Článek
Poslechněte si podcast MUDrování s Danielou. Tentokrát byl hostem profesor Milan Sova z Fakultní nemocnice Brno, který vysvětluje rizika moderních nikotinových výrobků a proč je klíčové zaměřit se na prevenci.
Data mluví jasně: kouření cigaret a další formy užívání nikotinu jsou v Česku stále enormně populární. Čtvrtina populace holduje těmto nezdravým aktivitám pravidelně. A podle pneumologa Milana Sovy je znepokojivým trendem zejména rozmach užívání nikotinu mezi mladými lidmi ve věku 15 až 24 let, kde tento návyk přiznává téměř polovina.
Mladiství často sáhnou po atraktivních elektronických cigaretách či nikotinových sáčcích, které jsou módní, voní po různých příchutích a nejsou cítit kouřem. „To vnímáme jako riziko do budoucna. Byť budou výrobci tvrdit, že tyto systémy jsou zdravé a v podstatě to je jako inhalace čerstvého vzduchu. Není to pravda – obsahují celou řadu škodlivin a hlavně vůbec nevíme, co to s plícemi a průduškami udělá do budoucna,“ upozorňuje odborník.
S kým jsme si povídali?
Profesor MUDr. Milan Sova, Ph.D., je přední český pneumolog. Působí ve Fakultní nemocnici Brno a na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. Specializuje se na diagnostiku a léčbu plicních onemocnění, včetně chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) a dalších respiračních chorob. Milan Sova se věnuje také výzkumu dopadů kouření a užívání nikotinových výrobků na lidské zdraví a je aktivním propagátorem prevence v oblasti respirační medicíny.
Mýtus o „bezpečnějším“ kouření
Podle Milana Sovy nelze mluvit o zdravé alternativě kouření, jak se někdy zejména e-cigarety propagují. Takový pohled je podle něj do velké míry zavádějící. Elektronické cigarety sice neprodukují spaliny jako klasické cigarety, ale obsahují řadu chemikálií, jejichž vliv na lidské plíce a zdraví zůstává neprobádaný. Tyto produkty navíc stále dodávají tělu návykový nikotin, čímž závislost posilují.
„Ani jedna z chemických látek v elektronických cigaretách nebyla nikdy testována pro dlouhodobé vdechování,“ zdůrazňuje pneumolog. Zatímco u klasických cigaret dnes podle dat víme, že způsobují rakovinu plic, chronickou obstrukční plicní nemoc a další vážné choroby, u moderních alternativ zůstává mnoho otázek otevřených.
Odborníci se proto rozcházejí v názoru, zda jsou tyto produkty pro kuřáky vhodnou náhradou. Někteří doporučují jejich užívání jako dočasný „můstek“ pro odvykání kouření. Jiní však varují, že dlouhodobé užívání elektronických cigaret může být stejně škodlivé jako kouření klasických cigaret, ne-li horší.
Život bez závislosti
Z pohledu zdravotníků je ideálním řešením zbavit se závislosti na nikotinu úplně. Nikotinové náplasti, žvýkačky či jiné pomůcky mohou být pomocníkem na cestě k životu bez závislosti. Klíčovou otázkou však zůstává prevence, tedy zejména ochrana mladé generace před návykem na nikotin, který může ovlivnit jejich zdraví na celý život. Kouření, ať už v jakékoli podobě, totiž není bez rizik. „Nejlepší je nebýt na nikotinu závislý vůbec,“ uzavírá Milan Sova.
Jak bojovat se závislostí na nikotinu? A jak se daří léčit rakovinu plic? Nejen o tom je nový díl podcastu MUDrování s Danielou.
Podcast MUDrování s Danielou
Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. Podcast MUDrování s Danielou o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na ProZeny.cz. Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDrování s Danielou i odebírat.