg, což je například 8 tablet Paralenu. Toto množství je vhodné rozdělit do čtyř dávek, mezi kterými bude rozestup minimálně 4 hodiny, ale lépe 6 hodin.
Dětem do 16 let byste měli dávku určit dle hmotnosti: maximum je 60 mg na kilogram tělesné hmotnosti, rozloženo do 4 dávek s minimálním rozestupem 6 hodin. Jedna dávka je tedy 10-15 mg/kg tělesné hmotnosti dítěte. V případě dětí, které váží méně než 5 kilogramů, užívání vždy konzultujte s pediatrem! >>>Horečka u dětí: Jak ji správně změřit, srážet a jak bezpečně dávkovat léky
Příznaky předávkování paracetamolem
K předávkování může dojít nejen v důsledku podobné nerozumné výzvy, ale i v případě, že zkombinujete víc přípravků třeba na virózu a neuvědomíte si přitom, že všechny obsahují paracetamol. Jde například o různé horké nápoje na příznaky chřipky, ve složení ho mají i některé sirupy a čípky, takže je vždy třeba číst příbalové letáky!
- Jak se projevuje otrava paracetamolem: zpočátku nevolností a nechutenstvím, pálením žáhy, ospalostí, zvracením. Po pár dnech se začnou objevovat příznaky poškození jater, tedy bolest v pravém podžebří a žloutnutím. U některých lidí se objeví i potíže s ledvinami a dalšími orgány.
Tyto otravy bohužel nejsou výjimečné a přibývá jich – u nás od doby, kdy se přípravky s paracetamolem začaly prodávat mimo lékárny a lidé začali brát jejich užívání na lehkou váhu. A podobná výzva, jako je ta na TikToku, může vést k tragédii. „Předávkování paracetamolem je snadné a jeho následky mohou být tragické - hlavně pro děti. Apelujeme proto na rodiče, aby byli ostražití a hlídali, co jejich potomci sledují na sociálních sítích,“ upozorňuje Aleš Krebs.