Článek
Jistě už jste někdy zaslechli, že prevencí vysokého krevního tlaku je zdravý životní styl, dostatek pohybu, omezení konzumace soli… Ale možná vám zatím nikdo nepověděl, že do prevence patří i omezení volání z mobilního telefonu. Jak je to možné?
Mobil má vliv na krevní tlak
Časopis European Heart Journal, vydávaný Evropskou kardiologickou společností (ESC), zveřejnil nedávno studii, která dokazuje, že hovory prostřednictvím mobilního telefonu delší než 30 minut týdně jsou spojeny s 12% zvýšením rizika vysokého krevního tlaku. Studie probíhala pod vedením odborníků 12 let a účastnilo se jí přes 212 tisíc respondentů.
Mobilní telefon prý ovlivňuje krevní tlak kvůli vyzařování nízké úrovně radiofrekvenční energie. „Výsledky ukázaly, že ti, kteří užívali mobilní telefon, měli o sedm procent vyšší riziko vzniku hypertenze ve srovnání s těmi, kteří mobilní telefony nepoužívali. A u těch, kteří telefonovali nebo přijímali hovory více jak půl hodiny týdně, byla pravděpodobnost nově vzniklého vysokého krevního tlaku dokonce o 12 % vyšší než u těch, kteří telefonovali kratší dobu,“ říká doktorka Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.
Každá minuta volání se počítá
Studie se snažila odpovědět i na otázku, jaká doba volání je tedy z hlediska tlaku bezpečná. Rozbor výsledků ukázal, že čím déle voláte, tím vyšší je i riziko vzniku hypertenze, tedy vysokého krevního tlaku. Základem se stala skupina lidí, kteří mobil užívali jen sporadicky - telefonovali tak pět minut týdně. Když je porovnali se skupinou lidí, kteří z mobilu volali 30-59 minut týdně, narostlo riziko o osm procent. Ti, kteří volali 1-3 hodiny, už měli riziko vyšší o 13 %. Skupina volajících po dobu 4-6 hodin o 16 % a těm, kteří z mobilu provolali za týden víc jak šest hodin, narostlo riziko hypertenze dokonce o 20 %.
Nemusíte přestat volat, jen to omezte
Na základě těchto údajů vyzývají odborníci ke střídmosti při užívání mobilních telefonů. „Samozřejmě není zapotřebí úplně přestat úplně telefonovat, ale všeho s mírou. Dobré je nehovořit déle než hodinu týdně a k tomu dodržovat celkovou prevenci proti vysokému krevnímu tlaku a cholesterolu, tedy dodržovat zdravý jídelníček, omezit sůl, optimalizovat tělesnou hmotnost, mít dostatek pohybu a nekouřit. A také zásadní věc -nechávejte si pravidelně vyšetřovat hladiny celkového HDL a LDL cholesterolu a krevního tlaku,“ doporučuje Eva Kociánová.
Co je vysoký krevní tlak?
Normální krevní tlak by měl být podle doporučení Světové zdravotnické organizace 130/85, ten naprosto optimální pak 120/80. Jestliže si měříte tlak v rozestupu několika dní a v obou případech budou hodnoty nad 140/90, už byste měli zajít za svým praktickým lékařem, aby to prověřil. Ten pak může udělat další vyšetření.
První krok lze ale udělat i doma - právě tím, že si alespoň jednou za týden, od 40 let i častěji, změříte tlak kvalitním tlakoměrem. „Měl by být klinicky ověřený, ideálně s Intelli manžetou, která zaručí správné hodnoty měření,“ doporučuje Šimon Peter, zástupce japonské společnosti Omron vyrábějící tlakoměry. Na měření tlaku lze využít i kvalitní chytré hodinky. Pro jistotu si jejich měření porovnejte s kvalitním tlakoměrem.
Jak se projevuje vysoký krevní tlak?
Vysoký krevní tlak se může projevovat i únavou, občasnou závratí, ranní bolestí hlavy, zvoněním v uších nebo dušností při námaze, stejně jako pocitem silného bušení srdce a někdy i bolestí na hrudi. Jestli takové příznaky pociťujete a přisuzujete je stresu, raději se nechejte vyšetřit praktickým lékařem. Předejdete tak mnoha komplikacím, které neléčený vysoký tlak způsobuje.
Pokud vás k návštěvě lékaře dostatečně nemotivuje to, že si neléčeným vysokým tlakem přivoláváte infarkt nebo mrtvici, mohli byste slyšet na to, že snižuje libido a způsobuje poruchy erekce nebo stojí za rychlejším rozvojem demence. „Hypertenze způsobuje zvýšení tuhosti tepen v mozku, což zase zvyšuje riziko vzniku demence až o 61 %,“ říká doktor Miroslav Souček, zabývající se výzkumem fungování krevního oběhu, a dodává: „Včasné zachycení a zahájení antihypertenzní léčby a důsledná dlouhodobá kontrola hypertenze může pokles kognitivních funkcí a demence zvrátit.“