Článek
Jak vzniká vbočený palec a do jaké míry lze tento problém ovlivnit třeba obuví? Pomůže operace? A dá se věřit různým zázračným „rovnátkům“ na prsty? Poslechněte si nový díl podcastu MUDrování s Danielou, pozvání tentokrát přijal ortoped a podiatr Radek Černý.
Vbočený palec provází lidstvo v podstatě odjakživa. Podle ortopeda a viceprezidenta České podiatrické společnosti Radka Černého zdaleka nejde o problém moderní doby. Důkazy vidíme třeba i na historických obrazech z renesance. „Není to jenom – jak se dneska v mnoha zkratkách používá – záležitost obouvání. V té době určitě většina společnosti nechodila na vysokých podpatcích,“ míní odborník, který se diagnostice i operacím deformit věnuje mnoho let.
S kým jsme si povídali?
MUDr. Radek Černý působí jako ortoped v Nemocnici v Novém Městě na Moravě. V roce 2002 otevřel vlastní ortopedickou ambulanci na Poliklinice ve Žďáře nad Sázavou, kde se specializuje na deformity přednoží a podiatrickou péči. Je viceprezidentem České podiatrické společnosti.
Podpatky hlavním viníkem? Ne
A co tedy za vznikem takového vbočeného palce stojí? Podle Radka Černého je příčin vícero, nicméně klíčovou roli hraje genetika. Lidé se sice nerodí se vbočeným palcem, ale s predispozicí k určité dysfunkci nohy, která se časem projeví.
„Ono se to neprojeví v dětství nebo dorostu. Ale až věkem, kdy se nám nahromadí ty miliony kroků, a když nám třeba i přibudou nějaká přidružená onemocnění. Platí takové základní pravidlo, že jestliže je dlouhodobě porušená funkce, tak se to projeví nějakou strukturální deformitou,“ upřesňuje lékař.
Co zhoršuje stav chodidel
Zároveň podle Radka Černého rozhodně existují i faktory, které mohou vše urychlit nebo zhoršit. Právě mezi ně se řadí nevhodná obuv - tedy zejména časté a dlouhodobé nošení bot s vysokým podpatkem, které příliš zatěžují přednoží. Stejně tak ale svým dílem přispívá i obezita, cukrovka anebo revmatoidní artritida.
Boty by podle odborníka měly být především ve správné velikosti, aby se noha nepřizpůsobovala obuvi, ale naopak. Základem je také dostatečně široká špička, kvalitní stélka a pružná podrážka. Zároveň rozhodně neplatí, že je třeba za každou cenu naskakovat na trend barefoot obuvi. Není totiž vhodná pro každého. „Pokud máte zdravé nohy, může to být fajn, ale většina lidí už nějaké deformity má – a pak může chůze bez dostatečné opory nohu spíš přetěžovat,“ dodává.
Nevěřte zázračným udělátkům
Stejně tak lékař varuje před „zázračnými“ korektory a dalšími pomůckami, které slibují rychlé vyřešení problému se vbočenými palci a jež se obvykle nabízejí na internetu. Podle něj jde zpravidla prakticky o klamavou reklamu.
V rámci prevence nebo počátečních stadií mohou pomoci třeba funkční vložky nebo kvalitní fyzioterapie, pokud je ale vada pokročilá a dělá potíže, jediným řešením bývá operace. Zásadní podle lékaře je, aby lidé zbytečně netrpěli a problém neignorovali.
„Nejlepší operace je žádná operace. Ale když už opravdu člověk problémy má a bez výsledku vyzkoušel všechny ‚zázračné korektory‘ i cvičení a bolest ho stále obtěžuje, tak by rozhodně měl přijít na konzultaci,“ dodává.
Podcast MUDrování s Danielou
Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. Podcast MUDrování s Danielou o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na Proženy.cz. Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDrování s Danielou i odebírat.