Hlavní obsah

Závislost na lécích bývá horší než na alkoholu. Vzniká rychle a uzdravení je běh na dlouhou trať, říká adiktoložka

Foto: Halfpoint, Shutterstock.com

Foto: Halfpoint, Shutterstock.com

Závislost je svého druhu nemoc, která dopadá nejen na fyzické, ale i psychické zdraví. Postupně dokáže zničit vše, na čem vám záleží. Pád až na dno může přijít rychle a cesta k uzdravení bývá trnitá. Co je při léčbě klíčové a jak se závislostem vyhnout?

Článek

Může to začít jednou skleničkou denně nebo lékem na nespavost… Jak vypadá závislost a proč je důležité nebýt na léčbu sám? Poslechněte si nový díl podcastu MUDr.ování, tentokrát s adiktoložkou Monikou Plocovou.

Závislosti mají mnoho podob, vzniknout mohou prakticky na čemkoliv a začátek bývá nenápadný. Postupně ztrácíte schopnost zvažovat rizika a na vaše zdraví i vztahy dopadají vážné důsledky. Monika Plocová se léčbě závislých lidí věnuje už řadu let a podle ní je vše spojené s hledáním určitého ventilu, který by ulevil od tlaků, jimž lidé čelí. Velký vliv mívá ale i problematické dětství či dospívání a problémové vztahy v rodině.

Koho se týká závislost?

Do závislostí se propadají různé věkové skupiny včetně seniorů a seniorek. Problematika se zároveň týká lidí z nejrůznějších profesí – jsou to manažerky či manažeři z velkých firem, ale také lidé na rodičovské. „Mám zkušenosti i s léčbou lékařů nebo ředitelů korporátů,“ říká v podcastu MUDr.ování adiktoložka. Sama se před více než 20 lety léčila ze závislosti na alkoholu, po úspěšném vyléčení se rozhodla zaměřit právě na pomoc závislým. Nejdříve působila v Psychiatrické nemocnici Bohnice, později založila vlastní sanatorium.

Když už se člověk rozhodne k léčbě, je podle ní klíčové jít právě po skrytých příčinách celé situace. A nejlepší prevence pádu do závislosti? Prý je to jednoznačně budování zdravých, pevných a fungujících vztahů - ať už v rodině, nebo mezi přáteli a partnery.

S kým jsme si povídali?

Monika Plocová je odborná specialistka v oblasti léčby závislostí na návykových látkách. Je zakladatelkou prvního soukromého zařízení pro překonání závislosti v Česku – Branického sanatoria Moniky Plocové. Je také autorkou několika publikací věnovaných problematice závislostí.

Foto: Proženy.cz

MUDr.ování navštívila adiktoložka Monika Plocová Foto: Proženy.cz

Závislost na lécích je velmi nebezpečná

V České republice představují závislosti a jejich léčba velké téma. Podle posledních dat vyhledá léčbu spojenou s užíváním návykových látek až 90 tisíc lidí ročně. Nejčastěji je to kvůli nelegálním drogámalkoholu, vzrůstá ale i počet lidí závislých na psychoaktivních lécích. Novodobou hrozbou je nadužívání hypnotik, sedativopioidních analgetik.

Taková závislost může vzniknout velmi rychle. Všechno začíná snahou překonat bolest, zvládnout úzkost nebo usnadnit usínání. Lék by se ale měl užívat jen krátkodobě. V opačném případě si organismus na látku zvykne, její síla přestává stačit a člověk ve snaze dosáhnout stejného účinku překračuje vhodné dávkování. Postupně tak padá do bludného kruhu, ze kterého se jen těžko vrací zpět. „Tohle je ještě nebezpečnější. Jsou tam i nebezpečnější odvykací příznaky. Mohou přicházet i epileptické záchvaty. Ve chvíli, kdy se někdo chce závislosti na lécích zbavit, tak je to potřeba pod odborným dohledem. Protože si může velmi ublížit,“ varuje odbornice.

Jak vypadá osobní zkušenost třeba se závislostí na alkoholu a co lidem pomáhá při léčbě? Dozvíte se v novém dílu podcastu MUDr.ování.

Podcast MUDr.ování

Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. MUDr.ování o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na ProZeny.cz.

Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDr.ování i odebírat.

Načítám