Článek
Každé těhotenství je jiné a ne všechny ženy mají stejné příznaky – a symptomy se liší i brzy po otěhotnění. Nicméně většina žen může cítit určité změny v celém organismu v podstatě hned po oplodnění: ne nadarmo se těhotenství říká „jiný stav“. Máte pocit, že se to může týkat i vás?
Jak zjistit, že jste těhotná
Existují tři způsoby, jak si brzy po vynechání menstruace ověřit, zda jste těhotná.
- Jednorázový těhotenský test z moči
- Vyšetření krve u gynekologa dokáže potvrdit těhotenství již devět dnů po oplodnění, tedy druhý či třetí den po uhnízdění vajíčka.
- Vyšetření ultrazvukem asi týden po vynechání menstruace
Kdy si udělat těhotenský test
Těhotenský test, který se koupí v lékárně či drogerii, si lze udělat ihned po vynechání menstruace, ale výsledek může být nepřesný. Proto je lepší ho po třech dnech zopakovat. Test v moči zjišťuje přítomnost těhotenského hormonu hCG – začnou ho uvolňovat buňky, které tvoří základ placenty.
Nejranější příznaky těhotenství
Typickým příznakem těhotenství je vynechání menstruace, ale není to jediný a ani první příznak. I v prvních 14 dnech po oplodnění, většinou tedy ještě před očekávanými měsíčky, se mohou objevit podobné potíže jako během premenstruačního syndromu, které už ovšem souvisejí s těhotenskými změnami.
1. Citlivá prsa
Citlivé prsy jsou signálem, že v těle dochází k hormonálním změnám. Bradavky mohou být citlivé, prsa bolavá a ztěžklá. Během těhotenství mnohdy dočasně tmavnou dvorce a bradavky a někdy k tomu dojde hned v prvním týdnu po oplodnění.
2. Nevolnost a zvracení
Podle odborníků trpí ranní nevolností v prvních třech měsících gravidity zhruba 80 % nastávajících matek, 50 % zvrací. Přestože se nevolnosti říká „ranní“, objevuje se i během dne a v noci. Tento příznak je normální a může se objevit už v počátku. Ve výjimečných případech časté zvracení způsobí dehydrataci a zdravotní komplikace, které vyžadují i hospitalizaci.
3. Špinění
K slabému nepravidelnému krvácení může dojít, když se vajíčko začíná uhnizďovat. Občas přitom dojde k porušení některé děložní cévky, což způsobí drobné krvácení (obvykle v době, kdy žena očekává menstruaci). Ke špinění dochází také z nedostatku gestagenů (= hormony, které zajišťují udržení těhotenství), gynekolog může v takovém případě do 12. týdne předepsat umělý gestagen.
4. Únava, bolest hlavy a výkyvy nálad
Od začátku těhotenství může být patrná zvýšená únava, spavost i bolesti hlavy. Stejně tak se někdy objevuje přecitlivělost, plačtivost, podrážděnost, depresivní nálada…
5. Nafouklé břicho a časté močení
Značná část žen má na počátku těhotenství nafouklé břicho. Časté bývá i pobolívání podbřišku, podobné jako před menstruací. Kromě toho se objevuje zácpa, nezvyklý není ani průjem. Zvyšující se hladina těhotenského hormonu hCG vede také k častému nucení na močení.
6. Vaginální výtok
Týden či dva po početí se objevuje hustý bílý výtok bez svědění a pálení. Je normální, nazývá se leukorea a chrání plod před bakteriemi.
7. Citlivost na pachy a chutě a nechutenství
Čich se po oplodnění stává extrémně citlivým a v raném těhotenství mohou začít ženě vadit některé vůně, až se začne vyhýbat i dosud oblíbeným potravinám či kosmetice. Může se k tomu přidat i změna chuti a pachuť v ústech a dočasné nechutenství.
Odborná konzultace: Eva Šlingová, soukromá porodní asistentka, Lysá nad Labem
Krotitelka konfliktů: Jsem těhotná, ale přítel chce test otcovství. Jak potom obnovit důvěru?