Článek
Víc než na kartáčku a pastě záleží podle expertů na správné technice a načasování čištění. Kartáček stačí úplně obyčejný, měkký, s drobnější hlavou a rovně střiženým chlupem, doplněný o mezizubní kartáčky a nitě. A pasta? Ta k čištění zubů není potřeba, jde spíš o příjemný pocit svěžesti. A podobné je to s ústní vodou: při každodenním používání pouze z osvěžujících důvodů může být ústní voda na škodu, a to zejména kvůli obsahu alkoholu a pěnidel: podle výzkumů Americké zubní asociace zvyšuje pocit sucha v ústech a nežádoucím způsobem ovlivňuje přirozený ústní mikrobiom.
Stačilo by jednou denně, ale perfektně!
Obecně doporučované pravidlo radí čistit zuby dvakrát denně, nejméně dvě minuty, a nezapomínat přitom na mezizubní prostory. Rozhodně se ale nemusíte hroutit, pokud ráno nestíháte a zuby kartáčkem jen ledabyle ošudláte, nebo když se vám čas od času stane, že večer usnete na gauči a na zuby vůbec nedojde. Podle vědeckých zjištění se zubní plak obnovuje nejdříve po 24 hodinách a v boji se zubním kazem a kamenem by tak jedno čištění denně mělo stačit.
Čištění zubů ráno a večer je spíš naučený návyk, jak nechodit spát se zbytky jídla v ústech a ráno nevyrážet mezi lidi s nevábným dechem. „Kdyby to bylo naprosto ideálně provedeno, tak by opravdu mohlo stačit vyčistit si zuby perfektně pouze jedenkrát denně. Takto ideálně dobře si ale zuby téměř nikdo nečistí, je tedy standard čistit si je ráno i večer,“ vysvětluje MUDr. et MUDr. Robert Vondruška, vedoucí lékař Zubního centra Ořechovka.
Čistit si zuby po každém jídle?
Protože se plak a kámen netvoří až tak rychle, není nutné sahat po kartáčku po každém jídle během dne. Samozřejmě – je-li vám příjemnější si po obědě zuby vyčistit nebo alespoň vypláchnout ústa, na škodu to není. „Lidem s vysokou kazivostí zubů a parodontitidou bych to dokonce doporučila,“ radí pražská dentální hygienistka Simona Straková, která se o odborné tipy v péči o zuby dělí na instagramu (@z_denicku_dentalni_hygienistky).
Čistit zuby před snídaní, nebo až pak?
Nejasnosti někdy panují v názoru, kdy čistit zuby ráno. Možná čekáte až po snídani. Anebo je zubní kartáček jedna z prvních věcí, po které po probuzení sáhnete? Je to přirozené, chcete se zbavit sucha v ústech a nepříjemného ranního odéru. Zřejmě vás ale zklamou výsledky indické studie z roku 2022. Vědci se zaměřili na množství nežádoucích bakterií, které v ústech i přes vyčištění zubů zůstávají, a zjistili, že u lidí, již to provedli ještě před snídaní, zůstalo mikroorganismů víc než u těch, kdo po kartáčku sáhli po jídle. Ještě lepšího skóre dosáhli ti účastníci výzkumu, kteří si po probuzení ústa nejprve vypláchli vodou a zuby řádně vyčistili, až když se najedli.
Kdy po jídle určitě nikdy nečistit zuby?
„Rozhodně není vhodné čistit si zuby okamžitě po jídle, zvlášť jestli jste konzumovali kyselé potraviny, jako je ovoce, jogurty, džusy, čaj s citronem nebo salát s kyselou zálivkou. V tomto případě byste si poškozovali sklovinu. Měli byste vyčkat alespoň 30 minut a potom si ještě před čištěním zubů opakovaně vypláchnout ústa čistou vodou,“ upozorňuje zubní lékař. Díky této časové prodlevě mají sliny šanci přirozeně smýt kyseliny, vyrovnat pH v ústech a sklovinu znovu zatvrdit. „Když je sklovina naleptaná kyselým nebo také sladkým, je náchylnější k různým mechanickým poškozením,“ varuje Simona Straková.
- Tip zubního lékaře: „Pokud nemůžete toto pravidlo ráno z časových důvodů dodržet, doporučuji vyčistit si zuby raději před snídaní,“ radí Robert Vondruška.
Pravidla pro večerní čištění zubů
A co se týče večerní ústní hygieny? „Večer byste se měli vždy snažit vyčistit si zuby až po posledním jídle,“ říká Robert Vondruška. Bez poctivého vyčištění by zbytky jídla poskytly bakteriím ideální podhoubí pro demineralizační působení kyselin, a to po celou noc, kdy je navíc přirozeně snížena sekrece slin. I zde je nutné dodržet časový odstup od kyselého či sladkého jídla anebo do koupelny zamiřte až těsně před ulehnutím. Po večerním čištění pak už nic nepijte ani nejezte.
Kdy si zuby vyčistit raději dřív než těsně před spaním? Mějte na paměti, že i nápoje mohou ovlivňovat tvorbu slin a přirozené pH v ústech. „Jestliže tedy například víte, že si večer dáte víno, pak si zuby vyčistěte raději předtím. A před spaním je pak lepší si jen vypláchnout ústa vodou,“ doplňuje dentální hygienistka. Protože jsou zuby vyčištěné od zubního plaku a bakterií, znova je čistit nemusíte – naopak, mechanické odírání kartáčkem by z naleptaného povrchu zubu mohlo odírat zubní sklovinu.
Nezapomínejte na mezizubní prostory
Čištění večer bývá zpravidla poctivější. Stírejte zuby od dásní, abyste zde zabránili usazování plaku, nezapomínejte na mezizubní prostory, dobré je očistit také jazyk. „Důležité je alespoň toto jedno pečlivé čištění denně, a to včetně vyčištění mezizubních prostor mezizubními kartáčky a dentálním vláknem,“ radí zubní lékař.