Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pokud je vaše hodnota BMI vyšší než 30, už nespadáte do kategorie nadváhy, ale obezity. A ta představuje vážné dopady na vaše zdraví. Zaděláváte si na problémy s cukrovkou, vysokým tlakem či onemocnění srdce, dopad to ale může mít i ve snaze otěhotnět, na zdravý vývoj plodu i budoucí zdraví vašeho potomka.
Hormony nepřejí plodnosti
Nedaří-li se ženě otěhotnět a má větší nadváhu, může být na vině přílišné množství tuku. „Obezita ovlivňuje hormonální situaci v těle ženy. V tukové tkáni se totiž produkují hormony, které způsobují nepravidelný cyklus. Může jít o poruchy menstruace nebo ovulace,“ vysvětluje doktor Štěpán Machač z olomoucké IVF Clinic.
V tukové tkáni probíhá metabolizace hormonů, jenže při obezitě se v ní tvoří jiné hormony, než jsou třeba. „Rovněž se vyplavují v jiném poměru. Tím dochází k dysbalanci a tělo se začne chovat jinak, například dojde k narušení tvorby vajíček. Dokonce může být narušena i jejich DNA,“ objasňuje doktorka Kateřina Veselá, ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.
Komplikace v těhotenství
Obezita nebývá problémem pouze při početí dítěte, ale i v těhotenství a při porodu. „U obézních matek je vyšší riziko potratů i předčasných porodů. Setkáváme se také s vyšším výskytem těhotenské cukrovky a vysokým tlakem,“ popisuje Štěpán Machač.
Obézní matka, obézní dítě
Je-li obézní matka, je vysoká pravděpodobnost, že potíže s váhou bude mít i její potomek. Často přicházejí s větší vahou na svět. „Špatnou výživou v těhotenství získává miminko sklon k poruchám metabolického systému a rodí se abnormálně velké,“ vysvětluje lékař. Sklony k obezitě jsou geneticky podmíněné, velkou roli hraje i nevhodná životospráva a celkový životní styl - a dítě napodobuje vzory, které vidí doma.
Rakovina, ADHD i vážné deformity
Různými výzkumy se prokázala souvislost obezity matky s celou řadou zdravotních komplikací, které se mohou u dítěte objevit, a to jak bezprostředně po porodu, tak s odstupem let. Čím vyšší stupeň obezity, tím vyšší je i riziko, že dítě bude trpět nějakým druhem zdravotního postižení.
Například rozsáhlá švédská studie, která během třinácti let prováděla výzkum na 1,2 milionu účastníků, odhalila u potomků obézních matek zvýšené riziko vrozených srdečních vad. S růstem hodnoty BMI narůstaly i deformity končetin, genitálií a trávicího systému, ale i vývojové vady nervového systému.
Kalifornská studie odhalila, že u dětí obézních matek až dvojnásobně vzrůstá riziko rakoviny střev, zejména rakoviny tlustého střeva. Vliv na rozvoj nemoci má i vysoký váhový přírůstek matky během těhotenství a vysoká porodní váha dítěte. Zvyšuje se bohužel také šance, že se nemoc projeví ještě před dosažením 50. roku života.
Mateřská obezita v kombinaci se stravou s vysokým obsahem tuků má podle bostonské studie souvislost s neurovývojovými a psychiatrickými poruchami u potomků. Roste riziko kognitivních poruch, hyperaktivity, poruchy autistického spektra, schizofrenie, ale i sklonů k úzkostem a depresi.
Dánská studie zase poukázala na vliv obezity matky na častější rozvoj astmatu u dětí, ve vyšším věku zejména u dívek.
Obezita a nevhodná životospráva s sebou nesou zvýšený oxidační stres a způsob, jak tělo nakládá s inzulínem, glukózou a leptinem. Je s ní spojené prozánětlivé prostředí v děloze matky, což s sebou nese další zdravotní dopady na plod.
Obezita nefandí ani tatínkům
Obezita nesvědčí ani v případě mužů. V tukové tkáni se totiž ve zvýšené míře tvoří ženské hormony estrogeny, které utlumují tvorbu spermií a zhoršují plodnost. „Obézní muži mohou mít problém i se samotnou souloží. Je třeba si také uvědomit, že nestačí pouze zplodit dítě, ale je třeba se o něj i postarat. Obezita a s ní často spojený nezdravý životní styl negativně ovlivňují kvalitu života,“ dodává lékař Štěpán Machač.