Článek
Čaj z oblíbené bylinky máty peprné není jen příjemně osvěžujícím nápojem, ale také skvělým přírodním pomocníkem pro vaše zdraví. Připravuje se jednoduše vyluhováním čerstvých nebo sušených listů máty peprné v horké vodě. Obsahuje esenciální oleje, jako jsou mentol, menton a limonen, které mu dodávají typickou vůni a osvěžující chuť. Mátový čaj je přirozeně bez obsahu kofeinu, je proto vhodným nápojem i ve večerních hodinách, aniž byste se museli obávat, že poté nebudete moci usnout. Jaké zdravotní benefity vám jeho pravidelné popíjení přinese?
1. První pomoc při bolesti žaludku či přejedení
Mátový čaj je známý svými pozitivními účinky na trávicí systém. Mentol obsažený v mátě peprné působí jako přírodní svalový relaxant, pomáhá uvolňovat svaly v žaludku a střevech, což zmírňuje křeče v oblasti břicha a stimuluje produkci žluči, která napomáhá trávení tuků. Máta má mírné protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci uklidnit podrážděnou sliznici při žaludeční nevolnosti nebo pocitu na zvracení.
2. Úleva při menstruaci i migréně
Mátový čaj může být účinným přírodním pomocníkem při bolestech hlavy i menstruačních křečích, a to opět zejména díky obsahu esenciálních olejů mentolu a mentonu a jejich relaxačním účinkům, tedy schopnosti uvolňovat svaly. Pomáhají zmírnit břišní křeče i napětí v oblasti hlavy a šíje, jež často přispívá k migréně.
3. Pro lepší spánek
Přesto, že mátový čaj sám o sobě není tradičně spojován s podporou spánku, protože na rozdíl od bylin, jako jsou meduňka nebo heřmánek, nemá sedativní účinky, může jeho pití před ulehnutím nepřímo přispět ke zlepšení spánku. A to zejména díky tomu, že mentol pomáhá uvolnit napětí v těle a mysli. Při stresu nebo úzkosti může tak mít šálek mátového čaje mírně relaxační efekt, což podpoří snadnější usínání. Také pokud máte před spaním plný žaludek nebo zažívací potíže, mátový čaj uleví od pocitu nepohodlí.
4. Pomocník při nadýmání a plynatosti
Esenciální olej mentol v mátě peprné podporuje pohyb potravy ve střevech, čímž může zmírnit pocit těžkosti a plnosti nebo nadýmání. Mátový čaj pomáhá uvolňovat nahromaděné plyny ve střevech a zmírňuje pocit nafouknutého břicha. Jen pozor, pokud trpíte syndromem dráždivého tračníku, ledvinovými kameny nebo pálením žáhy, je vhodné konzultovat vhodnost pití mátového čaje s lékařem.
5. Proti zápachu z úst
Ne nadarmo se máta peprná mnohdy používá ve žvýkačkách, zubních pastách nebo bonbonech, a to kvůli své výborné schopnosti osvěžit dech. Její přirozené antibakteriální vlastnosti pomáhají zamezit nepříjemnému zápachu z úst tím, že eliminují množství bakterií na sliznicích v ústech. Mátu můžete pro osvěžení dechu použít i jinak, například rozžvýkat několik čerstvých mátových lístků nebo přidat pár kapek éterického oleje z máty do vody a následně ji použít jako ústní vodu.
6. Uvolnění ucpaného nosu
Jste nachlazení, máte rýmu a špatně se vám dýchá? Uvařte si šálek mátového čaje. Esenciální olej mentol obsažený v mátě společně s aromatickou párou z horkého čaje pomáhají uvolnit dýchací cesty, což oceníte zejména večer před spaním.
7. Zmírnění kožních problémů
Antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti máty peprné mohou pomáhat při akné a podrážděné pokožce. Kromě popíjení můžete mátový čaj použít také jako obklad na postižená místa na pokožce, jelikož účinně zmírňuje zarudnutí a podráždění a pokožku čistí.