Článek
Kdy s bolavými zády vyrazit k odborníkům? Jak odhalit vadu páteře a jaké varovné signály pozorovat u dětí? Poslechněte si další díl podcastu MUDrování s Danielou. Hosty tentokrát byli fyzioterapeutka Martina Lopotová a zástupce pacientské organizace Tadeáš Řáha.
Hlavní je problémy nepřecházet, všímat si varovných signálů a vyhledat pomoc včas. Tak by se daly shrnout rady odborníků, pokud jde o bolesti zad a páteře.
Podle fyzioterapeutky Martiny Lopotové je při diagnostice také důležité rozlišovat mezi dospělými a dětmi: „U dospělých může bolest vznikat z různých příčin, jako je přetížení, nevhodné držení těla nebo i vážnější zdravotní problémy.“ Co byste neměli ignorovat? Bolest přetrvávající déle než týden, noční bolesti zad nebo vystřelování bolesti do končetin. Zato u dětí je bolest zad alarmující vždy! „Zdravé dítě by si na bolest nemělo stěžovat, pokud nejde o extrémní sportovní zátěž,“ upozorňuje Martina Lopotová. Nicméně i v případě mladých sportovců je podle ní vhodné bolesti vyšetřit.
S kým jsme si povídali?
Mgr. Martina Lopotová, DiS., Ph.D., je fyzioterapeutkou v Centru pohybové terapie ReMove. Absolvovala magisterské i postgraduální studium na FTVS Univerzity Karlovy. Je certifikovanou specialistkou na mechanickou diagnostiku a terapii pohybového aparátu.
Bc. et Bc. Tadeáš Řáha je zástupcem Scheuermann’s Disease Fund pro Česko a Slovensko. Studuje na katedře marketingové komunikace a PR na Fakultě sociálních věd UK. V rámci kampaně sdílí osvětu o vadách páteře a přednáší odborné veřejnosti.
Když zasáhne genetika
Na to, že je třeba problémy se zády nepřehlížet a všechny potíže včas diagnostikovat, upozorňuje i pacientská osvětová kampaň. Ta varuje zejména před podceňováním idiopatické skoliózy a Scheuermannovy kyfózy. Zatímco první jmenovaná nemoc je typická laicky řečeno „vybočením“ páteře do stran, pro druhou bývají příznačná „nadměrně kulatá záda“.
Podle Tadeáše Řáhy mohou nemoci postihovat až 10 procent populace, přesto o nich ve veřejném prostoru není tolik slyšet. Někdy může vše probíhat bez příznaků, jindy ale mají lidé i velké bolesti. Sám Tadeáš Řáha se o své diagnóze Scheuermannovy kyfózy dozvěděl až v pokročilé fázi nemoci. „Musel jsem se rozloučit s mnoha aktivitami, které mě bavily, jako je sport. Dnes ve 27 letech zvládám svůj život jen díky silné medikaci,“ říká pacient.
Vadami páteře trpí jedno z 10 dětí
U dětí by měl páteř vyšetřit nejdříve praktický dětský lékař. Mezi základní nástroje patří třeba Adamsův test, při kterém se dítě předkloní a lékař pozoruje případné asymetrie. Využívá se i reklinační test, kdy se leží na břiše. Průvodce pro pacienty i rady pro rodiče sdílí Kampaň pro vady páteře pod záštitou MZČR. Podpořit ji prostřednictvím transparentního účtu může i veřejnost.
Pohyb, ale ne jednostranný
Pokud však člověka nelimituje bolest nebo závažné komplikace, je podle fyzioterapeutky Martiny Lopotové důležité myslet zejména na aktivitu a pohyb. Právě ten je také dobrou prevencí i „lékem“ při soudobém sedavém způsobu života, kvůli kterému záda trpí.
Ať už lidé sportují sami, nebo k pohybu vedou děti, je podle ní nutné především myslet na všestrannost a střídání stran i směrů. „Hlavně ne jednostranný pohyb. Třeba hokej nebo florbal, to jsou všechno sporty v předklonu a ještě v rotacích. Radila bych lezení, plavání, volejbal, badminton, tanec… Ale samozřejmě ne extrémně,“ dodává odbornice.
Podcast MUDrování s Danielou
Rozhovory o zázracích medicíny s těmi, kdo za nimi stojí. Daniela Přádová zpovídá lékaře a odborníky z různých koutů zdravotnictví. Podcast MUDrování s Danielou o všech podobách zdraví, aktuálních trendech i přelomových léčebných postupech poslouchejte každou středu na ProZeny.cz. Poslechnout si jej můžete také na Podcasty.cz či v podcastových aplikacích, jako jsou Spotify či Apple Podcasts, kde můžete MUDrování s Danielou i odebírat.