Hlavní obsah

Musíme se u lékaře vážit? Stres z hmotnosti je leckdy škodlivější než nadváha

Foto: Josep Suria, Shutterstock.com

Foto: Josep Suria, Shutterstock.com

O důležitosti lékařských preventivních prohlídek se nemusíme příliš rozepisovat. Rozhodně není dobré je zanedbávat. Ale je nutné, aby vás při nich lékař povinně stavěl na váhu? Pro mnohé jde o velmi stresující okamžik.

Článek

Důvody, proč lékaři zjišťují vaši tělesnou hmotnost, jsou zřejmé. Nejde jen o nadváhu, ale také o kontrolu, či nepřibíráte, nebo naopak výrazně nehubnete, což může být známkou mnoha závažných onemocnění. Jenže! Pro mnoho lidí, přicházejících na pravidelnou prohlídku, je právě okamžik, kdy si mají před lékařem stoupnout na váhu, natolik stresující, že kvůli němu raději na prohlídku ani nejdou.

Proč se nechceme vážit?

Ve studii provedené na univerzitě v Missouri v roce 2023 bylo 384 dospělých pacientek s různou hmotností dotazováno, jak probíhaly jejich preventivní prohlídky. Více než polovina respondentek uvedla, že vážení u lékaře negativně ovlivnilo jejich duševní zdraví a sebevědomí. Přiznaly také, že pociťují úzkost, že jejich váha ovlivní to, jak k nim lékaři budou následně přistupovat. „Z pozice terapeutky vnímám, že vážení u lékaře může být pro některé jedince skutečně stresující, a to zejména pro ty, kteří mají za sebou zkušenosti s negativními komentáři na svou váhu nebo bojují s poruchami příjmu potravy,“ potvrzuje psycholožka Erika Vlasáková z portálu Terapie.cz.

Je zaujatost lékařů reálná?

O tom, že obavy pacientů z toho, jak na ně kvůli váze bude lékař nahlížet, nejsou liché, svědčí i další studie provedená mezi studenty amerických lékařských univerzit. Ta zjistila, že 13 až 48 % z nich projevuje vůči pacientům s nadváhou určitou zaujatost. Přičemž její míra se liší podle specializace – nejvíce předsudků měli v tomto ohledu budoucí urologové, anesteziologové a ortopedi, uvádí portál Prevention. Podle autora studie profesora Seana Phelana nemusejí pacientům ani nic vytýkat, často je prozradí neverbální komunikace včetně řeči těla.

Foto: aijiro, Shutterstock.com

Tak kolik? Ani se neptejte, pane doktore…Foto: aijiro, Shutterstock.com

Citlivější přístup pomůže

„Vnímám, že vážení jako takové nemusí být traumatické samo o sobě, ale spíše způsob, jakým je prováděno a jaký kontext mu lékař přikládá,“ souhlasí Erika Vlasáková. A dodává, že přístup zaměřený na celkové zdraví, místo výhradní pozornosti na tělesnou hmotnost, může významně přispět k tomu, aby se pacienti cítili respektováni a podpořeni. „Pro některé klienty může být užitečné pracovat na těchto obavách i v terapii, kde mohou rozkrýt hlubší příčiny svých pocitů a najít způsoby, jak zvládat podobné situace s větším klidem a jistotou,“ říká psycholožka.

Jak z toho ven?

Přesto nezbývá než souhlasit, že i kontrola váhy je pro lékaře důležitým vodítkem při preventivní prohlídce a zjištění vašeho zdravotního stavu. Proto je dobré zaměřit se na to, abyste tenhle pro mnohé kritický okamžik zvládli lépe a bez stresu. „Považuji za mnohem vhodnější přemýšlet o čísle na váze jen jako o jednom z mnoha ukazatelů zdraví. Pocit vitality, energie, fyzická kondice a celková funkčnost těla často vypovídají o zdravotním stavu více než samotná hmotnost,“ říká psycholožka. A doplňuje, že fixace pouze na číslo může být zavádějící a opomíjí další důležité aspekty, jako je kvalita stravy, psychická pohoda, schopnost pohybu či zvládání stresu.

„Pokud se při hodnocení zdraví zaměříte na širší spektrum faktorů, může vám to pomoci snížit tlak a úzkost spojené s vážením a podpořit celkově zdravější vztah k vlastnímu tělu. A číslo na váze může přestat být strašákem!“ usmívá se Erika Vlasáková.

Načítám