Článek
I ti, kteří se nemohou chlubit nadáním pečovat o rostliny, by si měli domů pořídit alespoň jeden květináč a vysadit do něj aloe vera. Proč? Nejenže díky ní můžete pečovat o svou pleť a vlasy, ale nabídne rychlou pomoc při spálenině všeho druhu, drobném úrazu a mnoha dalších zdravotních potížích. Jak ji správně pěstovat a následně i použít?
Jak pěstovat aloe vera?
Aloe vera je sukulentní trvalka s tlustými listy, které obsahují blahodárný rostlinný gel. Listy rostou do růžice a na krajích mají ostny. Není náročná, takže ji může pěstovat opravdu každý – stačí pro ni najít místo s dostatkem světla. Hodí se i do paneláku, protože toleruje sušší vzduch, dokonce jí svědčí víc než vlhko.
Aloe vera potřebuje kvalitní substrát smíchaný s pískem nebo speciální substrát pro kaktusy. Zalévat byste ji měli až tehdy, když zemina vyschne. Květináč nemusí být moc hluboký, protože aloe koření mělce a spíš do šířky. Je pro ni dobré, pokud při přesazování nezapomenete na drenážní vrstvu, která od kořenů odvede přebytečnou vodu.
I když jde o pokojovou rostlinu, můžete ji v létě vyvenčit a postavit ji na balkon, ale musíte ji chránit před přímým slunečním žárem a teplotami pod 5 °C, což v létě moc nehrozí. Ideální teplotou je pro ni 25 °C.
Jestliže budete chtít používat listy aloe ke konzumaci nebo výrobě domácí kosmetiky, nedoporučujeme ji hnojit, lepší je ji jednou za rok přesadit do kvalitní zeminy.
Co z aloe použít?
Z aloe vera se používají dužnaté listy. Je v nich šťáva, která připomíná průhledný gel, který lze z listů získat po oloupání zelené „kůže“ nebo odšťavněním celých listů. Právě tato část rostliny obsahuje mnoho aminokyselin, hořčíku, zinku, vápníku, ale i chromu, mědi nebo draslíku. Obsahuje i vitaminy A, C, B a kyselinu listovou. Jí se v syrovém stavu.
Jestliže si budete gel vyrábět z listů doma sami, doporučujeme dodržovat čistotu všech nádob a nástrojů, abyste si ho nekontaminovali.
S čím aloe vera pomůže?
Při vnitřním užívání aloe vera pročišťuje střeva, ulevuje žaludku od bolesti i překyselení, podporuje činnost slinivky i zdraví cév, uleví od chronické zácpy a nadýmání. Doporučuje se při potížích s játry a detoxikaci. Pomůže proti parazitům v těle, posiluje imunitu a je vhodná pro diabetiky, protože snižuje hladinu krevního cukru.
Šťávu z aloe můžete použít i při zánětu dásní, potírat s ní modřiny a rány, škrábance a popáleniny. Když si jí namasírujete spánky, uleví od bolesti hlavy.
Nanesená na pokožku pomůže s léčbou lupénky. Můžete ji použít i při bodnutí hmyzem, léčbě oparů nebo proti akné. Vtíraná do vlasů zabraňuje jejich vypadávání. Osvědčila se i jako prevence celulitidy nebo strií.
Komu aloe vera škodí
I když má aloe vera spoustu zdravotních účinků, neměli byste ji užívat moc nebo příliš dlouho – mohlo by vám to způsobit průjem, křeče a dokonce i negativně ovlivnit funkci ledvin. Nedoporučuje se pro těhotné a kojící ženy, ale i ženy v době menstruace – zvyšuje prokrvení pánve, takže může zesilovat krvácení (nejčastější mýty o menstruaci, které vás mohou stát zdraví).
Zapovězená je i těm, kdo trpí na hemoroidy. Není vhodná ani pro ty, kdo jsou alergičtí na česnek a cibuli. Jíst by ji neměly ani děti mladší tří let. Pokud si ji kupujete ve formě gelu nebo šťávy v lékárně, vždy dodržujte dávkování určené výrobcem. Při vnitřním užívání se doporučuje po 6–8 týdnech udělat nejméně 14 dní pauzu.
Aloe vera z lékárny: kosmetika i potravina
Gely, sirupy, krémy a mnoho dalších přípravků z aloe vera můžete koupit v lékárně. Máme pro vás pár tipů.