Článek
Jaro je období, kdy se příroda probouzí. Lidé ale jako kdyby uvadali. Jak to udělat, abyste tělu pomohli stav, kterému se říká jarní únava, překonat a nabrat sílu?
Tělesný biorytmus
V zimě je málo slunečního světla, takže tělo jede spíš ve spánkovém režimu. A když do toho vpadne jarní slunce, může to na chvíli způsobit zmatek v biorytmech a potíže s usínáním nebo probouzením. Často děláme tu chybu, že se ráno vymotáme z postele, pak koupelna, něco rychle sníst a alou do práce. Abyste potíže zmírnili, dopřejte si každé ráno po probuzení pět minut, kdy se třeba v okně vystavíte dennímu světlu, než vyrazíte za každodenními povinnostmi. „Díky tomu tělo vyprodukuje víc hormonů, které vás dokáží doslova nakopnout nejen fyzicky, ale i psychicky,“ vysvětluje vědecká specialistka v oblasti biochemie a výživy Soňa Talacko ze společnosti Chromozoom.
Jarní vitaminy
Zima mohla vyčerpat zásoby potřebných vitaminů a minerálů, takže je doplňte, ať už ve formě tabletek, nebo přirozeně z potravy. Jde především o vitamin D zásadní pro imunitu, B6 a C. Vitamin B3 pak pomáhá při tvorbě využitelné energie z bílkovin, tuků a sacharidů. Vitamin B9 je potřebný při metabolismu buněk a při udržování funkcí krvetvorby. B12 pomáhá duševnímu stavu a činnosti centrálního nervového systému. Nezapomínejte ani na hořčík, který je zásadní pro správné fungování nervového i oběhového systému, svaly a ledviny.
Detox: ano, či ne?
Hodně lidí se na jaře vrhá na různé detoxikační kúry, v tom ale můžete napáchat víc škody než užitku. Je třeba si uvědomit, že očista těla je přirozený proces, který probíhá neustále, není to jen v pití zdravých šťáv a podobně. „Jde o komplexní proces, kterému velí játra a další orgány a dělají to šetrně k našemu zdraví. Nárazový detox může naopak způsobit zdravotní komplikace. Jezte potraviny podporující činnost jater a ostatních orgánů, to je například listová a košťálová zelenina, červená řepa či vláknina. Nezapomínejte ale ani na B-komplex a hořčík. Myslete také na pravidelný přísun omega-3 mastných kyselin a proteinů. Nahromaděné toxické látky také můžete vypotit saunou nebo cvičením,“ radí molekulární bioložka Kristýna Zezulová s firmy Systers Bio.
Kolik kávy denně?
Proti psychickým obtížím, které se s jarem také mohou objevit, skvěle funguje pohyb. Stačí půlhodinová procházka – díky ní tělo produkuje hormon serotonin a endorfiny, které vylepší náladu, ale dovedou působit i proti bolesti.
Řešíte jarní únavu tím, že si dáte o pár šálků kávy víc? Pozor na předávkování kofeinem, může vyvolat neklid, podráždění, bušení srdce nebo bolest hlavy. „Doporučená denní dávka kofeinu je 200–300 mg, tedy 2 až 4 šálky. Nejvíc kofeinu obsahuje zalévaná káva, tedy turek, kterou necháte hodně dlouho louhovat,“ říká baristka Monika Matúšová, z pražírny kávy Zlaté Zrnko.