Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Obyčejná“ únava bývá obvykle podceňována, přitom je často varovným příznakem jiného onemocnění. Problémy s ranním vstáváním, ztráta vitality, nechuť ke každodenním činnostem či sportování, nadměrná spavost, letargická nálada, nižší pracovní výkonnost a celkový úbytek sil… To vše můžete svádět na chladné a nepříjemné počasí, přepracovanost, stres nebo příliš mnoho povinností. Pokud se vás ale zmíněné potíže drží celé dny nebo dokonce týdny, mohou být příčiny někde jinde. Tyto symptomy mohou totiž ukazovat třeba na poruchu funkce jater.
Co všechno zvládnou játra
Játra jsou důležitým orgánem, který hraje zásadní roli v procesu odstraňování toxických látek z organismu a jejich správná funkce je nezbytná i pro udržení energetické rovnováhy. Filtrují toxiny z krve, včetně odpadních produktů metabolismu, léků i alkoholu, které se v játrech přeměňují na méně toxické formy nebo se připravují k vyloučení z těla prostřednictvím moči a žluči.
Játra mají důležitou úlohu v metabolismu tuků, sacharidů i bílkovin, regulují hladinu cukru v krvi, uchovávají zásobu vitaminů a minerálů a pomáhají udržovat hormonální rovnováhu v organismu. Zjednodušeně řečeno fungují jako účinný filtr, který neustále čistí krev, což je nezbytné pro bezproblémové fungování všech ostatních orgánů.
V zimě játra často přetěžujeme
V poněkud „línějším“ zimním období mohou být játra nadměrně zatěžována, ať už těžší a tučnější stravou, přejídáním i nedostatkem pohybu, což se může projevit právě únavou, špatnou náladou a poklesem energie. Když totiž nefungují tak, jak by měla, hromadí se v těle toxiny a způsobují celkovou únavu a sníženou výkonnost.
„Naše játra jsou neustále vystavena zátěži v důsledku zpracovávání toxinů, jako jsou zplodiny metabolismu, environmentální toxiny, alkohol nebo nezdravá strava. Pokud je však tato zátěž příliš velká, může dojít k jejich poškození. Klinické projevy jaterního poškození jsou nespecifické a ve svém počátku nenápadné, jako například právě únava, vyčerpanost nebo neurčité trávicí potíže,“ vysvětluje praktický lékař Michal Lazák.
Jelikož mají játra, jak již bylo řečeno, vliv také na regulaci hladiny cukru v krvi, pokud nefungují optimálně, může docházet k výkyvům hladiny glukózy v organismu, což ještě více přispívá k pocitům vyčerpání a únavy.
Varovné příznaky onemocnění jater
„Únava může být prvním varovným signálem jaterních onemocnění, jako je například steatohepatitida (zánětlivé onemocnění jater). Tyto stavy často probíhají zpočátku bez dalších výrazných příznaků, což může vést k přehlédnutí jejich závažnosti,“ upozorňuje lékař Michal Lazák a dodává: „Přetrvávající únava by proto měla být vždy důvodem k lékařskému vyšetření, aby se vyloučilo možné onemocnění jater nebo jiné další choroby.“
Mezi další časté příznaky jaterních chorob patří fyzická slabost, zažívací potíže, tlaky v pravém podžebří, žloutnutí kůže a očí, bolesti břicha, změny barvy moči a stolice, otoky nohou a kožní problémy či svědění kůže.
Prevence pro zdravá játra
- vyvážená strava bohatá na ovoce, zeleninu, luštěniny a celozrnné produkty
- pravidelný pohyb, ale také přiměřený odpočinek a kvalitní spánek
- omezení konzumace alkoholu
- vyhýbání se průmyslově zpracovaným potravinám, které obsahují konzervační látky, barviva, cukry a ztužené tuky
- nekouřit
- udržování zdravé tělesné hmotnosti
- pozitivními účinky na zdraví jater je známá bylina ostropestřec mariánský, prospěšná je též kurkuma