Článek
Osteoporóza je onemocnění látkové výměny kostní tkáně, které má za následek ubývání množství kostní hmoty a celkové snížení kvality a pevnosti kostí. Postižené kosti se stávají málo odolné a klesá jejich pružnost, což významně zvyšuje riziko zlomenin. Způsobit je přitom nemusí pouze pád, ale například i jen náhlý pohyb nebo kýchnutí.
Zvyšující se výskyt onemocnění osteoporózou souvisí podle odborníků se sedavým způsobem života a všeobecně sníženou pohybovou aktivitou. K rozvoji choroby může dále přispět nadměrná konzumace alkoholu, kouření a nezdravý jídelníček.
Bezbolestný zabiják kostí
Tato nemoc je nebezpečná hlavně tím, že se dlouho neprojevuje žádnými bolestmi ani příznaky, které by postiženého mohly varovat. Většina lidí netuší, že chorobou trpí, dokud si nezlomí kost. Toto onemocnění může zvýšit pravděpodobnost zlomeniny kterékoli z kostí v těle, nejčastěji jde o kyčle, páteř či zápěstí.
„Ke zlomeninám zapříčiněným osteoporózou však může dojít i v jiných kostech, například v rameni, pánvi, frakturu žeber může způsobit i kašel. Osteoporóza postihuje takřka každou třetí ženu po menopauze, nevyhýbá se ale ani mužům,“ uvádí lékař Milan Prokop, konzultant Vojenské zdravotní pojišťovny.
Pozor na menopauzu
„Ohroženou skupinou jsou především ženy, a to kvůli menopauze, kdy dochází k ukončení produkce pohlavních hormonů, zejména estrogenu. Zvlášť ostražité by měly být ženy ještě před menopauzou, ženy s častým vynecháváním menstruačního cyklu, dále ty, u kterých se menopauza vyskytla již před 45. rokem, a ženy prvních pět až osm let po menopauze,“ vysvětluje Ivana Lánová, odborná konzultantka Benu lékáren. U mužů se toto onemocnění projevuje spíše později, často až po 60. roku života.
K ubývání kostní hmoty dochází už přibližně od 30. roku života, do té doby tvoří tělo díky svému metabolismu tkáň novou. Tento úbytek je však naprosto přirozeným procesem, mezi faktory, které řídnutí kostí významně urychlují, patří vedle nedostatku fyzické aktivity také nedostatek pobytu na slunci, jenž vede k deficitu vitaminu D. Ten je potřebný pro vstřebávání vápníku v těle a mineralizaci kostí.
Čeho si všímat
Nemoc se někdy může projevit pobolíváním zad, „neobvyklým“ viditelným zakřivením páteře, případně se začne podezřele snižovat tělesná výška postiženého člověka. V případě jakýchkoli pochybností je namístě obrátit se na svého ošetřujícího praktického lékaře, který zhodnotí, zda by pro vás bylo vhodné podstoupit vyšetření na denzitometru. Obecně bývají k onemocnění osteoporózou náchylnější kuřáci, chronicky nemocní nebo lidé, kteří dlouhodobě užívají některé typy léků a také ti, u nichž se osteoporóza vyskytla v rodině.
„Úbytek kostní hmoty je normální součástí stárnutí. Riziko osteoporózy ale může zvyšovat například dlouhodobější užívání vysokých dávek steroidů, zánětlivá a hormonální onemocnění, poruchy vstřebávání či příjmu potravy či celoživotní nedostatek vápníku,“ dodává lékař Milan Prokop.
„Hlavním příznakem většinou bývají zlomeniny vznikající i při malém úrazu, prudkém pohybu nebo zvedání břemene. Jedněmi z nejčastějších a typických znaků osteoporózy jsou deformity obratlů, zlomeniny dolního předloktí a zlomenina krčku stehenní kosti. Při rozvinuté chorobě může být také pociťována bolest v zádech a dlouhých kostech,“ popisuje Ivana Lánová.
Prevence osteoporózy? Hýbat se a přestat kouřit
- Dostatek vápníku ve stravě: Jde o důležitý minerál, který podporuje tvrdost a pevnost lidských kostí, a ve vyšším věku se schopnost organismu vstřebávat tento prvek z potravin snižuje. Vápník najdete v mléku, sýrech, luštěninách, vejcích nebo ořeších.
- Vitamin D je nezbytný pro správné vstřebávání vápníku, kromě slunečních paprsků, které jsou jeho významným zdrojem, je třeba myslet na jeho dostatek také v každodenním jídelníčku, nachází se například v mléčných výrobcích a rybách.
- Pravidelná fyzická a pohybová aktivita: Jakýkoli pohyb zpomaluje úbytek kostní hmoty, kromě toho přispívá také k posílení svalové hmoty, lepší koordinaci a tím i k předcházení pádů.
- Omezení konzumace alkoholu a také kávy.
- Nekouření, jelikož nikotin v tabáku má antiestrogenní účinek, byly u něj vysledovány účinky přispívající k redukci hustoty kostí a také snižování vstřebávání vápníku.
- Udržování zdravé tělesné hmotnosti.
- Jedním z nejúčinnějších způsobů prevence osteoporózy je vyšetření zvané denzitometrie neboli měření hustoty minerálů v kostech (žádanku může vystavit například ortoped, gynekolog nebo revmatolog).