Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Lipom je nezhoubný a zpravidla neškodný tukový nádor neboli tuková bulka. Jedná se o měkký, při dotyku se pohybující a většinou nebolestivý výrůstek, který obvykle vzniká v podkoží, a to bez zjevné příčiny.
Jak odhalit lipom
Vytvořit se může kdekoli v těle, kde se nachází tuková tkáň, mezi nejčastější místa výskytu patří obličej, hlava, krk, hrudník, stehna a paže. Lipom se též může objevit i v oblastech, kde je výskyt tukové tkáně neobvyklý. V takovém případě hovoří lékaři o heterogenním lipomu (například na mozku). Vnitřní lipom bývá většinou odhalen náhodně v rámci jiného vyšetření (CT, sonografie neboli ultrazvuk nebo magnetická rezonance). Nejčastěji však pacienty trápí lokalizované tukové bulky v podkoží.
Proč vznikají lipomy
Přestože přesné příčiny vzniku lipomů nejsou zcela objasněné a stále jsou předmětem výzkumu, svou roli zde hraje hned několik faktorů. Jedním z nich je dědičnost, tedy genetická predispozice (Víte, co jsou genetické markery a k čemu se využívají?), která může zvyšovat riziko jejich vzniku. Lipomy se ale vyskytují i u lidí bez rodinné anamnézy. Dalším důvodem mohou být metabolické poruchy, hormonální nerovnováha v organismu, rovněž také jeho přirozené stárnutí a v neposlední řadě poranění měkkých tkání. Podle některých studií může být příčinou například i nedostatek vitaminů, zejména C a E.
Kde se nejčastěji udělá lipom
„Obvykle se lipom objevuje v podkoží, vytvořit se ale může prakticky kdekoli. Nejčastěji například na zádech, na krku, na hlavě, v obličeji, na rukou či v podpaží. Zpravidla se objevuje u lidí ve věku 40 až 60 let, častěji trápí muže a obézní pacienty. Mezi další rizikové faktory patří cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu,“ říká lékař Jiří Duben, primář chirurgického oddělení EUC Kliniky Zlín.
Jak poznat lipom
Tukový nádor lipom se obvykle jeví jako měkká oválná bulka v podkoží, která se při dotyku pohybuje. Jeho velikost může být různá, pohybuje se od jednoho po několik centimetrů. Lipomy jsou většinou nebolestivé, když se ale vyskytují v blízkosti kloubů, nervů, vnitřních orgánů či cév, mohou bolet a způsobovat další potíže. Pokud se bulka nachází například v okolí střev, hrozí zažívací potíže, zvracení nebo chronická zácpa.
Léčba lipomů
Lipomy se léčit nedají. Tuková bulka je často kosmetickou vadou a zpravidla není nutné ji odstraňovat. „Pokud je však lipom bolestivý nebo způsobuje jiné zdravotní komplikace, je odstranění naopak nutné. To platí i v případě, že se lipomů objeví více, jsou tvrdé, bolestivé nebo mění tvar a barvu,“ popisuje primář Jiří Duben. Dodává, že i po odstranění se lipomy vracejí, někdy i ve větším počtu.
Odstranění lipomu
Lékaři obvykle doporučují chirurgické odstranění lipomu pouze v případech, kdy bulka způsobuje estetický problém, je bolestivá, zvětšuje se a tím způsobuje nepohodlí a tlak na okolní orgány či tkáně nebo při podezření na jejich malignitu (zhoubnost).
Chirurgický zákrok odstranění lipomu se provádí nejčastěji v lokální anestezii, malým řezem na kůži, další možností je liposukce nebo laserové odstranění, jehož výhodou je, že nezanechává jizvu. Vnitřní lipomy v okolí orgánů odstraňují lékaři velkou břišní operací nebo laparoskopicky.
Může z lipomu vzniknout zhoubný nádor?
Existují lidé, kteří na lipomy hodně trpí, tvoří se jim na různých místech v těle, mnohdy je jich hned několik. Mají tyto nezhoubné útvary souvislost s tím, že pokud máte dispozici k jejich tvorbě, existuje vyšší riziko, že se z nich vyvine i nádor zhoubný?
„Příčinná souvislost lipomu s tvorbou zhoubných tukových nádorů je vzácná. Nicméně pokud podkožní nádory jeví známky růstu nebo bolí, pak je namístě jejich došetření pomocí biopsie, ultrazvuku či magnetické rezonance a poté jejich odstranění a odeslání k histologickému rozboru. Pokud by se jednalo o zhoubný nádor z tukové tkáně (liposarkom), tak ten se již léčí v onkologických centrech,“ vysvětluje lékař Jiří Duben.
Lipom
- Popis – Benigní nádor, který se tvoří z tukové tkáně. Na dotek je měkký a pohyblivý a jedná se o vůbec nejčastější typ nádoru měkké tkáně u dospělých.
- Příznaky – Lipom obvykle nezpůsobuje žádnou bolest ani zdravotní problémy, pokud naroste do větších rozměrů, může tlačit na okolní tkáně a způsobovat nepohodlí a nepříjemný tlak.
- Léčba – Neléčí se. Pokud začnou působit obtíže, je možné je odstranit chirurgicky nebo laserovým zákrokem.
- Smrtnost – Lipom neohrožuje na životě.
- Prevence – Vznik lipomů nelze zcela ovlivnit. Namístě je udržovat zdravou tělesnou hmotnost a hladinu cholesterolu a dbát na dostatek pohybu a vyvážený jídelníček.