Hlavní obsah

Melanom je zákeřný zabiják. Dlouho je nenápadný a pak udeří. Jak se chránit, radí zkušený lékař

Už jste si letos nechali zkontrolovat pigmentová znaménka? Krátké vyšetření zachraňuje životy. Kůže totiž dostává pořádně zabrat a nejrizikovější sezona se opět blíží. Jaké změny na pokožce rozhodně nepřehlédnout a na co se při ochraně před slunečními paprsky nejčastěji zapomíná?

Článek

Slunce už nabírá na síle a možná se i vy těšíte na chytání bronzu. Raději si to ale ještě rozmyslete. A hlavně - ujistěte se, že je vaše pokožka v pořádku, a to ještě před sezonou. O prevenci melanomu i zásadách ochrany před sluníčkem mluví v tomto dílu podcastu MUDrování s Danielou dermatolog Miroslav Důra.

Kůže má velmi dobrou paměť. A i když vám mnohé odpustí, vyplatí se ji zbytečně netrápit. Zdravotní dopady totiž mohou být mnohem větší, než by vás na první dobrou napadlo. „Pokud někdo přijel z dovolené a je dohněda opálený, tak to možná vypadá esteticky hezky, ale také to znamená, že jeho kůže celou dobu volala o pomoc, protože produkovala mnoho melaninu,“ přibližuje kožní lékař Miroslav Důra.

Kůže sčítá záření

A upozorňuje, že nic jako zdravé opalování neexistuje. Všechny dovolené strávené na lehátku se vám mohou v budoucnu nepěkně sečíst. Ani krémy a spreje totiž pod působením dalších vlivů nemusejí kůži chránit dokonale – jediná jistota je zbytečně se sluníčku nevystavovat.

„Všechno záření, které jsme za život absorbovali, je uloženo někde v genetické informaci: v kolagenních vláknech, v buňkách na povrchu kůže. Může přijít nějaký další aspekt a dojde třeba ke vzniku kožního nádoru,“ vysvětluje dermatolog.

S kým jsme si povídali

MUDr. Miroslav Důra, Ph.D., je dermatovenerolog specializující se na dermatoonkologii, dermatoskopii a dermatopatologii. Absolvoval 1. lékařskou fakultu UK v Praze. Působí mimo jiné na Dermatovenerologické klinice 1. LF UK a VFN v Praze.

Foto: Proženy.cz

Jak si chránit kůži a proč nepodceňovat melanom? O tom v podcastu MUDrování s Danielou mluvil dermatolog Miroslav DůraFoto: Proženy.cz

Pár minut zachraňuje životy

Právě kožní nádory jsou velký strašák současnosti. Ten nejzákeřnější – maligní melanom – je vysoce agresivní a je třeba ho zachytit čas. Ze začátku přitom může být i celkem nenápadný. Proto by podle Miroslava Důry měly být pravidelné kontroly znamének naprostou samozřejmostí.

A kdy na takovou prohlídku vyrazit? Nejlépe hned! Nejde o příliš komplikovaný proces: lékař či lékařka se dermatoskopem podívá na pokožku a závěry sdělí prakticky hned.

„Když pacienti přijdou až po dovolené, kdy je kůže třeba výrazně opálená, může nám někdy dělat problém, že znaménka mohou mít trochu jiný charakter. Jestli kontrolu provedeme na jaře, na podzim nebo v zimě, to už takovou roli nehraje. Hlavní je ale pravidelnost,“ dodává odborník.

Jak poznat podezřelé znaménko?

Pomůže pravidlo ABCDE. Jestliže znaménko odpovídá alespoň dvěma z následujících kritérií, pak je vhodné zajít ke kožnímu lékaři – a neodkládat to.

  • Asymmetry – asymetrie. Běžné znaménko bývá symetrické, takže pokud je jedna jeho část hodně odlišná od zbytku, nechte ho překontrolovat.
  • Border – ohraničení. Známkou melanomu bývají roztřepené, neostře ohraničené a nepravidelné okraje.
  • Colour – barva. Nebezpečná mohou být znaménka, která mají víc než jednu barvu nebo je jejich barva neobvyklá.
  • Diameter – průměr. Všechna znaménka, která jsou větší než 6 mm v průměru, by měla být sledována.
  • Evolution – změny. Jakmile začne znaménko měnit tvar nebo velikost, je dobré zpozornět a nechat ho překontrolovat.

Mimo tato kritéria existuje i několik dalších varovných signálů: svědění či krvácení znaménka nebo to, že je zcela odlišné od ostatních znamének. Ve všech případech je lepší jít na dermatoskopické vyšetření.

Podezření? Neváhejte

Obvykle stačí zkontrolovat kůži jednou za rok. Pokud však zpozorujete změny znaménka (barva, tvar, velikost, svědění…) nebo je vám nějaká pigmentace podezřelá (je asymetrická nebo neohraničená), je to jasný pokyn rychle vyrazit k lékaři!

Přelepování znamének nestačí!

Miroslav Důra zároveň upozorňuje, že si někteří lidé třeba na dovolené různé podezřelé útvary na kůži přelepují náplastí, protože se tak podle svého názoru chrání před rakovinou kůže. Taková prevence ale bohužel nefunguje. „Říkají: Já si to přelepuju, aby mi na to nesvítilo slunce. To ale není úplně správná teorie. Znaménko i jeho okolí si zaslouží stejnou péči a ochranu jako zbytek kůže. Přelepením se melanomu nemůžete dostatečně ubránit. Stejnou péči musíte poskytnout celé kůži,“ upozorňuje odborník.

Podcast MUDrování s Danielou

Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. Podcast MUDrování s Danielou o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na Proženy.cz. Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDrování s Danielou i odebírat.

Načítám