Hlavní obsah

Dostaňte mozek do kondice a nenechte ho zbytečně stárnout. Pomůžou ořechy a další chutné suroviny

Foto: Svetlana Khutornaia, Shutterstock.com

Foto: Svetlana Khutornaia, Shutterstock.com

V této době, kdy je naše mysl neustále vystavena záplavě informací a stresu, je důležité, abychom se o ni starali. Jednou z nejdůležitějších oblastí péče o zdraví mozku je strava. Co jíst a pít, abychom podpořili a ochránili náš mozek?

Článek

V tomto zrychleném světě je mozek vystaven mnoha výzvám a ohrožením, jež mohou negativně ovlivnit jeho zdraví a funkci. Neustálý stres, nedostatek spánku, nadměrné používání elektronických zařízení, jako jsou chytré telefony a počítače, a nedostatek fyzické aktivity jsou jen některé z faktorů, které ho mohou zatěžovat. Moderní životní styl často přináší také nadměrné množství informací a podnětů, což vede k přetížení mozku a problémům s koncentrací a pamětí. Je důležité si tyto nástrahy uvědomit a snažit se jim aktivně vyhýbat nebo je alespoň minimalizovat, abychom chránili a podpořili zdraví našeho mozku.

Mladý mozek v každém věku

„Naše nálada, paměť i schopnost jasně uvažovat jsou závislé na fungování našich mozkových buněk a na produkci chemických látek v mozku. Pokles mentálních schopností, změny nálady či omezená schopnost učit se novým věcem jsou kvůli stárnutí neodvratné. Nicméně pokud do svého života zařadíte určité dietní návyky a správnou životosprávu, náš mozek může prosperovat v jakémkoliv věku,“ doplňuje výživová poradkyně, přední odbornice na zdravou výživu a autorka několika knih s tematikou zdravého stravování Christine Bailey.

6 stravovacích tipů pro mozkovou vitalitu

Říkáte si, že moderní civilizace by přece stravou tak důležitý orgán, jako je mozek, nikdy neohrozila? „Naše typická západní strava zdravému mozku nejenže neprospívá, ale ve skutečnosti mu spíše škodí. Může to znít trochu přehnaně, nicméně naše posedlost průmyslově zpracovanými a snadno dostupnými potravinami, obilninami, sacharidy a cukry nás vede k volbě přesně těch potravin, které urychlují proces stárnutí nejen mozku, ale i celého těla,“ vysvětluje Christine Bailey ve své knize Strava pro podporu činnosti mozku. A nikdo nechce stárnout rychleji, než musí. Proto do své stravy zařaďte několik surovin, které vám s tím pomohou a budou mít především blahodárné účinky na to nejchytřejší, co v těle máme.

Foto: RossHelen, Shutterstock.com

Zabraňte mozku, aby stárl zbytečně rychle. Podpořte ho správným jídlemFoto: RossHelen, Shutterstock.com

  1. Omega-3 mastné kyseliny: Tyto živiny jsou pro zdraví mozku nezbytné. Najdeme je v rybách jako losos, sardinky a tuňák, ale také ve lněných semínkách, ořechách a chia semínkách. Pravidelná konzumace omega-3 mastných kyselin pomáhá zlepšit paměť a kognitivní funkce.
  2. Antioxidanty: Chrání buňky mozku před poškozením způsobeným volnými radikály. Zahrňte do své stravy potraviny jako hořká čokoláda, bobuloviny (zejména borůvky), ořechy a koření jako kurkuma, které jsou bohaté na antioxidanty.
  3. Vitaminy skupiny B: Zejména B6, B9 (kyselina listová) a B12 jsou klíčové pro zdraví mozku. Nacházejí se v potravinách jako listová zelenina, luštěniny, avokádo, vejce a mořské plody.
  4. Zelenina: Jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat pro svůj mozek, je jíst pestrou škálu zeleniny. Obsahuje mnoho živin (vitaminy, minerály a antioxidanty), které podporují zdraví mozku.
  5. Voda: Nezapomínejte na dostatečný přísun vody. Dehydratace vede ke snížené koncentraci a špatným kognitivním (poznávacím) funkcím. Udržujte své tělo hydratované pitím dostatečného množství čisté vody každý den.
  6. Omezení rafinovaných cukrů a nasycených tuků: Přílišná konzumace rafinovaných cukrů a nasycených tuků má negativní dopad na zdraví mozku. Snažte se omezit příjem cukru a tuků a raději volte celozrnné produkty a zdravé tuky, jako jsou olivový olej, avokádo a ořechy.

Týden mozku

To, že jsme se nyní zaměřili na mozek, má svůj důvod, právě totiž probíhá Týden mozku. Týden mozku je festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Tradici Týdne mozku v České republice inicioval a založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998.

  • 25. ročník festivalu probíhá v termínu od 11. do 17. března 2024.

Načítám