Článek
Sezona klíšťat se naplno rozjela a jen málokdo o nich ví více než infektoložka Hana Roháčová z Fakultní nemocnice Bulovka. Poslechněte si aktuální díl podcastu MUDr.ování, ve kterém mluví o příznacích i léčbě těžkých nemocí, jež klíšťata přenáší.
Jste očkovaní proti klíšťové encefalitidě? Na tuto otázku by musela většina české populace popravdě odpovědět, že nikoliv. Když na svém těle najdeme přisáté klíště, většinou prostě doufáme, že nebylo infikované. Hrajeme ale loterii, která může mít fatální následky.
Primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová vídá pacienty s klíšťovou encefalitidou poměrně často. Jde o vážnou nemoc, při které může dojít až k doživotnímu ochrnutí končetin. Z plného zdraví se tak člověk může najednou dostat i na invalidní vozík.
„Teď přes víkend jsme přijali pacienta, jinak zdravého, u kterého se začínají rozvíjet klíšťové obrny. Intenzivně ho monitorujeme a uvidíme, zda nebude muset podstoupit podporu dýchacím přístrojem a tak dále, to se rozvíjí během několika dní,“ popisuje lékařka v podcastu MUDr.ování.
S kým jsme si povídali?
MUDr. Hana Roháčová, Ph.D. je primářkou Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka v Praze. Absolvovala Fakultu dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze a po promoci nastoupila právě na své nynější působiště. Kromě kliniky se věnuje také pregraduální a postgraduální výuce studentů lékařských fakult. Specializuje se v oboru přenosných nemocí a v oblasti vysoce nebezpečných nákaz. Je autorkou řady odborných textů a článků.
Ročně se podle ní v Česku objeví okolo 500 až 800 případů klíšťové encefalitidy. Kromě toho máme asi 3 000 případů lymeské boreliózy - dalšího těžkého onemocnění, které klíšťata často přenáší. Proti borelióze mohou lékaři nasadit antibiotika, proti encefalitidě ale přímý lék neexistuje. Jedinou možností je chránit se právě očkováním.
(Téměř) nikdy není pozdě
Máte pocit, že pokud jste vakcínu nevyhledali v zimě nebo na jaře, už je pozdě? Podle Hany Roháčové to tak rozhodně není.
„Očkovat lze po dobu celého roku. Jistě, když jsou to ty pozdně podzimní nebo zimní měsíce, stihnete první dvě dávky ještě do začátku sezony. Ale teď máme začátek června, tak ještě stihneme letní a podzimní sezonu,“ říká odbornice. Efekt očkovací látky podle ní vydrží tři až pět let, potom je nutné jít na přeočkování.
Zejména lidé nad 50 let by podle ní neměli v žádném případě váhat, očkování mají dokonce hrazeno ze zdravotního pojištění.
Kroutit, nebo viklat?
Lékařka v podcastu MUDr.ování vysvětlila i správný postup na vyndání klíštěte. V něm totiž řada lidí stále nemá jasno. Podle Hany Roháčové rozhodně není vhodné klíště potírat olejem a podobnými tekutinami. Vhodné je naopak chránit si ruce - pokud nemáme rukavice, použít se podle ní dá i obyčejný igelitový sáček.
„Nasadíte ho na ruku a klíště uchopíte přes ten pytlík. Vytáhnete ho kývavým pohybem, žádné točení po směru ani proti směru hodinových ručiček a podobně. Pokud ho vytáhneme, zastříkáme místo dezinfekcí,“ říká lékařka. Následně je třeba klíště zlikvidovat, například ho spálit.
Pokud v ráně zůstanou kusadla, není to podle infektoložky žádná katastrofa. „Nic se neděje, tělo se toho zbaví, jako když máte škrábanec,“ dodává.