Článek
Proti spalničkám a příušnicím se začalo očkovat v 70. letech minulého století právě kvůli tomu, že průběh onemocnění nebyl vždy bez komplikací. U dívek se přidávalo i očkování proti zarděnkám, protože u nich mohlo vážně ohrozit těhotenství. Postupně se vakcíny sloučily v jednu, nyní se očkují jak dívky, tak chlapci zejména vakcínou s názvem Priorix.
Kdy se očkuje Priorix a schéma
Očkování je součástí povinného očkovací kalendáře. První vakcína se podává ve věku 13.-18. měsíců věku. Druhá dávka se podává v pěti letech.
Kdy odložit očkování Priorixem?
Očkování by se mělo odložit u dětí s horečkou vyšší jak 38,5 °C, s onemocněním krve, imunitní nedostatečností nebo s těžkou poruchou imunity. Vakcínu je dobré aplikovat až po vyřešení těchto stavů.
Vakcína obsahuje řádově nanogramy (1 nanogram = 0.001 mikrogramů) vaječné bílkoviny, toto množství se považuje za bezpečné i pro pacienty s alergií na vejce či kuřecí maso.
Kam se aplikuje vakcína Priorix
Malé děti se nejčastěji očkují do horní zevní části stehna, zatímco starší děti nebo dospělí do horní části ramene.
Je očkování povinné?
Očkování je povinné.
Vedlejší účinky vakcíny Priorix
Nejčastěji se projevuje místní zarudnutí, vyrážka, zvýšená teplota, bolestivost v místě vpichu, lokální otok. Výjimečně zánět plic, spojivek či středního ucha, otok příušních žláz a febrilní křeče. Dítě může být nervózní, dostat zánět horních cest dýchacích nebo průjem.
Někdy se objevují zpožděné vedlejší reakce, a to 5. až 12. den po podání vakcíny v podobě zvýšené teploty nebo i horečky.
Vedlejší účinky obvykle přejdou samy, případně použijte volně prodejné léky, ve vážnějších případech se poraďte s pediatrem nebo volejte záchranku.
Jaké vakcíny se používají
Nyní se v Česku standardně očkuje kombinovanou vakcínou Priorix (od roku 2009, plně hrazena pojišťovnou) nebo M-M-RvaxPro. Alternativně lze použít, pokud je dostupná, i vakcínu Priorix-Tetra (od roku 2008, plnou cenu vakcíny hradí rodič), která navíc obsahuje i virus planých neštovic.
Proti jakým nemocem je vakcína účinná a co způsobují
Zarděnky – virové onemocnění, šíří se kapénkovou infekcí. Propukají až 18 dnů po nákaze. Obvykle probíhají mírně. Příznaky zahrnují horečku, bolest v krku, otoky lymfatických uzlin, vyrážku a někdy i bolest kloubů. Nebezpečné jsou pro těhotné ženy, kdy mohou způsobit potrat, předčasný porod nebo vrozené vady u novorozence. Vážný průběh zarděnek může skončit zánětem mozku (encefalitidou) nebo meningitidou.
Spalničky se šíří kapénkovou infekcí. První projevy se objeví obvykle 10 až 14 dnů v podobě horečky, kašle, rýmy, zarudnutí a zánětu očí a vyrážky po celém těle. Spalničky mohou způsobit vážné komplikace, jako jsou záněty středního ucha, záněty plic a zánět mozku (encefalitida), který může vést k trvalým neurologickým problémům, a dokonce k úmrtí. Děti jsou obvykle náchylnější k těmto komplikacím než dospělí.
Příušnice se šíří kapénkovou infekcí. Projevy se objevují 14, a dokonce až 25 dnů v podobě bolesti hlavy, zvětšení slinných žláz (nejčastěji pod ušima), horečkou, únavou a bolestí svalů. Komplikace příušnic jsou obvykle méně vážné než u spalniček, ale mohou zahrnovat meningitidu (zánět mozkových blan), zánět varlat u mužů, což může vést k neplodnosti, a zánět vaječníků u žen.
Priorix
Kdy se očkuje: První vakcína se podává ve věku 13.-18. měsíců věku. Druhá dávka se podává v pěti letech.
Místo vpichu: Malé děti se nejčastěji očkují do horní části stehna, zatímco starší děti nebo dospělí do horní části ramene.
Kdo by se měl nechat očkovat: Úplně všichni
Je očkování povinné: Ano
Kolik očkování stojí: Je plně hrazeno ze zdravotního pojištění.
Odborná garance: prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D., Univerzita obrany, epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti