Článek
Akné, to nejsou jen protivné pupínky! Může to být vážný stav, který vyžaduje tu nejodbornější péči. Jak s akné bojovat a na co si dávat pozor? A proč ho tak moc ovlivňuje třeba stres? Poslechněte si rozhovor s dermatoložkou Lucií Jarešovou.
Akné není jen kosmetický problém. Podle dermatoložky Lucie Jarešové řada lidí věc podceňuje, a proto apeluje zejména na rodiče, kteří by u svých dětí neměli nad „pár pupínky“ mávnout rukou, že „z toho přece vyrostou“. Včasná léčba může zabránit vzniku jizev i psychickým problémům.
Účinná léčba existuje
„My se specializujeme na těžké formy akné a bohužel i v dnešní době, kdy se o tom pořád mluví, tak děti nebo dospívající nejsou správně léčeni,“ upozorňuje dermatoložka Lucie Jarešová v podcastu MUDr.ování. Současná medicína přitom nabízí efektivní metody léčby – od lokální až po celkovou. Výrazný efekt mají například retinoidy: látky vycházející z vitaminu A, které regulují tvorbu mazu a zlepšují stav pokožky. Klíčové je pleť také dostatečně hydratovat – přípravky proti akné ji totiž obvykle dost vysušují.
Antikoncepce na akné? Raději ne
Vhodná cesta naopak podle lékařky není užívání hormonální antikoncepce kvůli akné. „Je vlastně chyba, když se dospívajícím nasadí jenom kvůli akné. Ty slečny to potom vysadí ve 28 nebo 30 letech, protože chtějí otěhotnět, a najednou se jim akné rapidně zhorší,“ vysvětluje Lucie Jarešová. Léčba je poté komplikovaná i proto, že pro ženy, které plánují otěhotnět nebo už těhotné jsou, jsou některé možnosti léčby akné nevhodné – třeba retinoidy se v takovém případě nesmějí používat.
Akné nicméně zdaleka není jen záležitost dospívání. Podle Lucie Jarešové jím trpí až 25 procent dospělé populace. Není zároveň výjimkou, že má daný člověk pleť v dospívání v pořádku a problémy začnou třeba ve 35 nebo 40 letech.
S kým jsme si povídali?
MUDr. Lucie Jarešová absolvovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy a získala atestace v oborech dermatovenerologie a korektivní dermatologie. Řadu let působila na klinikách ve Fakultní nemocnici Motol a Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Posledních 10 let řídí kliniku všeobecné dermatologie a estetické medicíny DermaMedEst.
Viníkem čokoláda? Ne, hlavně stres!
A jak je to s populárními tvrzeními, že za zhoršení stavu pleti může například mastná strava nebo konzumace čokolády? Pokud si odpíráte třeba sladké právě z obav ze vzniku akné, výsledky studií vás asi překvapí. Mezi hlavní příčiny totiž patří vedle hormonálních změn, genetiky nebo typu pleti zejména stres.
„Bylo zjištěno, že strava ovlivňuje akné ani ne z deseti procent. Mám pacienty, kteří se snažili držet různé diety, a někdo se po sladkém zhorší. Ale my jsme dělali výzkum, kde jsme měli 1 500 respondentů, a z toho vyšlo, že až 80 % akné se tvoří nebo zhoršuje na základě stresu,“ přibližuje Lucie Jarešová zajímavé poznatky.
Podcast MUDr.ování
Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. MUDr.ování o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na ProZeny.cz.
Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDr.ování i odebírat.