Článek
Nitrooční tlak je tlak uvnitř oka, který je důležitý pro udržení jeho správné struktury a funkce. Pokud je oční tlak příliš vysoký, může dojít k poškození zrakového nervu, což následně vede ke zhoršení zraku, či dokonce slepotě. Pravidelné měření tohoto tlaku je tedy důležité nejen pro pacienty s glaukomem a osoby s rizikem jeho rozvoje (na základě rodinné anamnézy), ale rovněž po úrazech či operacích očí a také jako preventivní opatření.
„Měření nitroočního tlaku je jedním z nejčastějších měření prováděných u očního lékaře a je součástí standardního vyšetření u dospělých pacientů. Provádíme ho jednak z preventivních důvodů, ale také v konkrétních případech, kdy očekáváme změny nitroočního tlaku,“ říká Petra Vostárková, lékařka oční kliniky Gemini Praha-Stodůlky.
Co způsobuje vysoký nitrooční tlak
Zvýšený nitrooční tlak je způsoben nedostatečným odtokem tekutiny uvnitř oka – dostává se do něj velké množství tekutiny, aniž by byla odváděna, což vede k nárůstu tlaku uvnitř oka. Normální hodnota nitroočního tlaku se pohybuje v rozmezí 1,3 až 2,9 kPa, což znamená 10 až 20 mm Hg (rtuťového sloupce). Tlak uvnitř oka je u zdravého člověka stabilní, mění se jen o několik málo bodů během dne. Zvýšený nebo naopak snížený tlak může signalizovat závažnější oční onemocnění.
Proč podstoupit měření nitroočního tlaku
„Nitrooční tlak měříme v rámci preventivních očních prohlídek. K tomuto vyšetření používáme přístroj zvaný tonometr. Jde o klíčové vyšetření při záchytu zeleného zákalu neboli glaukomu. Pokud člověk postižený glaukomem pozoruje zhoršené vidění, jedná se již o pozdní příznak nemoci. Proto je velmi důležité chodit pravidelně na prevence a měření nitroočního tlaku každoročně podstupovat, zvláště to platí pro seniory a lidi, kteří mají glaukom v rodině. Více ohroženi mohou být i diabetici,“ uvádí oční lékařka Šárka Skorkovská, primářka oční kliniky Neovize Brno.
Jak probíhá měření nitroočního tlaku
Před vyšetřením není potřeba žádná zvláštní příprava ani speciální režim. „Pro pacienta měření probíhá tak, že se dívá na konkrétní bod v přístroji, aby fixoval zrak. Vyšetření není bolestivé, pouze člověk pocítí fouknutí proudu vzduchu do oka. Ten svým tlakem oplošťuje rohovku a dle naměřených parametrů přístroj určí nitrooční tlak. Vyšetření není pro pacienta nijak náročné, je velmi rychlé, probíhá vsedě a bez kontaktu s okem. Není nutné ani rozkapání oka, proto po něm může pacient řídit i dělat jakékoli běžné činnosti,“ popisuje primářka Šárka Skorkovská.
Co dokáže vyšetření zjistit
Nižší nebo vyšší nitrooční tlak může být signálem, že něco není v pořádku – signalizuje poruchy ve vnitřních strukturách oka a ovlivňuje jeho optický systém. Pokud je nitrooční tlak vysoký, hrozí riziko postupného odumírání vláken zrakového nervu, jež přenášejí zrakové informace ze sítnice do mozku. V případě jejich poškození dochází k částečné, nebo dokonce úplné ztrátě zraku – a navíc je tento stav nevratný. Včasná diagnostika je tedy zcela zásadní, protože díky ní lze zahájit léčbu zeleného zákalu, aby se zabránilo progresi onemocnění.
Jak často si nechat změřit nitrooční tlak
„Změny nitroočního tlaku mohou být projevem celé škály očních onemocnění. Zvýšený nitrooční tlak se může vyskytovat nejen u glaukomu, ale také u jiných chorob, například některých očních zánětů (Zánět spojivek: V jakých případech je nakažlivý a kdy hrozí?). U pacientů s diagnostikovaným glaukomovým onemocněním je vhodné nitrooční tlak sledovat v pravidelných intervalech i u rodinných příslušníků, protože rodinný výskyt je jedním z rizikových faktorů tohoto onemocnění,“ uvádí lékařka Petra Vostárková. Vyšetření by proto měl každý absolvovat ideálně jednou za rok u svého očního lékaře.
Co je glaukom a jak se projevuje
Glaukom neboli zelený zákal je skupina očních onemocnění, která poškozují zrakový nerv a mohou vést ke ztrátě zraku, pokud se neléčí. Nejčastěji je glaukom spojen právě se zvýšeným nitroočním tlakem. Mezi varovné symptomy tohoto očního onemocnění patří zhoršené periferní vidění, tzv. tunelové vidění (vidění je omezeno jen na centrální část zorného pole), bolesti oka a intenzivní bolest v oblasti čela. V raných stadiích ale mohou být příznaky velmi nenápadné, proto bývá onemocnění obtížně rozpoznatelné bez lékařského vyšetření.