Hlavní obsah

Lymfa – tajemná ochránkyně našeho zdraví. Máte otoky? Ihned vyhledejte pomoc, říká lékařka

Foto: LightField Studios, Shutterstock.com

Foto: LightField Studios, Shutterstock.com

Lymfatický systém je jednou z nejdůležitějších, ale zároveň nejméně známých součástí našeho těla. Problémy s jeho funkcí, jako je například lymfedém, mohou vážně ovlivnit kvalitu života. Co pomáhá a na co dát pozor? Tomu se věnuje nový díl podcastu o zdraví.

Článek

Dokázali byste vysvětlit, co má na starosti lymfatický systém? Pro většinu z nás je tak trochu záhadou. Pokud je s ním ale něco v nepořádku, zásah do každodenního života je obrovský. Poslechněte si rozhovor s dermatoložkou a lymfoložkou Naděždou Vojáčkovou.

Lymfatický systém je možné přirovnat k neviditelnému potrubí, které prochází celým tělem. Skládá se z cév a uzlin, jež jsou vzájemně propojené a spojují se s krevním oběhem. Jeho součástí jsou ale i orgány, jako je slezina, mandle nebo kostní dřeň.

„Dlouho se například věřilo, že mozek lymfatické cévy nemá, ale výzkumy toto tvrzení zpochybňují,“ říká v podcastu MUDrování s Danielou lymfoložka a dermatoložka Naděžda Vojáčková.

Záhadná ochránkyně zdraví

Samotná lymfa, tekutina důležitá k obraně před infekcemi nebo při vstřebávání živin, je podle lékařky i nadále poměrně tajemnou substancí. „Lymfu zatím nikdo neumí odebrat a analyzovat tak jako krev. Když prosakuje kůží, vidíme ji jako průhlednou tekutinu,“ popisuje Naděžda Vojáčková. Podle ní není známo ani přesné množství lymfy v těle. Je ale zřejmé, že její tok hraje zásadní roli v odvádění přebytečné tekutiny, toxinů a dalších látek z těla.

Na rozdíl od krve však lymfatický systém nemá pumpu, která by jeho pohyb poháněla. „Tok lymfy je zajištěn fyzikálními mechanismy, například pohybem těla. Proto je pro správnou funkci lymfatického systému nezbytný pravidelný pohyb,“ dodává odbornice.

S kým jsme si povídali?

MUDr. Naděžda Vojáčková absolvovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, později působila ve Fakultní nemocnici Bulovka a nyní pracuje v Dermatologickém centru Anděl a v Laserovém centru Anděl. Kromě toho se věnuje problematice otoků lymfatického původu a je členkou výboru České lymfologické společnosti ČLS JEP.

Foto: Proženy.cz

Pozvání Daniely Přádové přijala dermatoložka Naděžda Vojáčková, odbornice na lymfatický systém Foto: Proženy.cz

Otoky, které ničí život

Sama se každý den setkává s pacienty, kteří se potýkají s lymfatickou nedostatečností. Hlavním příznakem jsou otoky, známé jako lymfedémy. Ty se zpočátku často projevují mírně, pokud však nejsou správně léčeny, mohou nabrat na intenzitě.

„Kromě otoků pacienti často pociťují únavu, tíhu v postižených částech těla a postupně se může zhoršovat i jejich pohyblivost,“ vysvětluje lékařka. Nejčastěji lidé trpí otoky na rukou nebo nohou, mohou se ale objevit kdekoliv na těle. Problémem se pak postupně stávají i běžné denní činnosti, jako je oblékání, nošení obuvi nebo i obyčejná chůze.

Správná a rychlá diagnóza je klíčová. Lymfedémy mohou být vrozené, ale objevují se také v důsledku poškození lymfatických cév po operaci nebo nádorovém onemocnění. Léčba je potom trvalým během na dlouhou trať a žádá si dobrou disciplínu.

Úlevu přinášejí manuální lymfodrenáže, které se provádějí pod malým tlakem, pomalu a cíleně. Jimi to ale zdaleka nekončí. Pacienti mívají nasazenou také kompresivní terapii, která má zabránit hromadění lymfy, a to pomocí bandáží nebo kompresních punčoch. Nedílnou součástí je také dobrá péče o kůži, hygiena a hydratace.

Jak poznat problém lymfatického systému a co je při léčbě nejtěžší? Poslechněte si nový díl podcastu MUDrování s Danielou.

Podcast MUDrování s Danielou

Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. Podcast MUDrování s Danielou o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na ProZeny.cz. Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDrování s Danielou i odebírat.

Související témata:
Lymfedém

Načítám