Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ploché nebo naopak příliš vyklenuté nohy, nesprávné postavení paty, vbočený palec, kladívkové prsty či zarůstající nehty. To vše se bohužel nevyhýbá už ani dětem, o dospělých nemluvě. Mnoha těmto problémům lze předejít volbou vhodné obuvi, která podpoří správný vývoj nohou a pohybového aparátu.
Co způsobují špatné boty?
„Častými příčinami ortopedických vad nohou jsou funkční poruchy způsobené nedostatečně vyvinutým svalovým systémem a svalovou dysbalancí. K těm dochází v důsledku nedostatku pohybu, špatných pohybových návyků, ale také jednostranné nebo příliš velké zátěže,“ vysvětluje podiatrička Jana Vašková.
A právě nerovnoměrnou zátěž přinášejí špatně zvolené boty. Pokud máte jakékoli pochybnosti, zda se tento problém netýká i vás, zvažte návštěvu podiatra či podologa, který odborně zhodnotí, kde je možný problém. Zde je pět znamení, kdy je namístě zbystřit: Nepoškozujete si nohy nevhodnou obuví?
1. Puchýře a mozoly
Jakékoli otlaky na chodidle mohou být známkou nejen špatných bot, ale také ponožek. I ty musejí mít správnou velikost a na noze dobře sedět. Malé a úzké ponožky stlačují, což vede ke kladívkovým prstům, příliš velké se zase hrnou a způsobují při delší chůzi puchýře. Jak vybrat ponožky? Stejně pečlivě jako boty!
- Puchýř či mozol je vždy výsledkem nadměrného tření kůže o botu, ať už kvůli těsnosti nebo naopak přílišné volnosti chodidla v obuvi. Nevhodné obutí je také běžnou příčinou vzniku kuřího oka.
2. Mravenčení či bolesti
Když dlouhé hodiny mačkáte chodidla ve špatně padnoucích, nejčastěji úzkých botách, které nerespektují přirozený tvar nohy a volný pohyb prstů, může se dostavit mravenčení, bolest či nepříjemné odkrvení. Společenská obuv by proto měla být nošená vždy jen na nezbytně dlouhou dobu a ihned po zutí je vhodné chodidla promasírovat a rozcvičit.
- Brnění a mravenčení, bodavé či vystřelující bolesti i špatné dokrvování vzniká jako důsledek stlačování nervů a cév v chodidlech a prstech.
3. Bolesti nártů a vbočený palec
Bolestí v nártech, nepříjemným rozšířením chodidla a často také nepříznivým vlivem na vbočený palec se projevuje propadající se klenba. V těchto případech musí podiatr posoudit míru poškození a navrhnout správnou léčbu. Ta spočívá nejen v nošení vhodné obuvi, případně s vložkami tvarujícími klenbu, ale i v dobře zvolené fyzioterapii a pravidelném cvičení chodidel (jak na to, se podívejte níže na video).
- Propadlá klenba vzniká především jako následek rostoucího věku a v těhotenství.
4. Modřiny na nehtech
Znají je hlavně vrcholoví sportovci, kteří často kvůli výkonu nosí příliš těsné boty a jejich prsty pak trpí. Pokud se ale modřiny pod nehty objevují při běžném chození nebo běhání, je jasné, že máte špatně zvolené boty. Je třeba si nohu nechat změřit a koupit si takové, které správně sednou.
Jaké boty jsou zdravé?
Bota by měla vždy respektovat tvar nohy. Újmu může způsobit nejen malá a úzká obuv, ale také velká a široká, protože v ní noha není dobře fixovaná, zhoršuje se stabilita při chůzi a snáze dochází k odřeninám či deformacím. A nezapomínejte, že špatné boty mohou být příčinou vážné bolesti zad.
5. Bolavé paty
Špatně zvolená velikost či tvar bot může způsobit, že je při chůzi váha těla v chodidle nerovnoměrně a nesprávně rozložená, což vede k přetěžování jednotlivých částí nohy – a ty pak bolí. Výrazné to bývá právě u pat, bolest může být opravdu výrazná. I v tomto případě je potřeba konzultovat problém s odborníkem, abyste si dál neubližovali.
- Opakovanou těžkou zátěží může vzniknout bolestivá patní ostruha neboli plantární fasciitida. A způsobit ji může právě i nevhodná obuv.