Hlavní obsah

Artroskopie? Zákrok přes pár dírek v těle, velká úleva a brzy domů. S ortopedem o trendu, který mění životy

I když je v ortopedii stále občas potřeba hrubá síla, čím dál víc se prosazují miniinvazivní zákroky – a zejména artroskopie. Lékaři při nich dokážou neuvěřitelné věci třeba jen přes dvě malé dírky v koleni či rameni. Pacient často může jít za pár hodin po operaci domů. Obrovská úleva. Pro lékaře jde ale o disciplínu, která vyžaduje mnohem víc než jen nadání.

Článek

Čím méně krve, tím lépe. Asi tak by se dala shrnout podstata artroskopie. Paleta zákroků, které lze provést jen přes pár malých otvorů v těle, je široká. A výhody pro pacienty bývají obrovské. Pod pokličku téhle fascinující kapitoly ortopedie nechal nahlédnout lékař Martin Hanus v podcastu MUDrování s Danielou.

Pohled na ortopeda, který provádí artroskopii, může být pro člověka neznalého věci trochu matoucí. Nikde ani kapka krve a lékař místo na své ruce kouká na obrazovku. Veškeré zásadní dění se odehrává pod kůží pacienta: právě tam je přes pár vstupů zavedená trubička s kamerou (artroskopem) a potřebné nástroje.

S kým jsme si povídali

MUDr. Martin Hanus, Ph.D., MBA, je ortoped a traumatolog s mnohaletou praxí v oblasti léčby pohybového aparátu. Působí v Artroskopickém centru Rehabilitační nemocnice Beroun či na Klinice dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol. Věnuje se také vědecké činnosti a výuce.

Foto: Proženy.cz

Ortoped Martin Hanus mluvil o artroskopiích – operacích, které zažívají boom a pro pacienty mají mnoho výhodFoto: Proženy.cz

Artroskopie je řemeslo i umění

Poraněná kolena z fotbalu, přetržené vazy, poškozené menisky nebo chrupavky… To jsou některé potíže, se kterými si artroskopie dovede poměrně elegantní cestou poradit. Jak zkušený ortoped popisuje, tahle disciplína některým lékařům vyhovuje víc a jiným méně. Rozhodně ale vyžaduje talent i roky tvrdé práce.

„Pracujete podle pohybu nástrojů na monitoru. Není to pro každého. Je to otázka cviku - samozřejmě se to dá naučit, ale předpoklady prostě někde musíte získat. Určitý dar tam být musí,“ míní Martin Hanus. Sám se dnes svému oboru věnuje v Artroskopickém centru Rehabilitační nemocnice Beroun a ve Fakultní nemocnici Motol.

„Jeden z mých starších kolegů mi kdysi říkal: Než se pustíš do větších operací, měl bys vyzkoušet minimálně 100 artroskopií kolen, abys to dostal do rukou. Nedovedete si představit, jak to množství trvá dlouho, když jste začátečník,“ vysvětluje v podcastu MUDrování s Danielou.

Foto: Olga Oliveriusová, Rehabilitační nemocnice Beroun, Proženy.cz

Při artroskopii lékař sleduje pohyb nástrojů na monitoru. Operace probíhá jen přes pár vstupů v těle pacienta. Ten obvykle může po pár hodinách od zákroku domůFoto: Olga Oliveriusová, Rehabilitační nemocnice Beroun, Proženy.cz

Rychlá rekonvalescence

Ačkoliv je technika artroskopie známá dlouho, v posledních letech zažívá díky stále lepším technologiím doslova boom. A pacienti se mohou jen radovat. Díky šetrnosti zákroku jedou obvykle už po několika hodinách od operace z nemocnice a zotavují se v pohodlí domova. Rychlejší je i celková rekonvalescence, za což jsou jistě vděční všichni pacienti, ale zejména sportovci.

„Řada měkkotkáňových poranění je sportovního původu, ať už se jedná o menisky, nebo typicky poranění předních zkřížených vazů, luxace ramenních kloubů. To vše se dá ošetřovat elegantně artroskopicky a zákrok samozřejmě snižuje následnou dobu, kterou je potřeba rehabilitovat,“ říká odborník.

Podcast MUDrování s Danielou

Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. Podcast MUDrování s Danielou o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na Proženy.cz. Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDrování s Danielou i odebírat.

Načítám