Hlavní obsah

Mobilní hrby z koukání do telefonu i bolest hlavy. Krční páteř volá SOS

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Nekonečné sledování mobilu s nepřirozeně ohnutými zády. Pokud cestujete městskou hromadnou dopravou, stačí se rozhlédnout kolem sebe. Stejné shrbené postavy ovšem vidíte v parku, v kavárně. Skoro by se dalo říct, že svět zachvátila epidemie nesprávného držení těla. A co na to fyzioterapeutka?

Článek

Krční páteř dostává u většiny z nás dlouhodobě pořádně zabrat. Podepisuje se na nás vysedávání u počítačů, ke kterému přidáváme neustálé sledování displeje telefonu. To vše „kořeněno“ soustavným podprahovým i nepodprahovým stresem. S tuhou páteří často přichází i nepříjemné psychické napětí a bolest hlavy, což je pro spoustu lidí překvapením.

Ve chvíli, kdy nepříjemné pocity „tam za krkem“ začnete brát jako běžnou normu, je už vlastně pozdě. Neřešené problémy mohou vést až ke vzniku takzvaného „želvího hrbu“, a nejde o vtip. O co se jedná, vysvětluje Iva Bílková, fyzioterapeutka z FYZIO kliniky. Při sledování telefonu přetáčíme dopředu ramena. Zkracujeme prsní svaly a přetěžujeme svaly, které začínají za uchem a upínají se na klíční kosti, žebra a hrudní kost. Stahujeme se dovnitř a často zaujímáme pozici želvy s předsunutou krční páteří nebo v předklonu.“

Smutně schoulené postavy

Fyzioterapeutka Bílková říká, že i pouhých pár stupňů mírného předklonu, při kterém pravidelně koukáte do displejů svých mobilů, je „pomalá zkáza“. Vaši páteř poměrně namáhavě zatěžuje a dochází k utlačování plic a dalších vnitřních orgánů. Pro jednou se nic neděje, jenže lidé tuto pozici opakují mnohokrát za den a roky. Tělesné nepohodlí se navíc může odrazit i v psychickém rozpoložení. Odborníci poznají pacienty trpící klinickou depresí často už podle toho, že podvědomě zaujímají shrbenou polohu. Pro ni se dnes v lékařském světě (a to i u lidí bez depresí) začíná používat označení iHunch, tedy cosi jako hrbatost způsobená přístroji informačních technologií. Na celé věci je zrádné i to, že funguje i obráceně. Stejně jako deprese vede k tomu, že se přirozeně „schoulíte“, depresi může vyvolat hrbení zad při koukání do telefonu.

Zdravá poloha těla při sledování telefonu

Mobily už nikdy ze světa nezmizí, co tedy dělat? Zkusit si během jejich používání vědomě hlídat držení těla. Nejzdravější poloha pro držení mobilu nebo tabletu je bez předklonu v krční páteři,“ bere si opět slovo Iva Bílková z FYZIO kliniky. Mobil držte ve stejné vzdálenosti jako knížku, tedy asi třicet centimetrů od očí. Neklopte k němu hlavu a lokty si opřete o žebra nebo hrudník. Výhodou pro ty, kteří špatně vidí, je, že si na mobilu mohou zvětšit písmo.“

Foto: Ahmet Misirligul, Shutterstock.com

Ahmet Misirligul_shutterstock_2122490642Foto: Ahmet Misirligul, Shutterstock.com

Změny zlozvyků nejen u telefonování

Dobrá zpráva je, že se dá správné držení těla při telefonování poměrně rychle zautomatizovat. Vytvořit si reflex sáhnu po mobilu a narovnám se“. Důležitý je i sed s dostatečnou oporou pro hýždě. Typické dámské sezení s přehozenou nožkou přes nožku na samém okraji židle je pohodlné a působí i elegantně. Znamená ale další komplikaci pro tělo. „V židli nebo na sedadla si sedejte co nejvíce vzadu s opřenými zády,“ radí fyzioterapeutka. „Telefon pak držte v oblasti hrudníku, před pomyslným knoflíkem na košili. Důležité je nenechat ruce viset ve vzduchu, ale opřít je o tělo. Doporučuje se i přendávat si mobil střídavě z pravé ruky do levé a naopak, abyste své tělo nezatěžovali jednostranně.“

Samozřejmě chvíli potrvá, než si všechny svoje zlozvyky uvědomíte a začnete polohu těla korigovat. Odměna ale stojí za to. Zbavíte se bolestí a vyhnete riziku „želvího hrbu“. Člověk se ho pak zpětně zbavuje jen obtížně a investuje mnoho času, sil, ale i peněz do rehabilitačních cvičení.

Načítám