Článek
Cítíte občas v ústech krev? To dokáže pořádně polekat a okamžitě vyvolat otázky, co se s vaším tělem děje. Typická kovová pachuť, která se objevuje nejčastěji při drobném poranění sliznice, je dána tím, že krev obsahuje velké množství železa. A existuje hned několik dalších faktorů, které mohou tento stav způsobit – a některé vás možná překvapí.
1. Respirační infekce
Při infekčních onemocněních dýchacích cest, viróze, angíně či třeba chřipce máte obvykle ucpaný nos, rýmu a bolí vás v krku. Množící se mikroby mohou významně narušit přirozenou mikroflóru v ústech.
„Viry a bakterie mohou ovlivnit chuťové receptory v ústech a sliznice nosních dutin i krku a způsobovat onu nepříjemnou kovovou chuť. Příčiny, proč to tak je, nejsou zcela jasné. Pokud jde o bakteriální infekci, problém obvykle vymizí po léčbě antibiotiky, v případě virových infekcí může změněná chuť přetrvávat delší dobu,“ popisuje pro magazín Self lékařka Heather Edwards, ORL specialistka.
2. Příliš intenzivní trénink
Tento důvod znít trochu podivně, ale je to skutečně tak. „Člověk může cítit kovovou pachuť v ústech i po velmi intenzivním cvičení a náročných fyzických činnostech, například při běžeckém maratonu, cyklistice v terénu nebo při jiných vytrvalostních aktivitách. Týká se to zejména jedinců, kteří běžně na takové úrovni netrénují a pak vyčerpají organismus nepřiměřeně náročným výkonem,“ uvádí pro magazín Self sportovní lékař James Robinson.
Jak je to možné? Při těchto aktivitách se mohou poškodit cévky v nose, což způsobí drobné krvácení. „Krev pak může protékat do úst a způsobit typickou kovovou chuť,“ vysvětluje lékař. Pokud se tento problém objeví opakovaně, je vhodné poradit se s odborníkem. Prevencí je pozvolné a postupné zvyšování intenzity tréninku, dostatečná hydratace a používání nosních sprejů, které zvlhčují sliznici nosních dutin.
3. Problém se zuby nebo dásněmi
Kovová chuť v ústech může být důsledkem zánětů či infekcí přímo v ústní dutině. Poměrně častou příčinou je gingivitida neboli zánět dásní, jedno z nejčastějších onemocnění. Pokud se včas neřeší, vede k obávané parodontitidě a někdy i úplné ztrátě chrupu.
Zánět dásní může být akutní nebo chronický a je zpravidla způsoben usazeným zubním plakem, ze kterého se postupně vytvoří zubní kámen. Obvykle jej provází otok a mírné krvácení dásní. Dalším nepříjemným průvodním jevem zánětu dásní nebo parodontu (závěsného aparátu zubů) bývá nepříjemný zápach z úst.
4. Užívané léky nebo vitaminové doplňky
Kovová pachuť krve v ústech je poměrně častý vedlejší účinek některých druhů léků. Bývá to způsobeno různými mechanismy, jako jsou chemické reakce jednotlivých složek léčiv s chuťovými receptory nebo změny metabolismu, které následně ovlivní a zkreslí chuťové vnímání.
Kovovou nebo jinak nepříjemnou chuť v ústech mohou vyvolat některé typy antibiotik, antihistaminika (léky na alergie), antidepresiva, některé léky na cukrovku a léčbu vysokého krevního tlaku nebo i přípravky s obsahem některých vitaminů a minerálů (vitaminy B, železo, zinek aj.). Příznaky obvykle vymizí, jakmile organismus konkrétní lék zpracuje. Pokud problém přetrvává nebo je dlouhodobý, je namístě konzultovat potíže s lékařem. Někdy mohou pomoci žvýkačky, ústní vody a dostatečný pitný režim.