Článek
Nedostatek tekutin může způsobit nejeden zdravotní problém. Dehydratace nastupuje rychle a v některých případech vede až k selhání organismu. V lepším případě „jen“ k vráskám nebo bolesti hlavy. Potřeba tekutin je individuální, ale základem je pít dřív, než máte žízeň, tedy v průběhu celého dne. Jak se to naučit?
Večerní a ranní rituál
Jedinou možností jak zařadit pití do běžného programu, je nosit u sebe stále lahev. Vzhledem k tomu, že ve většině městech je pitná kohoutková voda, není problém si ji kdekoli doplnit. Pokud ale přece jen bojujete s její čistotou, pořiďte si lahvičku s filtračním nástavcem.
Problém může nastat po návratu domů, kdy vám doplnění tekutin nebude připomínat tíha kabelky. Každý večer si vedle kávovaru připravte vysokou (300 ml) sklenici, do které si po probuzení napustíte vodu. Večer si na noční stolek připravte menší sklenici o velikosti zhruba 100 ml, a tu před usnutím vypijete. Stane se z toho stejná rutina jako třeba čistění zubů.
Co pít při sportu
V létě byla většina lidí líná chodit do posilovny nebo na cvičební lekce. Teď se mince obrací. A co teprve po Novém roce, až tělocvičny zaplní „ledňáčci“. Ve chvílích, kdy se víc potíte, je dobré vyměnit kohoutkovou vodu za minerálku nebo ovocnou šťávu. „Když se člověk potí, pro tělo to znamená ztrátu důležitých elektrolytů (sodík, draslík, magnezium). Doporučuji proto zařadit do pitného režimu také elektrolytové nápoje,“ uvádí nutriční terapeutka Kristýna Kubíková z české firmy doplňků stravy a přírodní kosmetiky Blendea.
Voda se dá i jíst
Nejde o to zaplnit si břicho vodou a pak při každém kroku poslouchat „šplouchání“. Vodu můžete do těla dostat i potravinami. Skvělé jsou k tomuto účelu okurky, meloun, rajčata, salát, celer a citrusové plody. Ty ostatně můžete do vody i nakrájet a ochutit ji jimi.
„Co bych ale rozhodně nedoporučovala, jsou slazené nápoje. Kromě toho, že pořádně nezaženou žízeň, v nich člověk přijímá velké množství kalorií,“ říká doktorka Kateřina Javorská ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP. Koupit si můžete i ovocné tablety do vody bez cukru, které dodají vodě chuť a neobsahují žádné kalorie.
Nepijte najednou, ale v průběhu celého dne
I když byste měli vypít 3,5 litru vody denně (průměrně je to 30 až 40 ml vody na kilogram hmotnosti), rozhodně není vhodné vypít všechno najednou večer, až když si vzpomenete, že jste celý den nepili. Důležité je pít průběžně. Pokud ale přesto na pití zapomínáte, využijte chytrých zařízení – nastavte si upozornění na mobilu. K dostání jsou i speciální lahve, jejichž víčko se každou hodinu rozsvítí, aby vás upozornilo, že je čas se napít.
Lahev, která vám dělá radost
Může se to zdát jako banalita, ale když investujete do lahve, která se vám svým designem bude líbit, zapracuje psychika. Zkrátka ji budete chtít používat! Nebojte se proto investovat do dražší, například skleněné lahve, která vám při správné péči vydrží roky a bude vám dělat radost. Navíc tím přispějete i k udržitelnosti, když si nebudete každý den kupovat plastovou.
Veďte si záznamy, kolik pijete
S pitím to funguje podobně jako při sestavování jídelníčku. Může se vám zdát, že toho jíte/pijete málo nebo hodně, ale když si alespoň dva dny zvládnete přesně zapisovat, co všechno jste snědli a vypili, výsledek bude překvapivý. Dejte si tu práci! Dost možná budete v šoku, že je to jen litr čisté vody, tři kávy a k tomu přehršle přeslazených nápojů.
K alkoholu a kávě si dejte vždy vodu
Sychravé počasí láká k tomu vypít si svařák nebo si dát do čaje rum. V práci se zase zahřát kávou. Mějte ale na paměti, že alkoholické ani kofeinové nápoje nejsou pro doplnění tekutin vhodné. Naopak se jejich nadměrnou konzumací vystavujete riziku dehydratace. „Alkohol působí diureticky, tedy odvádí vodu z těla,“ říká Kateřina Javorská. Kristýna Kubíková dodává: „Pokud si ho přesto chcete dopřát, vždy ho doplňte dostatečným množstvím vody.“ To platí nejen pro alkohol, ale i pro kávu. Ne nadarmo dávají v kavárnách k espressu sklenici vody zdarma.
Může pití při jídle narušovat trávení? Pít, či nepít během jídla?