Hlavní obsah

Padají vám vlasy až příliš? Udělejte si domácí test! Může za tím být nemoc i stres, říká lékařka

Foto: alinabuphoto, Shutterstock.com

Foto: alinabuphoto, Shutterstock.com

Padání vlasů je velmi nepříjemné a ani zdaleka se nemusí jednat „pouze“ o estetický problém. Vlasy jsou totiž odrazem celkového zdraví a jejich nadměrné vypadávání může být varovným signálem, že něco není v pořádku. Jak se tato potíž léčí a kteří pomocníci skutečně pomáhají?

Článek

Děsíte se česání a neustále uklízíte podlahu pokrytou vlasy? O tom, co vše zdraví vlasového porostu ovlivňuje a jak se dá nadměrné padání zastavit, je nový díl podcastu MUDr.ování, tentokrát s dermatoložkou Grétou Wohlovou. Jak se nadměrné padání vlasů léčí a co opravdu funguje?

Vlasy o lidském životě napovědí dost. Odráží se v nich totiž nejen pravidelná péče, ale také zdravotní stav a kondice. Mění se v těhotenství, v pubertě i menopauze. Ovlivňují je také nemoci a psychická pohoda. I proto je třeba zbystřit, když vám vlasy začnou padat víc, než je normální. A co tedy už normální není?

Jak poznat nadměrné vypadávání vlasů?

Podle kožní lékařky Gréty Wohlové má člověk v průměru na hlavě asi sto tisíc vlasů a za určitou normu se považuje, když jich během dne vypadne 50 až 100. Jak na tom opravdu jste, si můžete otestovat sami doma. „Zjišťuje se to tak, že si vezmete třeba bílý polštář, předkloníte se a minutu si vyčesáváte vlasy. Počet, kolik jich potom na polštáři najdete, se bere jako ukazatel. Protože každý den to asi nebudete sledovat a počítat každý vlas,“ přibližuje v podcastu MUDr.ování lékařka.

Pokud napočítáte víc, než by se vám líbilo, nemusíte se hned děsit. Dokonce ani lehce nadměrné padání vlasů nemusí automaticky znamenat, že je s vámi něco v nepořádku. Každý by se proto měl podle lékařky řídit individuálním stavem a tím, jak dlouho problém trvá.

S kým jsme si povídali?

MUDr. Gréta Wohlová v současnosti pracuje jako dermatoložka v pražském Laserovém centru Anděl. V roce 1992 absolvovala 1. lékařskou fakultu UK v Praze. Praxi v oboru dermatovenerologie pak získala na kožních klinikách FN Bulovka a FN v Motole.

Foto: Proženy.cz

Podcast MUDr.ování navštívila dermatoložka Gréta WohlováFoto: Proženy.cz

Varovné kontrolky vlastního těla

Vlas má svůj životní cyklus a vlasová cibulka střídá aktivní, přechodnou a klidovou fázi. Při nadměrném stresu, po porodu nebo nemoci spojené s horečkami se může do klidové „padací“ fáze dostat větší procento cibulek najednou. „Tahle fáze mívá zpoždění i několik měsíců. Takže si člověk ani neuvědomí, že měl třeba covid nebo jiné horečnaté onemocnění, případně těžkou operaci. Pak se ale vlasová cibulka oklepe a začne zase tvořit hmotu vlasu. Tak aspoň vypadá ideální situace,“ vysvětluje Gréta Wohlová.

Méně příznivý scénář? Vypadávání vlasů souvisí s probíhající nemocí. Lékaři pak zjišťují případné další zdravotní problémy a snaží se vypátrat, na co přesně se organismus snaží upozornit. Může jít třeba o chronický zánět nějakého orgánu, autoimunitní onemocnění či problémy se štítnou žlázou. Jak se nadměrné padání vlasového porostu léčí a kteří pomocníci skutečně pomáhají? Poslechněte si podcast MUDr.ování.

Podcast MUDr.ování

Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. MUDr.ování o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na ProZeny.cz.

Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDr.ování i odebírat.

Načítám