Článek
Doplnění vitaminů a minerálů pomocí tablet či nápojů by v žádném případě nemělo být jen náhodné rozhodnutí. „Je žádoucí vycházet z laboratorního vyšetření. Při poruše vstřebávání či specifickém onemocnění zapříčiněném nedostatkem konkrétní látky je pak může předepsat i lékař,“ říká farmaceutka Hana Chudobová z rodinné lékárny Vitalpoint.
„Většinou začnou lidé doplňky stravy užívat, když mají chronické problémy, jako je únava, stres, oslabená imunita nebo nespavost. To většinou naznačuje, že hladina některé důležité látky nemusí být v pořádku,“ popisuje Soňa Talacko, vědecká specialistka v oblasti biochemie a výživy z firmy Chromozoom.
Kdy užívat potravinové doplňky
Ale asi ne vždy poběžíte k lékaři, aby vám udělal laboratorní vyšetření, protože jste unavení. V jakých případech je tedy obecně vhodné určité doplňky užívat?
- při léčbě antibiotiky (probiotika)
- v rekonvalescenci, po vysoké fyzické zátěži
- v těhotenství (kyselina listová, železo, omega-3 mastné kyseliny)
- v menopauze (vápník)
- ve stáří: snižuje se tvorba potřebných látek i jejich vstřebávání z potravy (vitaminy, kolagen, přípravky s jinanem dvoulaločným)
- v době s nižším slunečním svitem (vitamin D)
- v souvislosti s vyšší aktivitou na jaře (vitamin C)
- v období vyššího výskytu viróz (vitamin C, betaglukany)
Vhodné kombinace vitaminů a minerálů
Jak si správně vybrat a nakombinovat přípravky s vitaminy a minerály? Není to jednoduché. Věda už většinou zná proces vstřebávání i účinek jednotlivých důležitých látek a také ví, jak je ovlivňuje individuální nastavení organismu i životní styl každého člověka.
Někdy může být problém také vhodné dávkování. „Kdybyste tělu dávali nadbytečné množství nějaké látky, většinou si s tím poradí - buď se začne méně vstřebávat, nebo ji rychleji vyloučí,“ popisuje Jana Chudobová.
Ale neplatí to vždy: „Vyšší a jednostranné užívání čehokoli rozhodně nijak neprospívá! Obezřetní buďte třeba u vysokých dávek vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E, K), které se kumulují v tukové tkáni. Zejména pozor na nadužívání vitaminu A u těhotných žen!“ >>>Hypervitaminóza: nebezpečný nadbytek vitaminů
- Užívání potravinových doplňků je tedy zásadní správně načasovat vzhledem ke stravovacím návykům, zvážit dávkování a délku užívání, případně respektovat důvody, proč pro vás nejsou vhodné. Všechny důležité informace najdete v příbalovém letáku a konzultovat je můžete i s lékárníkem. „Vyplatí se také sledovat hodnocení doplňků stravy Státní potravinářskou a zemědělskou inspekcí a dalších nezávislých hodnotitelů,“ radí odbornice.
Vitaminy a minerály
Co kombinovat pro větší efekt
Je dobré vědět, že některé látky je žádoucí kombinovat, protože se vzájemně doplňují. „Například vitamin C a železo. Dobrá je kombinace vitaminů D a K s vápníkem: déčko pomůže vápník lépe vstřebat a káčko pomůže vstřebávání do kostí, nikoli do měkkých tkání. Účinek omega-3 a omega-6 mastné kyseliny posílíte pravidelnou dávkou vitaminu A,“ vyjmenovává Soňa Talacko.
Nevhodné a nebezpečné kombinace
Stejně jako se některé látky dobře doplňují, tak naopak existují i kombinace, kterým je lepší se vyhnout. Ideální není například společné užívání zinku a mědi, vápníku a železa či vitaminů C a B12 nebo vitaminů E a K, protože vzájemně snižují své účinky.
„Obzvláště komplikovaný je vztah mezi vitaminem K a E. První zvyšuje srážlivost krve a druhý ji snižuje, takže se negují. Na rozdíl od většiny jiných kombinací, kdy stačí si užívání rozdělit do odlišných časových úseků během dne, v tomto případě je žádoucí konzultace s lékařem – zejména pokud navíc berete léky na ředění krve,“ upozorňuje Soňa Talacko.

Vitaminy ani minerály neberte náhodně, ale víc přemýšlejte o dávkování i účincích. Nereagují nežádoucím způsobem s léky či doplňky, které už užíváte? Čtěte příbalové letáky a raďte se s lékárníkyFoto: Busra Ispir, Shutterstock.com
Multivitaminy: užívat, nebo ne?
Pokud se tedy vitaminy a minerály užívané současně ne vždy doplňují, jak je to s multivitaminy? „Mohou být užitečné v případě nevyvážené stravy, zvýšené fyzické aktivity nebo při cestování, ale často neodrážejí individuální potřeby a mohou mít nežádoucí interakce s jinými vitaminy, nebo dokonce léky,“ komentuje Soňa Talacko. Přípravky s až desítkami různých látek neradí upřednostňovat ani Hana Chudobová: „Jestli potřebujete aktuálně doplnit konkrétní látku, pak bych volila jedno- až trojsložkové přípravky.“