Hlavní obsah

Kopřivový čaj pobláznil internet. Stačí prý měsíční kúra a výsledky jsou skvělé. Ale nesmí se to přehánět!

Foto: envato.com

Foto: envato.com

Berete kopřivu spíš jako otravný plevel, kterého se na zahradě jen těžko zbavujete, a ještě se u toho nepříjemně popálíte? Možná je čas si mínění upravit. Na sociálních sítích jsou právě oslavovány schopnosti této byliny podpořit zdraví. Prý stačí měsíční popíjení kopřivového čaje a uvidíte skvělé výsledky. Jak to tedy je?

Článek

Díky tiktoku a následnému šíření po sociálních sítích se hodně lidí pustilo do popíjení kopřivového čaje. Prý stačí měsíc pít alespoň jeden šálek denně a budete vypadat a cítit se lépe. Něco na tom určitě být může, protože kopřiva byla oblíbenou bylinkou našich babiček. Navíc nejde o nákladnou surovinu, takže proč byste to nemohli vyzkoušet. Co vám to může doopravdy přinést a na co si přitom dávat pozor?

Kdy pít kopřivový čaj a na co je dobrý

Při pohledu do historie zjistíte, že kopřiva dvoudomá je tradiční léčivka, která se využívala při mnoha příležitostech:

  • při problémech s otoky, klouby, cévami, záněty močových cest
  • pro podporu růstu a kvality nehtů i vlasů (bylinky pro vlasy), pro zdravou kůži
  • na podporu imunity a očistu těla po zimě (jarní kopřivový detox), a to i jako součást pokrmů
  • na snížení hladiny krevního cukru
  • pro podporu hojení ran, na zlepšení potíží s prostatou nebo proti bolestivé menstruaci
Foto: wirestock, envato.com

Kopřivový čaj je vhodný i pro muže. Ale ženám bude znít jistě moc hezky, že pomůže s hubnutím, vylepší vlasy i pokožku a působí proti předčasnému stárnutíFoto: wirestock, envato.com

Kopřivový čaj na hubnutí

Bylinu lze využívat také jako antioxidant přispívající k ochraně buněk a pomalejšímu stárnutí. Kopřivový čaj je také dobrá volba, když se snažíte zhubnout. Podporuje totiž trávení, detoxikuje, odvodňuje a povzbuzuje látkovou výměnu.

Recept na čaj z kopřiv

Jak připravit kopřivový čaj

Postup přípravy nápoje z kopřiv je velmi snadný. Asi 2 lžičky sušené nebo čerstvé kopřivy zalijte 250 ml horké vody, přikryjte a louhujte 10-15 minut, pak přeceďte přes sítko nebo plátýnko. Můžete ho dosladit medem i jiným sladidlem.

  • Sušenou kopřivu lze skladovat až dva roky, ovšem vždy v suchu a temnu a dobře uzavřenou, aby nepřejímala vlhkost ani pachy z okolí. Po dvou letech ztrácí na účinku.

Kopřiva: maximální dávka a nežádoucí účinky

  • Doporučují se dva až tři šálky denně. Kopřivový čaj může mít i lehce projímavé účinky, a pokud to s jeho množstvím přeženete, riskujete i úpornější průjemnevolnost, proto dodržujte množství byliny i délku užívání.
  • Jak dlouho pít čaj z kopřiv? Vysaďte ho nejdéle po měsíčním popíjení. Ostatně v radách bylinkářů lze najít i to, že kopřivu mají lidé užívat jen ve chvíli, kdy ji potřebují, a nikoli neustále.
  • Maximální denní dávka sušené i čerstvé kopřivy je 28 gramů, pokud užíváte tinkturu, pak 3 až 5 ml třikrát až pětkrát denně.

Kdo nemůže pít kopřivový čaj

Kromě toho, že to s pitím kopřivového čaje a dalšího využívání této byliny obecně není radno přehánět, vždy byste měli její užívání konzultovat s odborníkem, pokud máte problémy s ledvinami. Také není vždy vhodný v těhotenství a vyhnout by se mu měli ti, kdo trpí nějakou alergií nebo histaminovou intolerancí (kopřivy obsahují histamin), a dále lidé, již užívají léky na ředění krve. Vzhledem k tomu, že je kopřiva opravdu účinná léčivka, v případě nejistoty se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Kdy sbírat kopřivu dvoudomou

Chcete kopřivu nasbírat sami? Počkejte si na mladé jarní výhonky, které mají nejvíc síly. V herbářích bývá doporučení kopřivy na sušení nebo výrobu tinktury sbírat maximálně do konce května, protože pak se v nich začnou hromadit dusičnany a už se k užívání nehodí. Zásadní je sbírat kopřivu jen tam, kde nehrozí znečištění, tedy nikoli kolem frekventovaných silnic nebo na skládce!

Proč kopřiva pálí a jak ji pálivosti zbavit

Jak na popálení od kopřiv? Kopřiva dvoudomá má na listech chloupky, ve kterých je sekret obsahující např. histamin, serotonin, acetylcholin a další. Při dotyku se chloupky do kůže zapíchnou a tyto látky vyvolají kožní reakci. Popálené místo byste neměli škrábat ani mnout, tím si spíš uškodíte. Nechte odeznít první svědění a pálení, místo můžete ochladit studenou vodou a náplastí či lepicí páskou odstranit zbytky chloupků.

Jak odstranit pálivost kopřiv do jídla a pití? Chcete-li kopřivy konzumovat, stačí, když je krátce spaříte horkou vodou nebo je přejedete válečkem na nudle a rozdrtíte. Pálivost se odstraní i usušením nebo zamrazením. Při popíjení kopřivového čaje se tedy nemusíte bát, že vám bylina popálí jazyk nebo krk.

Načítám