Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Je-li vaše menstruace doslova za trest, kýženou úlevu poskytnou nejen tišící léky, ale třeba i potraviny bohaté na hořčík nebo železo. Existují ovšem i pochutiny, které mohou nepříjemné průvodní symptomy zhoršit nebo podpořit nepravidelnosti vašeho cyklu.
Na křeče platí ořechy
Nepříjemným průvodcem menstruace mohou být křeče v oblasti břicha a podbřišku. Jejich intenzitu dokáže snížit zvýšená konzumace potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou ořechy, semínka nebo mořské ryby. Pomáhají regulovat hladinu prostaglandinů, které jsou za menstruační bolesti zodpovědné.
Jakékoli zdravé tuky, například v olivovém oleji nebo avokádu, přispívají ke správné tvorbě hormonů estrogenu a progesteronu, jež jsou klíčové pro pravidelný a komfortní cyklus.
Železo vyladí energii i psychiku
Menstruační cyklus znamená výraznou ztrátu krve a s ní i minerálu železa. Pokud v těle chybí, projeví se to zvýšenou únavou, zadýcháváním se, zimomřivostí či podrážděností. Železo doplní špenát, sušené meruňky nebo luštěniny. Pro lepší vstřebávání železo přijímejte s vitaminem C, který najdete v kysaném zelí, citrusech nebo paprice.
![](http://d50-a.sdn.cz/d_50/c_img_oW_A/nO1SBfAluiDshGGiYCQkMpK/70a1/susene-merunky.jpeg?fl=cro,0,0,1000,667%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Sušené meruňky nejen chutnají, ale jsou i vítaným zdrojem železaFoto: Tanya Yatsenko, Shutterstock.com
Podrážděnost zmírní salát a celozrnný rohlík
Potíže nemusí provázet jen dny samotného krvácení, už dva týdny před ním vás může trápit premenstruační syndrom. Provází ho nafouklé břicho, otoky, křeče v prsou, zvýšená únava, ale i zhoršená pleť, chutě na sladké, podrážděnost či úzkost.
Na psychické obtíže a únavu platí zvýšená konzumace vitaminů skupiny B, zejména B6, B9 a B12. Pomůže vám je doplnit například listová zelenina, celozrnné výrobky, vejce nebo ořechy. Vitaminy skupiny B přispívají i ke kvalitě vlasů a kůže a podporují správnou tvorbu červených krvinek, což je důležité především při silném nebo déletrvajícím krvácení.
Trápení s otoky zhoršuje sůl
Trpíte během vašich dnů na otoky a zadržování vody? Hlídejte si, kolik soli zkonzumujete. „Vysoký obsah sodíku vede ke zvýšené retenci tekutin, což vás může v období menstruace zbytečně zatěžovat a způsobovat pocit nafouknutí. Denní příjem soli pro dospělého by měl být do 5 gramů, což odpovídá čajové lžičce,“ radí pediatr Richard Rýznar. Raději tedy ruce pryč od chipsů a slaných oříšků, ale i od polotovarů s glutamátem sodným, uzenin a některých sýrů.
Sladkosti a káva problémy posilují
Dostihla vás menstruační migréna a automaticky saháte po kávě a balíčku sušenek? Měly byste vědět, že kofein může zesílit menstruační křeče a přispívá i k bolestem v prsou, podílí se také na zadržování vody v organismu. Sladkosti zas vedou k výkyvům hladiny cukru, což může zesilovat nepříjemný premenstruační syndrom.
![](http://d50-a.sdn.cz/d_50/c_img_oW_A/nO1SBfAluis55qizCQkPRr/f38f/zena-kava-susenky.jpeg?fl=cro,0,0,1000,667%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Káva a sušenky? Na obojí si během svých dnů nechte raději zajít chuťFoto: Krakenimages.com, Shutterstock.com
Alkohol a přílohy mohou za nepravidelný cyklus
Problematický pro hladký průběh cyklu je také hormon kortizol. „Při dlouhodobě vysokém kortizolu tělo přestává produkovat dostatek estrogenu a progesteronu, což přímo zasahuje do menstruačního cyklu. Ten se pak může stát nepravidelným, ženu trápí zpoždění nebo vynechání menstruace,“ vysvětluje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.
Kortizol navyšuje nadměrná konzumace kofeinových nápojů a alkoholu, přemíra jednoduchých cukrů ve sladkostech a přílohách, jako je bílá rýže či pečivo, a také průmyslově zpracované potraviny.
Pozor na junk food a mlsání
Máte pod vlivem nepříjemných průvodců menstruace tendence zahálet a stravovat se nezdravě? Pozor, aby se z toho nestal zvyk, který se může rychle projevit na vaší váze. Tuková tkáň souvisí s produkcí hormonů, při nadváze si koledujete o hormonální nerovnováhu.
S vyšší podílem tuku narůstá například hladina estrogenů. „Menstruační cyklus může být vlivem nadprodukce estrogenu delší a nepravidelný, krvácení silnější a bolestivější. Pro stabilizaci cyklu je klíčové sledovat váhu a dbát na zdravý životní styl,“ dodává doktor Rýznar.
Jíst zdravěji byste měly nejen během menstruace, ale dlouhodobě. Zdravý menstruační cyklus bez komplikací je dalším důvodem, proč se stravovat lépe.