Článek
Že je spánek zcela zásadní fyziologická potřeba a nezbytnost pro udržení dobrého zdraví, fyzického i psychického, se všeobecně ví. Jenže jedna věc je teorie a druhá samotná praxe a realita. Mnoho lidí dobře zná ten pocit, kdy si jdou večer unavení lehnout a poté se dlouhé hodiny jen převalují ze strany na stranu, nemohou „zabrat“ a odpočinek, tolik potřebný pro nabrání nových sil, zkrátka nepřichází.
Pokud je spánek nekvalitní nebo nedostatečný, významným způsobem ovlivňuje celkové zdraví, chování, emoční prožívání, schopnost soustředění i pracovní produktivitu a může vyvolávat chronický stres, stavy úzkosti i psychickou labilitu.
Věděli jste, že kvalitu spánku může přímo i nepřímo ovlivňovat váš jídelníček? Zejména je dobré dávat pozor na to, co jíte v podvečerních a večerních hodinách. Některé potraviny nebo jejich složky totiž mohou narušit cirkadiánní rytmus (tzv. biologické či vnitřní hodiny), a změnit tak váš spánkový režim. O kterých je řeč? Tady jsou některé z nich.
Káva, kakao, čokoláda
Kofein, který se nachází v kávě, kakau, colových limonádách a čokoládě, může být příčinou potíží s usínáním, pokud jej konzumujete v pozdně odpoledních a večerních hodinách. Kofein je vůbec nejrozšířenějším psychostimulantem, tedy látkou, která stimuluje centrální nervový systém, kromě toho také zvyšuje srdeční tep i krevní tlak. Spousta lidí jej používá k dodání energie a potlačení únavy, příjem příliš vysokého množství kofeinu však může způsobit zkrácení celkové doby spánku a ovlivnit jeho kvalitu.
Smažená jídla a tučné maso
Potraviny s vysokým obsahem tuku, včetně smažených jídel a tučného masa, tráví vaše tělo delší dobu, proto může jejich konzumace později večer přispívat k refluxu a dalším zažívacím potížím, což logicky vede ke zhoršení kvality spánku. Pozor si dejte též na výrazně kořeněná jídla, mohou způsobit nepříjemné pálení žáhy.
Černý a zelený čaj
Ne každý ví, že právě černý a zelený čaj obsahují, podobně jako káva, poměrně velké množství kofeinu, který organismus „nakopne“. Ve večerních hodinách ovšem potřebujete pravý opak, tedy organismus zklidnit a uvolnit. Popíjení těchto čajů se vyvarujte minimálně tři hodiny před tím, než plánujete ulehnout. Kofein může zkomplikovat usínání a způsobit neklidný spánek. Navíc má diuretický efekt, což znamená, že může zvýšit produkci moči. Během noci se pak nejspíše budete častěji probouzet s potřebou návštěvy toalety.
Bílý chléb a rohlíky
Pečivo z bílé mouky obsahuje jednoduché sacharidy, které se rychle tráví a vstřebávají do krevního oběhu. To pak způsobuje rychlý nárůst hladiny cukru v krvi, což bývá následováno prudkým poklesem. Toto kolísání a výkyvy mohou vést k pocitům hladu nebo podrážděnosti a celkovému neklidu během noci, což negativně ovlivňuje spánek. Potraviny s vysokým glykemickým indexem (kam patří dále například bramborové hranolky nebo chipsy) podle některých odborníků mohou být příčinou nespavosti a potíží s usínáním.
Alkohol
Alkohol sice může zapůsobit jako uvolňující sedativum, což znamená, že vám pomůže rychleji usnout, ale narušuje spánkový cyklus, konkrétně fázi REM, která je naprosto klíčová pro kvalitní regenerační spánek. To ve finále může způsobit, že se budete po probuzení cítit neodpočatí a bez energie. Pokud si dopřáváte alkohol častěji, mohou se objevit problémy s chronickou nespavostí.
Sušenky, koláče a dorty
Potraviny s vysokým obsahem tuku a cukru, jako jsou nejrůznější sušenky, dezerty, koláče a podobné pamlsky, nepřispívají zdravému spánku, zejména pokud je konzumujete večer. Vysoký obsah nasycených tuků v tomto pečivu může přispívat k jícnovému refluxu (podráždění jícnu žaludečními kyselinami), vysoký obsah cukru navíc skokově zvyšuje hladinu cukru v krvi, což může mít za následek špatnou kvalitu spánku, časté probouzení během noci a nespavost.
Konzervované a průmyslově zpracované potraviny
Konzervované a průmyslově zpracované potraviny mají obvykle vysoký obsah sodíku, nasycených tuků a také přidaného cukru. Strava s vysokým obsahem sodíku je často spojována se zvýšeným krevním tlakem, nadměrné množství cukru zase způsobí velký výkyv hladiny krevního cukru. Organismus je nucen se s takovou „náloží“ vypořádat a důsledkem jsou potíže s usínáním a časté buzení během noci.