Článek
Stres k životu patří, jde o běžnou reakci na nadměrnou tělesnou a psychickou zátěž, která funguje od pradávna. Problémem ale je, pokud jeho míra překročí hranici toho, co jsme schopni zvládnout. Existují metody a způsoby, které vám mohou pomoci reagovat na vzniklý stres. Naučte se je používat ve chvíli, kdy jste v akutním napětí. Jak se rychle zklidnit?
Krabicové dýchání
Krabicové dýchání jinak také boxové nebo dýchání do čtverce je osvědčená rychlá technika, která se využívá nejen při stresu a napětí. Chce to najít si místo, kde nebudete alespoň 2 minuty rušeni.
Nejprve se zhluboka nadechněte a počítejte do čtyř. Následně zadržte dech a opět počítejte do čtyř. Poté pomalu vydechujte s otevřenými ústy a počítejte do čtyř. V závěru dech znovu zadržte a napočítejte naposledy do čtyř.
Mindfulness
Mindfulness neboli trénink všímavosti je v poslední době oblíbenou technikou v boji proti stresu. Při použití této techniky se soustředíme především na to, co se odehrává v nás a našem okolí v přítomném okamžiku bez ohledu na minulost a budoucnost.
Při stresu můžeme vyzkoušet zaměřit pozornost na svůj dech. Usaďte se do klidové a pohodlné polohy a zkuste si všímat svého dechu. Oči můžete zavřít nebo je nechat otevřené. Pokud vás od vnímání dechu něco ruší, pak se k němu vždy zkuste vrátit a opět vyzkoušet uvědomování a všímavost. Pozornost směřujte k tomu, jak váš dech ovlivňuje vaše tělo. Sledujte, kudy proudí a jak se tělo nadechuje a vydechuje.
Jacobsonova progresivní svalová relaxace
Rychlou úlevu od stresu může přinést Jacobsonova progresivní svalová relaxace. Hravě ji zvládnete i na kancelářské židli za 15–20 minut. Kouzlo této techniky spočívá v napětí a následném uvolnění jednotlivých svalů.
Soustřeďte se na své tělo a postupně napínejte a následně uvolňujte jednotlivé části těla. Základní cviky se soustředí na uvolnění chodidel, lýtek, stehen, kyčlí, zad, břicha, hrudi, paží, ramen, krku a obličeje. V posledním kroku cítíte uvolnění v celém těle a zároveň si své tělo naplno uvědomujete. Po tomto cvičení se znovu důkladně protáhněte.
Využijte smysly
Když se cítíte ve stresu, využijte svoje smysly. Je to jednoduché a snadné. Nejprve se podívejte kolem sebe a řekněte si pro sebe tři věci, které vidíte. Dále tři věci, jež slyšíte, a tři věci, kterých se můžete dotknout. Zakončete přemýšlením o třech věcech, jež cítíte.
Grounding neboli uzemnění
Velmi jednoduchá a účinná je technika uzemnění. Funguje při stresu, napětí i neklidu. Sundejte si boty, stoupněte si ke zdi a opřete se o ni zády i chodily. Stůjte rovně a pomalu dýchejte.
Vyzkoušejte procházku
Při akutním stresu vsaďte na procházku. Chvilka na čerstvém vzduchu sice není všespásná, ale udělá vám dobře, a navíc během ní odbouráte spoustu stresu. Pobývání v přírodě funguje také jako skvělá prevence. Kromě procházky můžete v rámci psychohygieny využít i jinou fyzickou aktivitu.
S domácími mazlíčky proti stresu
Ten, kdo vlastní čtyřnohého miláčka, sám nejlépe ví, jak společnost domácích zvířat umí být léčivá. Odborné studie a výzkumy potvrzují, že sledování zvířat, čas strávený se zvířaty a mazlení s nimi výrazně snižuje stres. Během několika minut se zvířátky se totiž snižuje hladina stresového hormonu - kortizolu.
Svěřte se
Ne nadarmo se říká, že sdílená starost je poloviční starost. Od stresu a negativních emocí nám může pomoci někdo blízký. Když se svěříme a vypovídáme se, můžeme se cítit lépe.
Přírodní doplňky stravy na stres
Při dlouhodobém stresu můžete také vyzkoušet doplňky stravy, které jsou volně prodejné v lékárnách, kde vám mohou doporučit přírodní doplňky stravy s obsahem kozlíku, chmele, meduňky, mučenky nebo třezalky. Pomoci může také levandule, která je k dispozici i v rostlinném léčivém přípravku.
Autorka je terapeutka.