Článek
Péče o zdraví miminek může být oříšek. Jak se z toho nezbláznit a kde hledat relevantní informace? Poslechněte si rozhovor s neonatoložkou Janou Kümmel.
Neonatoložka Jana Kümmel pracovala před odchodem na mateřskou dovolenou ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Přiznává, že oprostit se po narození prvního syna od ryze lékařského přístupu a naplno se obout do mateřské role, pro ni bylo obtížné.
Mýty a polopravdy na internetu
Především ale spolu s kolegyněmi zjistila, jak náročné je pro rodiče vyznat se v některých doporučeních a postupech okolo zdraví miminka. „Objevily jsme, kolik na internetu koluje různých nepravd a polopravd anebo jak se pořád dál předávají různé mýty,“ popisuje v podcastu MUDr.ování. Lékařky se proto rozhodly vytvořit vlastní osvětový projekt – podcast Pediatrie na vlastní kůži. V něm se věnují různým tématům kolem dětského zdraví a přinášejí informace, které se opírají o studie, data a medicínu založenou na důkazech.
S kým jsme si povídali?
MUDr. Jana Kümmel vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni, následně pracovala na neonatologii na Klinice gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze. Po odchodu na mateřskou dovolenou spolu s kolegyněmi založila podcast Pediatrie na vlastní kůži, kde šíří osvětu okolo péče o zdraví dětí.
Monitory dechu… Ano, nebo ne?
Rodiče například před narozením miminka často řeší, zda pořídit monitor dechu, tedy citlivý detektor, který ve spánku snímá dech miminka a při delší zástavě spustí alarm. Podle Jany Kümmel se pomůcka doporučuje hlavně při narození nedonošených dětí anebo miminek s nízkou porodní hmotností, od věci ale není ani u ostatních novorozenců. „Každý musí zvážit, jestli chce tenhle monitor pořizovat, nebo ne. Ale určitě by měl každý znát postup resuscitace malého dítěte,“ míní lékařka.
- Klíčové je resuscitaci provádět na tvrdé podložce a zahájit ji pěti prodýchnutími. Potom už je třeba střídat 30 stlačení hrudníku a 2 vdechnutí. Celý postup vysvětluje lékařka v podcastu.
Zatracované dudlíky
Přímo ožehavým tématem, které rozděluje rodiče na dva tábory, je podle ní pořízení jiné pomůcky, a to dudlíku. „Nejvíce se o něm mluví asi ve vztahu ke kojení. Třeba Americká pediatrická společnost doporučuje, abychom dudlík zavedli třeba ke konci šestinedělí, zkrátka v době, kdy už je maminka sehraná s dítětem a dítě krásně pije z prsu. Neznamená to ale, že když jste dali dudlík už dřív, takže se stane něco hrozného,“ doplňuje Jana Kümmel.
Zároveň připomíná, že o dudlíku neradi slyší zubaři. Pokud se totiž používá dlouhodobě či často, a navíc nejde o ortodontický dudlík, může přispět k nesprávnému vývoji zubů. „Ale pokud nad tím racionálně přemýšlíte a dítěti dudlík dáte třeba při uspávání nebo v situaci, kdy jedete autem a ono potřebuje uklidnit, protože ho zrovna teď nemůžete pochovat, tak v tom nevidím potíž,“ dodává.
Jak vypadá postup resuscitace kojence? A co říkají pediatrická doporučení třeba o nošení dětí v šátku? Poslechněte si nový díl podcastu MUDr.ování.
Podcast MUDr.ování
Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. MUDr.ování o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na ProZeny.cz.
Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDr.ování i odebírat.