Článek
I když čtyřicítka není nijak vysoký věk, už se mohou hlásit drobné obtíže spojené se stárnutím. Nejčastěji si můžete všimnout, že se vám zhoršuje zrak. Co s tím?
Po čtyřicítce se hlásí vetchozrakost
Čtyřicítka je věk, kdy si mnozí lidé začnou všímat, že už nevidí jako dřív. Může se dostavit presbyopie neboli vetchozrakost. „Vzniká v důsledku přirozeného stárnutí oční čočky, projevuje se rozmazáváním blízkého textu. Zpočátku stačí text oddálit, ale časem jsou nutné brýle,“ říká oční lékařka Soňa Paluříková, oftalmoložka ze společnosti Alensa.
Péče o oči a ochrana zraku
S rostoucím věkem je třeba dbát víc na prevenci. „I když nemáte žádné obtíže, měli byste jednou za dva roky absolvovat kontrolu u očního lékaře, protože jen tak lze objevit včas i některé závažné oční nemoci a nasadit vhodnou léčbu. Některým lze i předejít,“ upozorňuje oční lékařka Andrea Janeková z Očního centra Praha. Jak tedy o své oči pečovat?
1. Chraňte oči před sluncem
Nikdy nezapomínejte na ochranu očí před slunečními paprsky - a to nejen v létě! „UV záření může způsobovat oční problémy včetně šedého zákalu, makulární degenerace či spálení světločivých buněk na sítnici,“ varuje optometristka Petra Průchová ze společnosti Lentiamo.
Sluneční brýle s UV ochranou jsou tedy nezbytné k ochraně očí během pobytu na slunci. Výjimkou je doba okolo východu a západu slunce, kdy se doporučuje vystavit zrak přirozenému světlu bez slunečních brýlí, neboť je to vhodné pro spánkový cyklus. Ani v tuto chvíli se ale nedívejte přímo do sluníčka!
2. Pořiďte si umělé slzy
Kolem čtyřicítky se kromě vetchozrakosti častěji objevuje i syndrom suchého oka. „Slzný film mohou narušit především vnější vlivy – žádný jiný orgán nemá tak malou ochranu před vnějším prostředím jako oči. Poškozují je i celkem běžné léky a také nemoci – cukrovka, vysoký tlak, deprese a mnoho dalších. Stav zhoršuje nedostatek tekutin a hodiny strávené u počítače, kdy výrazně omezujeme spontánní mrkání. Víčka pak špatně fungují coby stěrače, neroztírají slzy po celé rohovce a ta osychá. Proto syndrom suchého oka – u jednoduchých případů se někdy používá termín kancelářské oko,“ vysvětluje oční lékař Pavel Sušický.
Projevem syndromu suchého oka je pálení, řezání, pocity cizího tělíska a také zarudlé oči. Pomáhá častější mrkání a pravidelná aplikace umělých slz v kapkách bez konzervačních látek, případně s kyselinou hyaluronovou, a dále oční gely či masti.
3. Dodejte očím potřebné živiny
Jistě jste v mládí slýchali, že když budete jíst mrkev, budete lépe vidět. A něco pravdy na tom je. Abyste dobře viděli, potřebujete dodat nejen vitamin A, C a E, ale i zinek a dále antioxidanty – například lutein. Přispějete tak k prevenci očních onemocnění. Takže si hojně dopřávejte nejen mrkev, ale také špenát, červenou papriku, vejce nebo ryby a další potraviny, které obsahují omega-3 mastné kyseliny.
4. Dopřejte očím detox
Oči, které se musejí dlouhodobě soustředit na čtení ve stejné vzdálenosti (například u počítače), potřebují přestávku. Nejjednodušší detox spočívá v tom, že každých zhruba dvacet minut zaměříte zrak minimálně na dvacet sekund na hodně vzdálený bod. Pokud pracujete u stolu u počítače, vstaňte, jděte třeba k oknu a dívejte se do dáli – například na věž kostela nebo nějakou zajímavou střechu. Oči ocení také to, když stáhnete jas obrazovky, ať u počítače, nebo mobilu.
Naučte se oční jógu: jednoduché cviky
Víte, že existuje oční jóga? Když jí dáte pár minut denně, udržíte v kondici oční svaly a oči budou lépe zaostřovat.
Zaostřování: Vyberte si jeden blízký a jeden vzdálený předmět. Střídavě zaostřete na pět sekund na první a potom stejně dlouho na druhý. Opakujte pětkrát. Posilujete svaly, které řídí ostrost zraku.
Pohyb očima: Aniž byste hýbali hlavou, pohybujte očima ze strany na stranu, nahoru a dolů. Uvolňujete tak napětí a zlepšujete koordinaci očí. Kroužení očí nejprve ve směru a potom proti směru hodinových ručiček zlepšuje prokrvení a flexibilitu očních svalů.
Mrkání: Mrkání oči zvlhčuje, podporuje tvorbu očního filmu a slzy odplavují z očí nečistoty a také vyživují rohovku.