Článek
Menstruační bolesti, odborně dysmenorea, bývají způsobeny celou řadou faktorů. Mezi příčiny nadměrně bolestivé menstruace patří hormonální nerovnováha, cysty, děložní myomy, endometrióza, záněty v pánevní oblasti či srůsty v dutině břišní. Někdy jsou menstruační bolesti podmíněné geneticky. A nejde „jen“ o křeče v podbřišku, menstruaci může doprovázet velmi silné krvácení, zažívací potíže, průjmy a zvracení, migrény, celková slabost, a dokonce i kolapsové stavy.
„Během menstruace se uvolňují hormony prostaglandiny, které mohou být příčinou křečovitých bolestí. Bolestivá menstruace může mít ale i organický podklad (cysty, myomy či endometrióza), proto je velmi důležité příčinu odhalit co nejdříve, aby v budoucnu nebyla důvodem neplodnosti. Menstruační bolest může být trvalého charakteru nebo přichází ve vlnách, vystřeluje do zad či stehen,“ popisuje lékařka Milada Brandejská z kliniky asistované reprodukce Europe IVF.
Silné křeče může vyřešit fyzioterapie
Během menstruačního cyklu se děloha stahuje a odpuzuje vrchní vrstvu endometria (děložní výstelky). U některých žen mohou být tyto kontrakce silnější a způsobovat bolest. Jednou z příčin silných bolestí může být svalová dysbalance. „Reprodukční orgány jsou spjaty se svaly pánevního dna a funkčně souvisí s bránicí, hlubokými svaly páteře i se svaly upínajícími se na stehenní kost. Není proto výjimkou, že bolesti způsobuje nerovnováha svalů úplně jinde v těle. Za bolestivou menstruací může stát blokáda žeber nebo páteře způsobující svalové napětí v oblasti pánevního dna, křížokyčelních svalů, břišních svalů, bederní páteře a pánve. Účinná náprava je možná pomocí fyzioterapie. Nejprve by však měl lékař vyloučit orgánové onemocnění,“ vysvětluje vedoucí fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.
Děložní myomy zhoršují menstruační bolesti
Bolestivou menstruaci mohou způsobovat také myomy neboli fibrózní nezhoubné nádory dělohy. Ty zvyšují tlak na okolní tkáně, což může vést k bolestem v podbřišku nebo pánevní oblasti. Některé ženy s myomy nemají žádné příznaky, zatímco u jiných mohou myomy působit nejrůznější obtíže, včetně právě silně bolestivé menstruace. Pokud myomy rostou do svalové tkáně dělohy, mohou ovlivnit její normální kontrakce během menstruace, což může způsobovat bolesti. Dále mohou myomy rovněž změnit produkci a regulaci hormonů, což může negativně ovlivnit menstruační cyklus.
Jaké cysty ovlivňují menstruaci?
Cysty jsou tekutinou naplněné váčky, které se mohou vyvinout na vaječnících. Existují dva hlavní typy cyst na vaječnících, jež mohou být spojeny s bolestivou menstruací. Jsou to cysty folikulární, které se vyvíjejí z neporušených folikulů ve vaječnících, jež se neotevřou a neuvolní vajíčko. Mohou způsobit problémy, když rostou nebo nastane „ruptura cysty“, což znamená, že praskne. Dále jsou to cysty žlutého tělíska, které se tvoří po uvolnění vajíčka z folikulu. Pokud tělo žlutého tělíska zůstane na vaječníku a plní se tekutinou, může se vytvořit cysta, jež může být příčinou velkých bolestí.
„Jedním z důvodů vzniku cyst bývá hormonální nerovnováha, příčinou ale může být i děložní sliznice, která je uložena mimo dutinu děložní, zde jde o takzvané endometroidní cysty, výjimkou nejsou ani cysty zhoubné. Zanedbání léčby a řešení cyst může být nejen příčinou bolestí, ale i neplodnosti a některé mohou být život ohrožující. Léčba je pestrá a odvíjí se od typu cysty a klinického obrazu. Může spočívat v hormonální úpravě menstruačního cyklu, ale někdy je nezbytná operace,“ uvádí Milada Brandejská.
Bolest jako varování před endometriózou
Endometrióza je chronické autoimunitní onemocnění, o kterém řada žen vůbec netuší, že jím trpí. Právě silné menstruační bolesti by měly být varovným příznakem. Jde o stav, kdy děložní tkáň roste mimo dělohu (na vaječnících, vejcovodech, střevech nebo třeba v močovém měchýři) a chová se v průběhu cyklu podobně, jako endometrium v děloze, tedy roste a s nástupem menstruace krvácí, což vede k hromadění krve a tkání mimo dělohu. To pak způsobuje bolesti, také ale postupný vznik srůstů v břišní dutině. Léčba endometriózy není snadná, potíže se řeší operačně, nejčastěji formou laparoskopie, v úvahu připadá též hormonální léčba. Chirurgická a hormonální léčba se mohou také kombinovat. Vždy jde o běh na dlouhou trať a nezřídka se obtíže bohužel vrací.
Léky i babské rady
Pokud trpíte extrémní bolestivostí nebo silným krvácením během menstruace, není dobré brát potíže na lehkou váhu a je třeba navštívit gynekologa. Ten může spolehlivě identifikovat příčinu a navrhnout odpovídající léčbu či úlevu od bolesti. Křeče a bolesti můžete zmírnit klidovým režimem, suchým teplým obkladem podbřišku, doplňky stravy s hořčíkem, který mírní křeče, bylinnými čaji (při bolestivé menstruaci pomůže kontryhel nebo třezalka a měsíček lékařský). Na doporučení lékaře je možné užívat léky antiprostaglandiny nebo nesteroidní protizánětlivé léky, tzv. analgetika, tedy léky proti bolesti.